Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Καλως ωρισες στο forum Κοιταξε και εγω αλλαξα ιμαντα χρονισμου με αντλια στο mk7 1.4 του 2010 με 25.000 αλλα λογω χρονων και οχι χιλιομετρων εβαλα γνησια ανταλλακτικα ford με αντλια και εδωσα 135 ευρω το σετ ιμαντας+τεντοτηρας+αντλια+βιδα στροφαλου, το λουρι εβαλα της dayco ουτε 20€ δεν εδωσα, θα χρειαστει και αντιψυκτικο επειδη θα αλλαξεις αντλια εγω εβαλα της motul εσυ βαλε της ford πιο φθηνο ειναι 5€ το λιτρο εχει απο εργασια αναλογα τον μαστορα ξεκινανε απο 60 μεχρι 100 παραπανω ειναι κλεψια σου προτεινω να πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο ford.
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει τον κωδικό για το γνησιο το σετ ιμάντα χρονισμου, βίδα, τεντοτηρα κ αντλία? και επίσης κωδικό για γνησια εξωτερικά λουριά?
Κ επίσης ποσά λίτρα αντιψυκτικό πρέπει να αγοράσουμε?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestass7 said:
παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει τον κωδικό για το γνησιο το σετ ιμάντα χρονισμου, βίδα, τεντοτηρα κ αντλία? και επίσης κωδικό για γνησια εξωτερικά λουριά?
Κ επίσης ποσά λίτρα αντιψυκτικό πρέπει να αγοράσουμε?
ΣΕΤ ΛΟΥΡΙ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ+ΑΝΤΛΙΑ(1780142)
Aπο εξωτερικο λουρι εγω προσωπικα εβαλα της dayco ειναι ακριβως ιδιο με το γνησιο αμα αγορασεις το γνησιο λεει dayco fomoco, τωρα απο αντιψυκτικο λεει μεσα στο manual του αυτοκινητου ποσα λιτρα χρειαζεται, το γνησιο αντιψυκτικο να επιλεξεις εχει 5€ το λιτρο(FORD SUPER PLUS PREMIUM) και παντα με 50/50 αναλογια αντιψυκτικου/νερου, τωρα η βιδα δεν ξερω ποια παιρνει εχει 3 μεγεθη απο τιμη 5€ η βιδα.
 

Tolarade

Newbie
Mar 6, 2015
5
0
1
Καλησπέρα και από  εμενα. Ειμαι για αλλαγή ιμάντα χρονισμου και μου είπαν τηλεφωνικα  απο 2 συνεργεια οτι η αντλία δεν χρειάζεται αλλαγή και δεν παει σετ με τον ιμάντα. Ισχυει κατι τετοιο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πόσα χιλιόμετρα έχει διανύσει το αυτοκίνητό σου; Το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλό είναι να αλλάξεις και αντλία. Τα έχει φάει τα ψωμιά της ή θα τα φάει σύντομα.
Πες ότι αλλάζεις ιμάντες τώρα και πληρώνεις τα ανταλλακτικά + 100-120 ευρώ εργασία (γιατί έχει πολλά εργατικά, είναι χρονοβόρα διαδικασία). Και σκάει η αντλία σε 10.000 χιλιόμετρα. Θα ξαναδώσεις 100-120 ευρώ για να αλλάξεις και αυτή;
 

Fiesta maniac

Rookie
Nov 20, 2015
25
0
0
30
Αθήνα
Ακριβώς ότι είπε ο Kostg.
Από τη στιγμή που θα αλλάξεις ιμάντα χρονισμού καλό θα είναι να αλλάξεις και τρόμπα νερού.Γιατί η εργασία είναι περίπλοκη και ο αν πάθει κάτι η αντλία θα πρέπει να ξαναπληρώσεις άλλα τόσα για να στο αλλάξουν.Και θα κάνουν την ίδια δουλειά ακριβώς που κάνουν και για το ιμάντα χρονισμού.Ούτως η άλλως σετ ιμάντα χρονισμού με όλα τα παρελκόμενα έχει η αγορά.Και θα σου έρθει και πιο φθηνά. Εγώ προσωπικά στα 100.000 χιλιάδες άλλαξα ιμάντα χρονισμού με τρόμπα νερού εταιρίας ΙΝΑ και εξωτερικό ιμάντα.Συν το αντιψυκτικό υγρό μου ήρθε ένα 200.Εκατό τα ανταλλακτικά που τα αγόρασα μόνος και 100 η εργασία.Μιλάμε για Ford Fiesta Mk7 μοντέλο του 2009.
 

Tolarade

Newbie
Mar 6, 2015
5
0
1
Και εγω ακριβώς το ιδιο μοντέλο εχω mk7 του 9. Οποτε τα αλλαζω ολα θελει δεν θελει για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ευχαριστώ για τη βοήθειά. Και μαλλον θα ψαχτω και εγω μονος για τα ανταλακτικα  γιατι απο οτι βλεπω βγαινει πιο οικονομικα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Tolarade said:
Και εγω ακριβώς το ιδιο μοντέλο εχω mk7 του 9. Οποτε τα αλλαζω ολα θελει δεν θελει για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ευχαριστώ για τη βοήθειά. Και μαλλον θα ψαχτω και εγω μονος για τα ανταλακτικα  γιατι απο οτι βλεπω βγαινει πιο οικονομικα.
Καλησπερα φιλε αυτη παντα ειναι η καλυτερη κινηση να τα αγοραζεις μονος σου και να πληρωνεις μονο την εργασια και εχεις ενα στανταρ τι θα πληρωσεις ακριβως, απο ιμαντα μπορεις να βαλεις η το γνησιο σετ με αντλια που μερικα καταστηματα με ανταλλακτικα ford το εχουν σε προσφορα η το σετ της dayco(προμυθευτης της ford) και αντλια skf.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
και gates να βάλεις ή skf εφάμιλλη ποιότητα έχουν.

για την τρομπα νερού ξέρω αρκετό κόσμο που τσιγγουνεύτηκε 20 ευρω και ξαναπλήρωσε το 100αρικο για βάλε-βγάλε ιμαντες.

Γενικα στα ford έχει 150000 χλμ ή 6 χρόνια ο ιμάντας και το κόστος μαζί με την τρόμπα είναι περίπου 80 ευρω σύνολο σε gates (σε γνωστό γερμανικό site με εξοδα αποστολής 10 ευρω). Ειναι κρίμα να μην αλλαχθει και η τρόμπα νερου.
 

Tolarade

Newbie
Mar 6, 2015
5
0
1
Ναι και εμενα στο πρωτο service που ειχα κανει μου ειχαν πει ιμαντα στα 160000 ή 7 χρονια... Τελικα τα χρονια με προλαβαν χαχα. Για εταιρείες δεν γνωρίζω αλλα απο οτι διάβασα στο φορουμ skf προτεινουν οι περισσότεροι και εννοείται ότι δεν θα τσιγκουνευτω το 20αρικο. Προτιμώ να εχω το κεφαλι μου ήσυχο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nicolaos said:
Έχω κάνει 46000 χλμ από 10/01/2010 τι με συμβουλεύετε να αλλάξω

ολο το σετ (τεντωτηρας, ιμαντας, τρομπα). Αλλαξε και του δυναμού το λουρί αφου κάνεις που κάνεις την κίνηση, είναι πολύ φτηνό.

Πιθανόν αφου έχεις λιγα χιλιόμετρα να αντέχει και παραπάνω 1-2 χρόνια ακόμα, αλλα μη ρισκάρεις.

Μια που τ' αναφέραμε οπτικά ο ιμάντας είναι στα "τελευταία" του αν:

βλέπουμε μικρές καθετες χαραγες/ρωγμούλες. Γυαλίζει πολύ.  Έχει αλλου πιο σκούρο και αλλού πιο ανοιχτό (γυαλιστερό) χρώμα.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Είμαι και εγώ τώρα για ιμάντα κοντά στα 95.000 και το αμάξι μπαίνει την δευτέρα γιατί μετά φεύγω ταξίδι. Μου πρότειναν να βάλω της Dayco αντί του γνήσιου που έχει διπλάσια τιμή.

Το ίδιο και για τρόμπα νερού και φλάντζα. Το προχωράω ή είναι επίφοβο? Δεν ξέρω από μάρκες ανταλλακτικών για αυτό ρωτάω !
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
akiz90 said:
Είμαι και εγώ τώρα για ιμάντα κοντά στα 95.000 και το αμάξι μπαίνει την δευτέρα γιατί μετά φεύγω ταξίδι. Μου πρότειναν να βάλω της Dayco αντί του γνήσιου που έχει διπλάσια τιμή.

Το ίδιο και για τρόμπα νερού και φλάντζα. Το προχωράω ή είναι επίφοβο? Δεν ξέρω από μάρκες ανταλλακτικών για αυτό ρωτάω !
Το σετ της dayco ειναι στην ουσια το γνησιο απλως δεν λεει ford(fomoco)βεβαια η ευρωπαική νομοθεσεια λεει παντα τα γνησια ανταλλακτικα να ειναι ανωτερα ποιοτικα απο τα aftermarket αλλα ενταξει αρκετοι το προτειμουν το σετ της dayco επειδη ειναι ο προμηθευτης απλως θελει αλλαγη λιγοτερο απο το γνησιο πχ στα 120.000km το γνησιο το after στα 80-100.000km, αντλια σου προτεινω την skf αυτα κατα την προσωπικη μου γνωμη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Dayco έχω αλλάξει κι εγώ τη δεύτερη φορά. Την πρώτη είχα βάλει skf. Και από τα δύο είμαι ευχαριστημένος. Το skf το άλλαξα στις 100.000χλμ και το Dayco στις 200.000 με το οποίο έχω κάνει ήδη 25.000χλμ.
Όσον αφορά την αντλία, έχω αλλάξει δύο Airtex και επίσης έχω μείνει ευχαριστημένος (με τα ίδια χιλιόμετρα των ιμάντων)...
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
pt1986 said:
απλως θελει αλλαγη λιγοτερο απο το γνησιο πχ στα 120.000km το γνησιο το after στα 80-100.000km

Μου είπε ο άνθρωπος στα ανταλλακτικά 120.000 δεν θα εμπιστεύεσαι ούτε το γνήσιο και αλλάγή max στα 100.000. Μου έδωσε όλες τις εναλλακτικές με τιμές και μου είπε να διαλέξω και να τον πάρω να του πω τι αποφάσισα. Δεν με πίεσε να πάρω τα δικά του και γενικά μου φάνηκε κύριος και σοβαρός επαγγελματίας για αυτό είπα να πάρω και μία γνώμη από εδώ πριν του πω το ΟΚ.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά καλησπέρα. πριν 7 μέρες έγινα κάτοχος ενός ford fiesta 2005 μοντέλο 1250 κυβικών.
ενώ ο πωλητής μου είπε ότι το αυτοκίνητο έχει καδένα χρονισμού στο συνεργείο που το πήγα για να δω μια διαρροή παραφλου που έχει στο λάστιχο του θερμοστάτη. Μου είπε βάση αριθμού αδείας ότι φοραη ιμάντα χρονισμού και χρειάζεται αλαγη μιας και το αυτοκίνητο έχει πάνω τώρα 95.000 χιλιόμετρα. Επίσης μου πρωτινέ να αλλάξω  βαλβολίνες στο σασμάν επειδή δεν μου κουμπώνει μερικές φορές καλά η πρώτη και η όπισθεν.
(μου έριξε και ένα γράσο πάνω στην ντιζα αφού έβγαλε την φούσκα από τον λευγε ταχυτήτων) γνωρίζει κάποιος να μου πι πόσο πάνε η βαλβολινες και ο ιμάντας  χρονισμού με τεντοτιρα αγορά.
και τα περάστηκα.
εγώ στο αυτοκίνητο χρειαζομε τώρα
λαστιχάκι θερμοστάτη
ιμάντα χρονισμού
βαλβολινες
παραφλου λογικά συμπλήρωμα
λαστιχάκι υποπιεσης αν κατάλαβα καλά κάτι για να κραται καλύτερα της στροφές στο ρελαντί
 

nikosst

Newbie
Nov 17, 2016
2
0
0
36
Καλησπερα παιδιά και απο μένα. Πάω κι εγώ για αλλαγή ιμάντα. Είναι νομίζω καιρός... είμαι με mk7 1,4 11/2009 με 98500χλμ. Θα ηθελα λοιπόν την γνώμη σας ως προς τα ανταλλακτικά.

Έχω βρει στα διάφορα site το συγκεκριμένο σετ DAYCO -  KTBWP4610 είμαι καλυμμένος με αυτό πιστεύετε; (απ οτι διάβασα της dayco στην ουσία ειναι και αυτα που βάζει η ford)

Χρειαζετε να αλλάξω και κατι αλλο πέρα απο αυτά;
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου στέλνατε κωδικό προϊόντος γιατί δεν το κατέχω και πολύ το άθλημα.

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και κανένα μάστορα (σε π.μ. αυτό φαντάζομαι) για να τα βαλω (μένω Αθήνα)

Ευχαριστώ πολύ!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread