Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kos25k

Original poster
Rookie
MK7
Jan 11, 2024
42
14
8
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σε όλους.Σχετικά προσφάτως πήρε το αυτί μου κάτι για καθαρισμό κινητήρα με υδρογόνο.Ο κινητήρας μας ως GDI με τα μπεκ κάτω από τις βαλβίδες εισαγωγής και λόγω του ότι αυτές δε καθαρίζονται όπως τους κλασικούς κινητήρες όπου το μείγμα αέρα/βενζίνης περνάει μέσα στον κύλινδρο από αυτήν, δημιουργεί (κυρίως απο το λάδι) πάνω της και στις έδρες της άνθρακα.Έτσι με τον καιρο εχουμε πτωση αποδοσης,υψηλοτερη καταναλωση και ισως καψιμο της βαλβιδας.Θα ήθελα κάποιος να μας πεί αν έχει κάνει κατι αντίστοιχο, η να το ψαξουμε όλοι μαζί εδω.Μήπως προκειται π.χ για καποιο scam;Στη θεωρία,μαζί με τις βαλβίδες,θα καθαριστεί και το turbo και τα μπεκ (εξωτερικά το πουρί που λέμε).Για να μη θεωρηθεί ότι κάνω και τυχόν διαφήμιση σε κάποιο μαγαζί,ψάξτε στο google οτι λέει ο τίτλος.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Για τις επικαθησεις ανθρακα στα αμμεσα ψεκασμου δεν κανεις κατι με υδρογονο.Εχω κανει παλια σε ενα αλλο αυτοκινητο που ειχα.Η αληθεια ειναι καπου στη μεση και κατω,μια ελαχιστη βελτιωση θα εχεις κυριως απο τον μερικο καθαρισμο εισαγωγης και πεταλουδας τιποτε παραπανω. Εαν τα εχεις καθαρισει δεν αξιζει τον κοπο. Τα παραλενε στα βιντεακια που ανεβαζουν .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός and BloodMage

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Πραγματι ειχε διαφορα στην αποδοση επειτα απο τον καθαρισμο.
 

kos25k

Original poster
Rookie
MK7
Jan 11, 2024
42
14
8
Μοντέλο
MK7
Δε το καθαρισα ακόμα,καθώς το πήρα μεταχειρισμένο.Το μοναδικό που έκανα έως τώρα είναι καθαριστικό μπεκ στη βενζίνη.Δηλαδή μυρίζει scam εδώ η όχι τελικά;Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει αξιόπιστο ανεξάρτητο βίντεο με periscope camera (ούτε 10€) να διυσδύει από την εισαγωγή προς τα εντόσθια.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το έχουμε αναλύσει διεξοδικά το θέμα, μια μικρή έρευνα θα αρκούσε για να βρεις 3-4 παρόμοια θέματα, ένα από αυτά έχει σχεδόν τον ίδιο τίτλο

Kαθαρισμός κινητήρα με υδρογόνο

 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός and kos25k

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread