Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
NickMrg said:
Κρυφό φωτισμό εννοείς μόνο στα πόδια οδηγού-συνοδηγού; Μπορώ να πάρω και τον φωτισμό πάνω απ'το ντουλαπάκι και στη θήκη μπροστά απ'τον λεβιέ;
Έχει επιπλέον κρυφό φωτισμό στα πόδια οδηγού - συνοδηγού,έχει πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού και έχει δίπλα στην βάση του λεβιε
Τώρα για περισσότερες πληροφορίες δες τα αντοίστιχα θέματα,εδώ,εδώ
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
VASSOS said:
led ταινια εβαλα και το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο!
Πως μπορώ να συνδέσω ταινία στην πλαφονιέρα; Χρειάζομαι κάποιον αντάπτορα; ::)
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Έχει και μια φωτο ο VASSOS που είχε βάλει λεντοσειρά μέσα στην πλαφονιέρα για να βοηθηθείς περισσότερο...
Δεν χρειάζεται ούτε αντάπτορα ούτε τίποτα..απλά τα συνδέεις...
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Δεν χρειάζεται και επιστήμη..απλά βάζεις 2 σειρές(ή 1 άμα θες) και παίρνεις ρεύμα απτην υποδοχή για λάμπα της πλαφονιέρας..
Aν θες παίρνεις και ένα τέτοιο να σου κάνει την ζωή ακόμα πιο εύκολη...
http://www.ebay.com/itm/10-x-T10-168-194-W5W-LED-Interior-Dome-Light-Adapter-Cable-Cord-/370750439631?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item565272c0cf&vxp=mtr
Ή ακόμα κ κάτι τέτοιο για να μην ασχοληθείς καθόλου...
http://www.ebay.com/itm/Car-Interior-Light-Panel-20-24-48-SMD-LED-T10-BA9S-Dome-Festoon-Lamp-Adapter-12V-/350778749519?pt=AU_Clothing_Merchandise_Media&var=&hash=item51ac0af24f
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
ok κατάλαβα τι πρέπει να κάνω αλλά μόλις πήγα να βγάλω την φύσα έκανε ένα μικρό τσαφ έβγαλε λίγο καπνό και τώρα δεν ανάβει καθόλου η πλαφονιέρα! Κάηκε κάτι;;; :'( :'( AR15firing
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Για την ακρίβεια τώρα που αφαίρεσα το τζαμάκι ανάβει το λαμπάκι αλλά πολύ λίγο. Θέλει τον ηλεκτρολόγο της μου φαίνεται...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να σου κάηκε κάποια ασφάλεια, ρίξε μια ματιά. Η κόρνα σου δουλεύει;
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ναι η κόρνα κανονικά. Άσε χρειάζομαι ηλεκτρολόγο καλύτερα να μου φτιάξει και την καινούρια πλαφονιέρα... ;D
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Οι ηλεκτρολόγοι πως θα ζήσουν;Κλέφτες θα γίνουν;
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
NickMrg said:
Πως μπορώ να συνδέσω ταινία στην πλαφονιέρα; Χρειάζομαι κάποιον αντάπτορα; ::)
ρευμα πηρα απο την υποδοχη της λαμπας !εχω βαλει μια φωτο στη gallery μελων!
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
Καλη χρονια και απο εδω! Η ερωτηση ειναι αν εχει αλλαξει κανεις τις λαμπες στην πλαφονιερα της οροφης, δηλαδη στα φωτα που αναβουν με το ανοιγμα των θυρων και τα φωτα αναγνωσης διπλα στον καθρεφτη, με led...ειναι ευκολο και τι led θα χρειαστω? υγ: εχω το titanium του 2010 μηνας Μάρτιος, 5πορτο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χρειάζεσαι led τύπου t10 ή w5w, τις γνωστές ψείρες δηλαδή x3, μία για το κεντρικό και από μία στα map lights.

t10-194-w5w-bulb-5smd-wedge-car-white-led-light-1.jpg


Προσωπικά στο κεντρικό (που ανάβει με τις πόρτες και το ξεκλείδωμα έχω βάλει ένα led της philips που είναι πραγματικά πολύ δυνατό (πιο δυνατό από αυτά της παραπάνω φωτογραφίας). Μειονέκτημα ότι έχει κανένα 20άρικο το ζευγάρι. Είναι το παρακάτω:

t10_led_5000.jpg


Τέτοια led (όπως αυτά της πρώτης φωτογραφίας) μπορείς να βάλεις και στα πόδια οδηγού-συνοδηγού για να ολοκληρώσεις το project λευκού φωτισμού (το titanium τα έχει standard).
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
Έχω αλλάξει την Πλαφονιερα με την titanium, η οποία έχει μια φισα παραπάνω για τα led, για τα led εγω πήρα ρεύμα απο τον διακόπτη φώτων για να ανάβει με τα φώτα. Άλλαξα και τις λάμπες με led και όλα μια χαρά




 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά.
Άλλαξα ledaki στην πλαφονιέρα μου και πλέον ο διακόπτης δεν δουλεύει όπως πριν.
Δηλαδή πριν όταν είχα τον διακόπτη στην μέση άναβε/έσβηνε ανάλογα τις πόρτες και τον συναγερμό.
στην αριστερή ήταν μόνιμα κλειστό kaι στην δεξιά θέση μόνιμα ανοιχτό

Τώρα ανάβει μόνιμα στην μεσαία θέση και στην αριστερή και δεξιά δεν ανάβει καθόλου.

Τι παίζει σε κάτι τέτοιο ?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν δουλεύει όπως πριν ο διακόπτης?


Επίσης να πω ότι το πρώτο led που είχα είναι το αριστερό που είχε μονο 1 led στην μπροστά πλευρά και άλλο 1 στην πίσω.
Το καινούριο που έβαλα έχει 4 πλευρές που στην κάθε μια έχει 2 led και επίσης ένα led που κοιτάει προς τα κάτω... σύνολο 9 :)

Και το κόστος είναι 3.50 euro τα 4 leds!

 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μηπως οπως εβγαλες την πλαφονιερα πατησες κανα καλωδιακι με το χερι σου? παραλογο μου ακουγεται, αν αλλαξες μονο λεντακι να σου κανει κατι τετοιο!αλλα μιας και εχω ακουσει πολλα παραλογα τωρα τελευταια τσεκαρε την πλαφονιερα και με το αλλο λεντακι
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Όχι δεν ακούμπησα κανένα καλώδιο και την έβγαλα πολύ προσεχτικά. Επίσης και το παλιό led να βάλω πάλι τα ίδια κάνει !

Έχει τύχει και σε άλλον από ότι έχω δει σε ξένο forum.

''Hi, I am also having trouble with my interior light. I took the panel off to fix a rattling sound i kept getting and now that i've put it back the light stays on in the MIDDLE position even when doors are closed, It switches off in the ON position, and stays off in OFF. very strange.. Does anyone know how to solve this?''

Και σαν απάντηση έχει πάρει μονο αυτή.

I had this same issue have a look at my build thread but the basics is the connector is bent and you need to bend it back so it connects
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread