Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
ilias86 said:
Αλλιώς πας σε ένα ποδηλατικό μαγαζί και σε κατατοπίζουν εκείνοι (τα περισσότερα είναι ανοιχτά και τώρα με τον Κορονοϊό). Έχε μόνο υπ'όψιν πως δεν επιτρέπεται να την έχεις πάνω στο αυτοκίνητο και να κινείσαι εάν δεν έχεις πάνω ποδήλατο, οπότε θα πρέπει να τη βάζεις και να τη βγάζεις.
Αυτο το εχω στα υποψη απλα νομιζα οτι ολα αυτα ηταν κλειστα ως λιανικο εμπόριο,και ειναι ανοιχτα μονο για επισκευές. Οκ θα τσεκαρω. εχω καποια κοντα μου.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα, βρήκα ενα πλαίσιο πινακίδας στο ford-accessories κατάλογο όμως δεν ξέρω απο που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά.

https://www.fordaccessories.gr/ford-performance-parts/%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BE%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/2372312

Εάν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε. Επίσης δεν ξέρω εαν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ομως δεν ξέρω πως βγαίνει το προηγούμενο πλαίσιο της πινακίδας. Το αμάξι έχει πλαίσια του παζαρόπουλου πάνω και για παράδειγμα στην πισω μεριά του αυτοκινήτου, οταν σηκώνω λίγο το πλαίσιο βλέπω οτι απο κάτω υπάρχει κολλημένη μια βάση μαλακή σαν αφρός στο αμάξι και κάπως εκεί κολλάει το πλαστικό πλαίσιο όμως δεν ξέρω πως. Φοβάμαι να το τραβήξω να ξεκολλήσει γιατί δεν ξέρω πως να το ξανακολλήσω μετά. Μπροστά απο οσο είδα ομως δεν βλέπω την ίδια μαλακή βάση κάτω απο την πινακίδα. (Βίδα δεν υπάρχει πουθεν'α)
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Dimitris said:
Καλησπέρα, βρήκα ενα πλαίσιο πινακίδας στο ford-accessories κατάλογο όμως δεν ξέρω απο που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά.

https://www.fordaccessories.gr/ford-performance-parts/%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BE%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/2372312

Εάν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε. Επίσης δεν ξέρω εαν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ομως δεν ξέρω πως βγαίνει το προηγούμενο πλαίσιο της πινακίδας. Το αμάξι έχει πλαίσια του παζαρόπουλου πάνω και για παράδειγμα στην πισω μεριά του αυτοκινήτου, οταν σηκώνω λίγο το πλαίσιο βλέπω οτι απο κάτω υπάρχει κολλημένη μια βάση μαλακή σαν αφρός στο αμάξι και κάπως εκεί κολλάει το πλαστικό πλαίσιο όμως δεν ξέρω πως. Φοβάμαι να το τραβήξω να ξεκολλήσει γιατί δεν ξέρω πως να το ξανακολλήσω μετά. Μπροστά απο οσο είδα ομως δεν βλέπω την ίδια μαλακή βάση κάτω απο την πινακίδα. (Βίδα δεν υπάρχει πουθεν'α)

Μπορεις να το βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί εμπορεύεται ανταλλακτικά ford, εξουσιοδοτημένο και μη. Τους παίρνεις τηλ και ρωτάς για διαθεσιμότητα.
Το αφρολέξ που είδες είναι εκεί για λόγους συντονισμού/θορύβου της πινακίδας κατά την πορεία. Η πινακίδα σου μπαίνει κουμπωτή και συρταρωτή στο πλαίσιο, το πλαίσιο ειναι βιδωμένο πάνω στο αμάξι, 2 λεπτά δουλεια είναι μπορούν να στο αλλάξουν. Το κομμάτι του πλαισίου που γράφει τα γράμματα, το τραβάς έξω και το παίρνεις στο χέρι.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
GiannisAggelis said:
Dimitris said:
Καλησπέρα, βρήκα ενα πλαίσιο πινακίδας στο ford-accessories κατάλογο όμως δεν ξέρω απο που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά.

https://www.fordaccessories.gr/ford-performance-parts/%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BE%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/2372312

Εάν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε. Επίσης δεν ξέρω εαν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ομως δεν ξέρω πως βγαίνει το προηγούμενο πλαίσιο της πινακίδας. Το αμάξι έχει πλαίσια του παζαρόπουλου πάνω και για παράδειγμα στην πισω μεριά του αυτοκινήτου, οταν σηκώνω λίγο το πλαίσιο βλέπω οτι απο κάτω υπάρχει κολλημένη μια βάση μαλακή σαν αφρός στο αμάξι και κάπως εκεί κολλάει το πλαστικό πλαίσιο όμως δεν ξέρω πως. Φοβάμαι να το τραβήξω να ξεκολλήσει γιατί δεν ξέρω πως να το ξανακολλήσω μετά. Μπροστά απο οσο είδα ομως δεν βλέπω την ίδια μαλακή βάση κάτω απο την πινακίδα. (Βίδα δεν υπάρχει πουθεν'α)

Μπορεις να το βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί εμπορεύεται ανταλλακτικά ford, εξουσιοδοτημένο και μη. Τους παίρνεις τηλ και ρωτάς για διαθεσιμότητα.
Το αφρολέξ που είδες είναι εκεί για λόγους συντονισμού/θορύβου της πινακίδας κατά την πορεία. Η πινακίδα σου μπαίνει κουμπωτή και συρταρωτή στο πλαίσιο, το πλαίσιο ειναι βιδωμένο πάνω στο αμάξι, 2 λεπτά δουλεια είναι μπορούν να στο αλλάξουν. Το κομμάτι του πλαισίου που γράφει τα γράμματα, το τραβάς έξω και το παίρνεις στο χέρι.

άρα αν κατάλαβα σωστά, τραβάς συρταροτά την πινακίδα(προς τα ποιά κατεύθυνση;- υπάρχουν κάποια κλιπσάκια που την κρατάνε;), και απο πίσω υπάρχουν βίδες του πλαισίου που είναι βιδωμένες στο αμάξωμα; Άρα ξεβιδώνεις και έτσι βγάζεις ολο το πλαστικό πλαισιο απο το αμάξι;
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Το κομμάτι που έχει τα γράμματα στο υπάρχον πλαίσιο που έχεις το τραβάς έξω, με θράσος. Στο κάτω μέρος της πινακίδας θα δεις 2 κλιπ, τα κάνεις στην άκρη και βγάζεις συρταρωτά προς τα κάτω την πινακίδα σου. Τα κλιπ αυτά είναι εκεί για να μην φύγει στο δρόμο η πινακίδα.
Το πλαίσιο πλέον είναι βιδωμένο πάνω στο αμάξι σου, αν τις βγάλεις τις 2 βίδες, το πήρες στα χέρια σου.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
[mention]GiannisAggelis[/mention] Είσαι τέλειος φίλε ;) Πλήρως κατατοπιστική η απάντηση σου. Εαν είχαμε γκαράζ δικά μας θα προσφέραμε περισσότερες λύσεις απο όσες ρωτάμε.. Αλλα οσο τα αμάξια μας ειναι στον δρόμο προσωπικά εγώ έχω τις δυσκολίες μου σε μερικά πράγματα χαχααχ! Σε ευχαριστώ πολύ.
 

kos25k

Rookie
MK7
Top Poster του μήνα
Jan 11, 2024
43
14
8
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα ομαδάρα
1) Μπορεί να προτείνει κάποιος κάνα καλό καλυμματάκι τιμονιού τύπου alcadara η παρόμοιο αντιολισθιτικό;Μονόδρομος αυτά με ράψιμο με βελόνα,η υπάρχει κάποιο για το fiesta; (mk7) Θα προτιμούσα αυτές οι κούρμπες απο μέσα να μη χαθούνε (με το να βάλω ένα universal π.χ)
2)Παρήγγειλα κάποια πολύ ιδιαίτερα και χρήσιμα πραματάκια.Επιτρέπονται links απο temu,ebay κλπ εδώ;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread