Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Crazy said:
Αν εχετε καμια γνωμη αναμεσα στα δυο που σκεφτομαι να βαλω ας μου τν πειτε.. :)

Παραθέτω κείμενο από αντίστοιχο φόρουμ για τα Uni RS 3 μετά από αλλαγή από P Zero Nero GT

Εντυπώσεις μετά από 320 χλμ με 25-30 ενθουσιώδη χλμ από τα Ελαιοχώρια Χαλκιδικής.

Αυτό που μου άρεσε στο λάστιχο είναι η αρχική εντολή κατεύθυνσης που πραγματικά κάνει το p zero nero να δείχνει νωθρό στο αρχικό turn in. Με λίγα λόγια τις βασικές μανούβρες αλλαγής πορείας τις κάνεις με λιγότερες κινήσεις στο τιμόνι. Στο μέσα της στροφής και παρατεταμένα σε γερές φορτίσεις πείθουν μεν, απλά ενδίδουν (άλλωστε δεν είναι ελαστικό κρατήματος) χωρίς να σε προβληματίσουν. Τα ίδια ισχύουν (τουλάχιστον αρχικά) και σε λεία άσφαλτο και σε πιο τραχιά.

Πολύ καλά στα φρένα,

Η V χάραξη έστω κ στο μισό το πέλμα βγάζει το γνωστό ήχου που θυμάμαι στα Eagle F1 gsd3, που μοιάζει σαν οχλαγωγή γηπέδου όταν μπαίνει γκολ, από 2-3 χλμ μακρυά. Σαν να στρίβεις κ να σε επεφημούν  :thumbsup:  :thumbsup:

Στο βρεγμένο δεν έχω ακόμα εντυπώσεις.

Επίσης, τρελά μου άρεσε το πώς μπορείς στο φρενάρισμα να "ρυθμίσεις" τον κώλο του αμαξιού (ακόμα κ τώρα) ανάλογα με τη μεταφορά βάρους και τις εντολές στο τιμόνι.

Για τα <300 ευρά που έδωσα, πολλά thumbs up τουλάχιστον αρχικά. Έμεινα με πολύ θετικές εντυπώσεις σε αυτή την αρχική φάση, κάτι που αρχικά δεν ένιωσα ούτε στα P zero nero, ούτε στα Dunlop SP 9000 ούτε και στα conti 3.

Πότε θα βρέξει;
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
JimClark said:
Παραθέτω κείμενο από αντίστοιχο φόρουμ για τα Uni RS 3 μετά από αλλαγή από P Zero Nero GT

Εντυπώσεις μετά από 320 χλμ με 25-30 ενθουσιώδη χλμ από τα Ελαιοχώρια Χαλκιδικής.

Αυτό που μου άρεσε στο λάστιχο είναι η αρχική εντολή κατεύθυνσης που πραγματικά κάνει το p zero nero να δείχνει νωθρό στο αρχικό turn in. Με λίγα λόγια τις βασικές μανούβρες αλλαγής πορείας τις κάνεις με λιγότερες κινήσεις στο τιμόνι. Στο μέσα της στροφής και παρατεταμένα σε γερές φορτίσεις πείθουν μεν, απλά ενδίδουν (άλλωστε δεν είναι ελαστικό κρατήματος) χωρίς να σε προβληματίσουν. Τα ίδια ισχύουν (τουλάχιστον αρχικά) και σε λεία άσφαλτο και σε πιο τραχιά.

Πολύ καλά στα φρένα,

Η V χάραξη έστω κ στο μισό το πέλμα βγάζει το γνωστό ήχου που θυμάμαι στα Eagle F1 gsd3, που μοιάζει σαν οχλαγωγή γηπέδου όταν μπαίνει γκολ, από 2-3 χλμ μακρυά. Σαν να στρίβεις κ να σε επεφημούν  :thumbsup:  :thumbsup:

Στο βρεγμένο δεν έχω ακόμα εντυπώσεις.

Επίσης, τρελά μου άρεσε το πώς μπορείς στο φρενάρισμα να "ρυθμίσεις" τον κώλο του αμαξιού (ακόμα κ τώρα) ανάλογα με τη μεταφορά βάρους και τις εντολές στο τιμόνι.

Για τα <300 ευρά που έδωσα, πολλά thumbs up τουλάχιστον αρχικά. Έμεινα με πολύ θετικές εντυπώσεις σε αυτή την αρχική φάση, κάτι που αρχικά δεν ένιωσα ούτε στα P zero nero, ούτε στα Dunlop SP 9000 ούτε και στα conti 3.

Πότε θα βρέξει;
Δυο μερες τωρα βρεχει χαχαχα

Ευχαριστώ πολυ παντως για την πληροφορία  ;)
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Είναι λίγο παλιό το κείμενο, τα λάστιχα ήδη είναι 2500 χλμ παλιά :p

Δεν έτυχε να τα δοκιμάσω σε τουλούμι βροχή.

Για τα <300 ευρώ μάλλον δε θα το μετανιώσω εκτός αν κρατήσουν πολύ λίγο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
JimClark said:
Είναι λίγο παλιό το κείμενο, τα λάστιχα ήδη είναι 2500 χλμ παλιά :p

Δεν έτυχε να τα δοκιμάσω σε τουλούμι βροχή.

Για τα <300 ευρώ μάλλον δε θα το μετανιώσω εκτός αν κρατήσουν πολύ λίγο
Και τωρα? Πως τα βλέπεις??
 
Ο δείκτης πρόσφυσης σε βρεγμένο για το un είναι Α σε σχέση με το zero και τα cf3 που είναι Β.
(Υπολογίζεται σύμφωνα με τις μεθόδους δοκιμής που διατυπώνονται στον Κανονισμό ΕΚ 1222/2009)
Αν ήθελα(που πάντα προτιμώ), ελαστικό για την βροχή, θα δοκίμαζα ότι υπάρχει σε δείκτη Α.
Στα αστικά κέντρα είναι μεγάλο πρόβλημα η βροχή και ειδικά το πρώτο φιλμ της βροχής στο οδόστρωμα. Η ποιότητα της ασφάλτου στις πόλεις είναι για κλάματα. Τα βροχολάστικα απαιτούν σεβασμό τους καλοκαιρινους μηνες(ειδικά στις στροφές).
Θα σου πρότεινα Αντρέα να πας στα Uni(δηλαδή στην άποψη του Ξενοφώντα).

Επειδή σας ξέρω και τους δύο, αν ήθελα να επιλέξω ελαστικά...δεν θα έβαζα zero γιατί δεν έμεινε ικανοποιημένος ο Crazy και θα έβαζα Uni γιατί έμεινε ικανοποιημένος JimClark.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
dunlop blue response απλα. δοκιμη σε βρεγμενο διαδρομη αγια-μελοιβια(λαρισα)
απλα ζωγραφιζουν στο δρομο.
το αυτοκινητο 1.4s εντελως εργοστασιακο
 

takis1970

Newbie
May 26, 2017
1
0
0
Πρόσφατα απέκτησα ένα fiesta mk6 s και θέλω να αλλάξω λάστιχα. Τώρα φοράει barum 205/40/17 τα οποία στη βροχή είναι επικίνδυνα.Θελω γνώμες για οικονομική λύση .Ευχαριστώ. Σκέφτομαι τα kormoran επειδή είναι θυγατρική της Michelin
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όσο τα είχα τα Barum ήταν άψογα. Έμεινα ευχαριστημένος. Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις, περί επικινδυνότητας δηλαδή, εκτός κι αν τα δικά σου είναι λιωμένα, οπότε είναι λογικό.

takis1970 said:
Σκέφτομαι τα kormoran επειδή είναι θυγατρική της Michelin

Kαι η Barum είναι θυγατρική της Continental. Δε λέει κάτι αυτό. Προσωπικά πάντως δεν τα έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.
 

johngoun

Newbie
Oct 14, 2016
6
0
1
Καλησπερα για τα Toyo Proxes CF2 σε 195/50/15 τι γνωμη εχετε?
εχω τα  Fulda ecocontrol hp τωρα.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
yokohama sdrive 84w και εγω πλεον
δυστυχως με 84W κοστος 160 ευρω στοκ σε μαγαζι με παλιο dot αλλα σωστα φυλαγμενα σε υπογειο
 

hb76

Newbie
Apr 24, 2018
1
0
0
::)Καλώς σας βρήκα παιδιά!
Στο 1,6 s έχει βάλει κάποιος ΤΑ TURANZA T005 ?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλημερα σε ολους :)

Εγω εμπειρικα δοκιμασα σε polo τα Falken ΖΕ914 ΖΙΕΧ Εcorun και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση..απο το φρεναρισμα σε βρεγμενο...κι απο ελλειψη φασαριας.
Τωρα στο Fiesta...ειδα επισης καλες κρητικες και στα Uniroyal Rainsport 3 . και ομολογω οτι στατιστικα  τα uniroyal ειναι πιο καλα απο αποψη οικονομιας και  Α στο βρεγμενο.
Η απορια μου η εξης...!

Ξερει κανεις να μου πει πιο απο τα 2 παραπανω εχει σκληροτερο πλαινο ωστε να μην πεταει βυζι? θα το προτιμουσα μιας και το στενο μου ειναι μικρο και πρεπει να το κολλαω στο πεζοδρομιο.
και δευτερον αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο δοκιμασμενο...θα με ενδιεφερε η δυνατοτητα του σε βρεγμενο οδοστρωμα μιας και δουλευω βορεια προαστεια οπου οι βροχες ειναι συνηθες φαινομενο..
φοραω απο μαμα τα Pirelli p zero nero ειναι του 14 αλλα δεν ειμαι και ευχαριστημενος ..γλιστρανε και ειναι αρκετα καλα διατηρημενα σχετικα.απο 18αρα και πανω ..ναι..θα τα εβαζα με κλειστα ματια...αλλη γομα...
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι πως είχα βάλει τα Uniroyal Rainsport 2 στο mk6 και ήταν απίστευτα στη βροχή, και σε κράτημα, αλλά επίσης μου είχε κάνει εντύπωση πως σε σημεία του δρόμου που κρατούσαν νερό, όταν περνούσα δεν φρέναρε το αμάξι. Φαντάζομαι και τα 3 θα διατηρούν τα ίδια χαρακτηριστικά
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θα δοκίμαζα τα Falken αφού έχεις εμπειρία και είσαι ευχαριστημένος (σε άλλο αμάξι βέβαια αλλά με αντίστοιχα χαρακτηριστικά με το fiesta). Από εκεί και πέρα, προσωπικά έχω σταματήσει να δίνω υπερβολικά ποσά σε λάστιχα, αφού κάθε δύο χρόνια περίπου τα αλλάζω (λόγω χιλιομέτρων που διανύω). Έτσι, τα τελευταία χρόνια τοποθετώ Barum Bravuris 3HM στις 17άρες, που είναι πολύ καλά στο στεγνό, μέτρια στο βρεγμένο, normal σε κατανάλωση βενζίνης και κοστίζουν 300 ευρώ η τετράδα (σε 205/40/17). Σε 16άρα (195/45) ζητάνε περίπου 230 ευρώ. Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενα posts.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα στην ομάδα, έχω το 1.4s Με ανάρτηση bilistein κιτρινη b8 χοντρομπουκαλη.
Ηρθε ο καιρός να αλλάξω για άλλη μια φορά ελάστικά
Οι διαστάσεις μου είναι 195/50/15 και είχα yokohama s drive από τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά κοπανούσαν αρκετά.

Τι ελαστικό μου προτείνετε για αγορα;
Θα ήθελα να έιναι λίγο sport για κανένα στρίψιμο που και που και να μην φθειρετε εύκολα όπως κάτι Michelin Pilot exalcto Που είχα παλαιότερα και στον χρόνο είχα μείνε τα μισά.

Εχω καταλήξει στα εξής, έπειτα από συζητήσεις μελών στο facebook.

-Dunlop Blue responce
-Toyo T1r
-Toyo Cf2
-Michelin pilot sport 3
-Pireli Pzero nero
-Uniroyal Rainsport 3


--Θα χρειαστώ και την βοήθεια σας για να καταλήξω οριστικά--
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
manos.m said:
Σε 15αρα μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε το p zero Nero αλλά το p1 που για την 15αρα είναι το ίδιο... Για εμένα αυτό...

Ναι όντως δεν τα εβρισκά πουθενά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread