Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Προσφατα ελυσα το φιλτρο για να δω τι γινεται με την πεταλουδα και αν θελει καθαρισμα...Ειδα οτι στο κλαπε που εχει εχει λιγες μαυριλες και φανταζομαι οτι θελει καθαρισμα...Το θεμα ειναι το εξης...Το παω καπου εξω να το κανουν η μπορω να το καθαρισω και μονος μου?Και αν το κανω μονος μου πως ακριβως θα το καθαρισω???



PS: αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα ας μεταφερθει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δημητρη αν και λιγο αργα,πιθανον να εχεις κανει κατι με την πεταλουδα σου....
Ριξε μια ματια στο ατιστοιχο θεμα στα mk6,το ιδιο πραμα ειναι.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Καλημέρα παίδες,
Σημέρα πήρα να κλείσω ραντεβού για το τρίτο service (εχω 43000χμ) και του ζήτησα να μου καθαρίσει και την πεταλούδα,μιας και το χω παρει μεταχειρισμένο με 33800χμ και δεν πρεπει να χει καθαριστεί ποτέ και μου απάντησε οτι δεν υπάρχει λόγος να πειράξω την πεταλούδα γιατι υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει προβλημα μετέπειτα.Με ρώτησε αν μου έκανε αρυθμίες κτλ.και του απάντησα όχι.
Θα υπάρξει κάποιο θέμα αν  καθαρίσω την πεταλούδα?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
θα συμφωνήσω με τον kostg.....

άλλωστε τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα έχουμε κάνει πολλές φορές καθαρισμό πεταλούδας και δεν πάθανε απολύτως τίποτα..... ;)
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
ναι το ξέρω..γι αυτό το ζήτησα κι εγώ..απλά απορώ γιατί το πε αυτο .
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
απο προσωπικη εμπειρια ανακαλυψα οτι πολλοι αγνοουν το οτι μια βρωμικη πεταλουδα σε ενα ηλεκτρογκαζο αμαξι δημιουργει προβληματα ασταθειας του ρελαντι
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Στο πε γιατι αν η πεταλούδα σου είναι αρκετά βρώμικη και την καθαρίσεις στην αρχή μπορεί να σου κάνει κάποιες ψιλοαρυθμίες...Μην ανησυχείς όμως, γιατί σταματάνε μετά απο λίγη ώρα λειτουργίας του κινητήρα!!
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
από τι προκαλούνται οι αρυθμιες?νομίζω ότι ούτε ο όγκος ούτε η θερμοκρασία σε αέρα μεταβαλλονται σημαντικά με το καθαρισμό για νΑ επηρεάζονται οι αντίστοιχοι αισθητήρες.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
panos.l said:
Στο πε γιατι αν η πεταλούδα σου είναι αρκετά βρώμικη και την καθαρίσεις στην αρχή μπορεί να σου κάνει κάποιες ψιλοαρυθμίες...Μην ανησυχείς όμως, γιατί σταματάνε μετά απο λίγη ώρα λειτουργίας του κινητήρα!!
οχι δεν το ειπα γι αυτο αν η πεταλουδα ειναι αρκετα βρωμικη πολλες φορες το αυτοκινητο οταν πατας συμπλεκτη ριχνει το ρελαντι παρα πολυ και σβηνει
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
kkalog said:
από τι προκαλούνται οι αρυθμιες?νομίζω ότι ούτε ο όγκος ούτε η θερμοκρασία σε αέρα μεταβαλλονται σημαντικά με το καθαρισμό για νΑ επηρεάζονται οι αντίστοιχοι αισθητήρες.

Τον παράγοντα από τη μπίχλα να μη δουλεύει σωστά το κλαπέτο (να κολλάει) ή να μην περνάει σωστά ο αέρας προς το μοτέρ (αφού στο ρελαντί η πεταλούδα είναι ελάχιστα ανοιχτή), τον έχεις σκεφτεί; Προσωπικά πάντως (αν και δεν είμαι μηχανικός) δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
αυτο ακριβως κωστη δεν κολλαει το κλαπετο αλλα στο ρελαντι η βρωμια δεν αφηνει τον αερα που πρεπει να περασει στο θαλαμο καυσης και σβηνει
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
σήμερα έλυσα και καθάρισα την πεταλούδα γιατί δυσκολευόταν να πάρει μπροστά. καιρό τώρα την καθάριζα χωρίς να την λύσω από πάνω γιατί φοβόμουν για τυχών προγραμματισμό. μπροστά γυάλιζε αλλά από την μέσα πλευρά ήταν τραγικά τα πράγματα κατάμαυρη και εγώ την άνοιξα με το χέρι και δεν μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Kωστα σου το ειχα πει και εγω οτι δεν κανεις σωστη δουλεια με το να την ψεκαζεις ενω ειναι τοποθετημενη επανω!!!επισης καλο ειναι το ''ταλιρο'' ειναι καλο να ΜΗΝ το ανοιγουμε...
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
Μόλις το πήγα βόλτα. Καμία σχέση. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο καθάρισμα αλλά Ανοίγει καλύτερα.
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Μην πειράζετε την πεταλούδα γκαζιού είναι πάρα πολύ ευαίσθητος ηλεκτρονικός μηχανισμός μην την ανοιγοκλεινετε με το δάχτυλο γιατί ξεχρονιζετε και θα θέλει επαναπρογραμματισμο σε εξειδικευμένο συνεργείο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
karebe said:
Μην πειράζετε την πεταλούδα γκαζιού είναι πάρα πολύ ευαίσθητος ηλεκτρονικός μηχανισμός μην την ανοιγοκλεινετε με το δάχτυλο γιατί ξεχρονιζετε και θα θέλει επαναπρογραμματισμο σε εξειδικευμένο συνεργείο
Εγω 8 χρονια κανενα προβλημα με πεταλουδα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread