Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχήν, θα πρέπει να παει να το δει και από κοντά, ώστε να ξέρει περί τίνος πρόκειται. Μπορεί να έχει γύρω γύρω γρατζουνιές π.χ. και να θέλει 500 ευρώ να το επαναφέρει. Κατά δεύτερον, θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Πιστεύω ότι τα 90.000 είναι ρεαλιστικά. Ένα αντίστοιχο του 2009, με 40.000 μπορεί και να έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Σκεφτείτε και το εξής, 2009 με 2015 είναι 6 χρόνια. Άρα μόλις το πάρει στα χέρια του ο νέος ιδιοκτήτης, θα πρέπει να αλλάξει σετ χρονισμού (έχει ήδη 6-7 χρόνια πάνω στο αυτοκίνητο), αντλία, εξωτερικούς ιμάντες, να κάνει σέρβις και υγρά φρένων οπωσδήποτε, όπως και βαλβολίνες. Άρα έτσι κι αλλιώς θα δώσει ένα "πακέτο" ευρώ για να το συμμαζέψει. Εκτός κι αν έχει βιβλίο σέρβις το αυτοκίνητο, με τα αντίστοιχα παραστατικά εννοείται και τα έχει κάνει ήδη τα παραπάνω, που δε νομίζω.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω ρε παιδια το εχω απο το 09 και το δικο μ εχει 54000 χλμ ,κ εννοειτε πραγματικα,επισεις ειναι ατρακαριστο κ αγρατζουνιστο,δλδ δν υπαρχουν αλλα σαν και αυτο!;
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
42
Ομοίως....
Από 5/2009 έχω κάνει 59.000χλμ αλλά έχω βάψει προφυλακτήρες μπρος - πίσω από μικροατυχήματα. Αυτό που έχω κάνει είναι να έχω πλήρες φωτογραφικό υλικό των ζημιών για να τα δείξω σε μελλοντική πώληση. Θα το εκτιμούσα αν ήμουν εγώ ο αγοραστής!
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Επίσης, έχε στο νου σου ότι μπορεί να ψαχτείς αιώνες να βρεις το πιο ΠΕΝΑ , ΣΕΝΙΟ, GG, αμάξι στην καλύτερη δυνατή τιμή και κατόπιν αγοράς να σου βγάλει τα μύρια όσα, μπορεί να βρείς όμως και ένα αμάξι το οποίο δε θα σου γεμίσει το μάτι, μπορεί ο προφυλακτήρας του να είναι ένα τόνο διαφορετικό μπλε από το αμάξωμα από κάποιο αναγκαστικό βάψιμο, αλλά να σε είναι σκυλί αξιοπιστίας.

ηθικό δίδαγμα, μην τρελαίνεσαι και πολύ.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εγω το 2010 ειχα 170 χιλιαδες με μικρογρατσουνιες και αβαφος πληρως αλλαξα ιμαντες τοτε. αν γυρναγε το κοντερ στις 80.000 δεν νομιζω να το επερνε χαμπαρι και κανεις. 4 χρονων αυτοκινητο ηταν
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πω ρε φιλε κριμα σημασια εχει που εσυ εισαι καλα δυστηχως στη ζωη συμβαινουν και αυτα και η μεγαλυτερη στεναχωρια ειναι οταν  αποχωριζεσαι κατι που εισαι δεμενος μου εχει συμβει με το 106 οταν το τουμπαρα  σου ευχομαι με το καλο να βγεις και παλι στους δρομους συντομα με το καινουριο σου αμαξι και επειδη μολις το ειδα αυτο στο car σε θυμηθηκα πιστευω αξιζει http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7190786/
 

dimval

Newbie
Feb 11, 2016
1
0
0
Καλησπέρα παιδιά.Έχω βάλει στο μάτι ένα Ford Fiesta 1400cc 90 άλογα του 2007.Εκτός από εμφάνιση που είναι αντικειμενικά πολύ ωραίο αμάξι με ενδιαφέρει αρκετά η κατανάλωση ( κάνω 30 χλμ καθημερινά ) .Μπορείτε να μου πείτε περίπου τη μέση κατανάλωση έχει εντός πόλης;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
dimval said:
Καλησπέρα παιδιά.Έχω βάλει στο μάτι ένα Ford Fiesta 1400cc 90 άλογα του 2007.Εκτός από εμφάνιση που είναι αντικειμενικά πολύ ωραίο αμάξι με ενδιαφέρει αρκετά η κατανάλωση ( κάνω 30 χλμ καθημερινά ) .Μπορείτε να μου πείτε περίπου τη μέση κατανάλωση έχει εντός πόλης;
Καλησπερα dimval, το Fiesta 1.400 του 2007 αρχικα εχει 80 αλογα απο το εργοστασιο, εκτος αν εχει γινει καποια μετατροπη, και η καταναλωση του στη πολη στη πραξη ειναι γυρω στα 7,5 λιτρα ανα 100km.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Παιδια θελω τα φώτα σας, ειμαι σε ενα μεγάλο δυλημα ,ειμαι έτοιμος να αλλάξω το fiestaki μου και να παρω ενα Giulietta 1750 (235 hp) q.verde του 2011 ,θα προσθέσω και 6000€ το αυτοκίνητο το μου εχει 59000χλμ και το Alfa 72000, τι λέτε να το κανω..? η θα μπλέξω?
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
zisis said:
Παιδια θελω τα φώτα σας, ειμαι σε ενα μεγάλο δυλημα ,ειμαι έτοιμος να αλλάξω το fiestaki μου και να παρω ενα Giulietta 1750 (235 hp) q.verde του 2011 ,θα προσθέσω και 6000€ το αυτοκίνητο το μου εχει 59000χλμ και το Alfa 72000, τι λέτε να το κανω..? η θα μπλέξω?
Μόνο που θα πας σε Ιταλία θα μπλέξεις...
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Λες ε?ειναι πολυ ωραίο αυτοκίνητο αλλα με φοβίζει ,δν ξερω αν υπαρχει λόγος να το κανω,αυτην άλλη αν δν αλλαχτεί τωρα το αυτοκίνητο μετά απλα θα κρατηθεί μέχρι να διαλυθεί ...δν ξερω πραγματικά
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
To ότι τα ιταλικά έχουν γενικά ένα θεματάκι με την αντοχή, την αξιοπιστία και τις -μικρές ή μεγάλες, σοβαρές ή απλές- βλάβες, ισχύει. Όπως επίσης ισχύει ότι έχουν ανεβάσει αρκετά την αξιοπιστία τους από το '80 και το '90, που τρύπαγαν λαμαρίνες, έμεναν από οτιδήποτε κινούμενο ή μη εξάρτημά τους, και ήθελαν ρεκτιφιέ κάθε τριψήφιο αριθμό χιλιάδων χλμ.

Από την άλλη όμως, το ίδιο μπορείς να πάθεις και με άλλα, υποτίθεται αξιόπιστα, αυτοκίνητα. Δηλαδή να το αγοράσεις ως "χαρτί", και να σου μείνει την άλλη μέρα. Εγώ πήρα το C5, μοντέλο και μοτέρ (THP) με πολλά χρόνια στη πιάτσα, και επίσης υποτίθεται "χαρτί" και ελεγμένο, και έχω δώσει σχεδόν 2χιλ. για βλάβες και μ@λ@κιούλες εδώ και εκεί.

Άρα τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι, ΕΙΔΙΚΑ με τα ιταλικά, αφού σου αρέσει και θες να κάνεις τη κίνηση (παρεπιπτόντως, ΠΟΛΥ ωραίο αυτοκίνητο και ΠΟΛΥ δυνατό), το πας για ε-ξ-ο-ν-υ-χ-ι-σ-τ-ι-κ-ό έλεγχο σε αντιπροσωπεία, και αν μπορείς συζήτα και την πιθανότητα εγγύησης ή επέκτασης, ή έστω κάποιων τυπικών ελέγχων και services. Έτσι θα εξασφαλίσεις ότι το αυτοκίνητο είναι καλό, και θα μειώσεις τουλάχιστον το τρέχον κόστος για 1-2-3 χρόνια.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Μια χαρά είναι το Alfa. Στο μέσο όρο βλαβών είναι και σου δίνει πολλά για τα κυβικά του. Κατά τη γνώμη μου είναι καλή αγορά. Θα σου κάνει και τα κέφια σου απο πολλές απόψεις. Κι αυτά που λέγονται για τα Ιταλικά δεν ισχύουν πλέον, τουλάχιστον σε αυτής της κατηγορίας αυτοκίνητα. Είδαμε και μερικά Γερμανικά τι κουμάσια είναι!!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Μακάρι ρε παιδιά γιατι το γουσταρω πολυ
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
έχω ακούσει παράπονα γενικά για το Giulietta. Για το mito όχι. και επίσης έχει ακριβά ανταλλακτικά η alfa.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
OPTION-X said:
Μια χαρά είναι το Alfa. Στο μέσο όρο βλαβών είναι και σου δίνει πολλά για τα κυβικά του. Κατά τη γνώμη μου είναι καλή αγορά. Θα σου κάνει και τα κέφια σου απο πολλές απόψεις. Κι αυτά που λέγονται για τα Ιταλικά δεν ισχύουν πλέον, τουλάχιστον σε αυτής της κατηγορίας αυτοκίνητα. Είδαμε και μερικά Γερμανικά τι κουμάσια είναι!!
+1
Ειδικά στο group vag μιλαμε για πολύ κλάμα. Τελευταίο περιστατικό τα polo diesel που σβηνουν με 2α.
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
εγω παντως θα σου προτινα το 1.800cc honda civic 8ης γενιας με 140hp απροβληματιστα και ατμοσφαιρικα αλογα που εινα υπεραρκετα για ελληνικο εθνικο οδικο δικτυο!!φουλ οικονομικο κ τεραστιοι χωροι !! 6αρι κιβωτιο κοντο κ  ροπατο μοτερ hi tech εσωτερικοκ πανω απ ολα ειναι honda=ατελειωτα χλμ καταπινει κα αντεχει αντεχει αντεχει αντεχει αντεχει.  ok234
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread