Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα περισσότερα facelift fiesta της ελληνικής αγοράς που έχω δει (όπως και το δικό μου), έχουν τον παρακάτω πίνακα οργάνων:

158001km.jpg


Υπάρχουν όμως και κάποια ghia (πιο σπάνια) και τα ST που έχουν ένα διαφορετικό (με οθόνη πολλαπλών ενδείξεων) που σου δείχνει επιπλέον εξωτερική θερμοκρασία, καταναλώσεις κ.α. Η μετατροπή είναι εφικτό να γίνει και στα απλά fiesta, απλά έχει αρκετά έξοδα (εκτός κι αν βρεις ευκαιρία με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά) και απαιτεί σύνδεση με το διαγνωστικό της ford σε κάποια αντιπροσωπεία προκειμένου να επαναπρογραμματιστεί το immobilizer (γιατί αλλιώς το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπρος).

Ορίστε το αποτέλεσμα στο fiesta μου:

20140813_173514_night.jpg
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
πολύ καλή αλλαγή!
ο φωτισμός έχει διαφορά στο χρώμα ή έτσι φαίνεται λόγο της φωτογραφίας?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ευχαριστώ!
Ο φωτισμός στην πράξη είναι ίδιος, απλά αλλάζει η φωτογραφική μηχανή και οι ρυθμίσεις της πιθανότατα. Το μόνο που φαίνεται διαφορετικό στο πριν και το μετά είναι η μεσαία οθόνη και ότι πλέον δεν έχει λαμπάκι που ανάβει όταν κάποια πόρτα είναι ανοιχτή, αλλά σου γράφει π.χ. "Passenger door open" κλπ.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μεγειες Κώστα πολύ ωραίο...ολο και κατι καινούργιο εχεις να μας δείχνεις καθε μερα... biggrin
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
εχω βρει καντραν απο ντιζελ κανει? και κατι αλλο ξερω οτι θελει φλασιερα με κουμπι re-set και επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου και κλειδιων μηπως θελει και κατι επιπλεον τα χιλιομετρα μου θα τα εχω η παιζει να εχω του αυτοκινητου απο το οποιο βγηκε το καντραν?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οχι, δεν κανει, το ντηζελ εχει στροφομετρο μεχρι 5000 στροφες νομιζω.
Επιπλεον χρειαζεται ο μοχλος των φλας που εχει επιπλεον κουμπι "Reset" οπως εγραψες και ο αισθητηρας θερμοκρασιας που μπαινει στη μετωπη (πρεπει να εχει αναμονη μια φυσα εκει).
Απο τα διαδικαστικα θελει προγραμματισμο σε αντιπροσωπεια και επισης το νεο καντραν να εχει λιγοτερα χιλιομετρα απο το παλιο (για να τα ανεβασει στα επιθυμητα). Αν εχει περισσοτερα, μενεις με αυτα.
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
kostg said:
Ευχαριστώ!
Ο φωτισμός στην πράξη είναι ίδιος, απλά αλλάζει η φωτογραφική μηχανή και οι ρυθμίσεις της πιθανότατα. Το μόνο που φαίνεται διαφορετικό στο πριν και το μετά είναι η μεσαία οθόνη και ότι πλέον δεν έχει λαμπάκι που ανάβει όταν κάποια πόρτα είναι ανοιχτή, αλλά σου γράφει π.χ. "Passenger door open" κλπ.
Στο δικό μου ανάβει και λαμπάκι όταν κάποια πόρτα είναι ανοιχτή
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
το οποίο λαμπάκι αν το αγνοήσεις και ξεκινήσεις  γίνεται
κόκκινο και σφυρίζει. βρε με το λαμπάκι κόλλημα  :D
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωχ, σοβαρα; Αυτο δεν το ηξερα, θα το δοκιμασω.

Υ.Γ. Πολυ κολλημα ομως  qq
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Φίλε Κώστα πολύ ωραία μετατροπή. Θα ήθελα και εγώ να την κάνω για να δείχνει καταναλώσεις και θερμοκρασίες εξωτερικό περιβάλλον. Ξέρεις άμα κάνει το κοντέρ από το st;
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν το γνωριζω, δυστυχως. Δυο βασικες διαφορες ειναι το κοντερ (παει μεχρι 240) και το στροφομετρο (μεχρι 8000). Και επισης δεν ξερω αν επικοινωνει σωστα με τον εγκεφαλο και το gem...
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
kostg said:
Τα περισσότερα facelift fiesta της ελληνικής αγοράς που έχω δει (όπως και το δικό μου), έχουν τον παρακάτω πίνακα οργάνων:

158001km.jpg


Υπάρχουν όμως και κάποια ghia (πιο σπάνια) και τα ST που έχουν ένα διαφορετικό (με οθόνη πολλαπλών ενδείξεων) που σου δείχνει επιπλέον εξωτερική θερμοκρασία, καταναλώσεις κ.α. Η μετατροπή είναι εφικτό να γίνει και στα απλά fiesta, απλά έχει αρκετά έξοδα (εκτός κι αν βρεις ευκαιρία με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά) και απαιτεί σύνδεση με το διαγνωστικό της ford σε κάποια αντιπροσωπεία προκειμένου να επαναπρογραμματιστεί το immobilizer (γιατί αλλιώς το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπρος).

Ορίστε το αποτέλεσμα στο fiesta μου:

20140813_173514_night.jpg

Κώστα πόσο θα κοστίσει μια τέτοια μετατροπή?(Όλα μαζί:καντραν,προγραμματισμός κοκ)Εμένα που είναι το Pro F/L δεν πρέπει να βάλω αισθητήρα θερμοκρασίας ώστε να συνδεθεί με το καντραν?(Το αμάξι δεν έχει)!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Κρίμα και είχα ψηθεί για τέτοια αλλαγή :/Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ακομα δεν εχω βρει καντραν για το δικο μου εκτος απο καποια st και diesel εδω. για τα βενζινοκινητα υπαρχουν μονο στο ebay αλλα ειναι σε μιλια και οχι σε χιλιομετρα αλλα δεν ξερω αν αλλαζει αυτο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread