Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα παιδια . οποιος γνωριζει μπορει να μου πει τι αρνητικα και τι θετικα εχουν οι αποστατες? μιλαμε συνηθως για μια βελτιωσει που κανουμε στα φρενα και χρειαζεται να βαλουμε αποστατες? χρησιμεύουν στο στησιμο του αυτοκινητου? γνωριζετε? μιλαμε παντα για αποστατες σσωστους χωρις να χαλαμε γεωμετρια αυτοκινητου.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν υπάρχουν "σωστοί" αποστάτες, που να μην χαλάνε τη γεωμετρία. Εξ'ορισμού οι αποστάτες χαλάνε, ή μάλλον μεταβάλλουν, την γεωμετρία των τροχών και της ανάρτησης. Οι αποστάτες μπαίνουν για διαφόρους λόγους, από τον πιο απλό ("θέλω να φαίνεται τούμπανο το εργαλείο"  :D ) μέχρι τον πιο -ας πούμε- λειτουργικό, γιατί π.χ. δεν χωράνε οι μεγαλύτερες δαγκάνες φρένων που βάλαμε.

Τα θετικά είναι μόνο αυτό που θέλουμε να πετύχουμε (π.χ. να χωρέσουν οι δαγκάνες) και τα αρνητικά είναι όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή αλλοίωση γεωμετρίας, πιθανή παρεμβολή στη σωστή λειτουργία ανάρτησης, φρένων, DSC/ABS/κ.α., αλλοίωση οδηγικής συμπεριφοράς, μέχρι και ράγισμα/σπάσιμο και ακολούθως ατυχήματος.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δλδ αμα βαλεις τους πιο μικρους αποστατες και φυσικα κατι επωνυμο οπως eibach λεμε τωρα. ολα αυτα δεν ειναι μελετημένα για το καθε αμαξι που μπαινουν? .δεν μιλαω τωρα να βγαλεις τον τροχο ολο εξω . πχ το μαμα fiesta το πισω μερος ειναι πιο μεσα απο το st λογο αξονα , αμα βαλεις αποστατες για να φαινονται ιδια που μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα , χαλας τοσο πολυ το αμαξι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν βάλεις πίσω μόνο αποστάτες, μεταβάλλεις τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο στρίψιμο. Αν π.χ. ήταν υπερστροφικό, μπορεί να πατάει καλύτερα πίσω ή και να γίνει υποστροφικό. Επίσης θα "χοροπηδάει" λίγο περισσότερο πίσω στις ανωμαλίες του δρόμου.
Εγώ π.χ. έχω 1cm αποστάτες σε κάθε πλευρά πίσω για ομορφιά περισσότερο. Το στριψιμο το έχω ξεχάσει καιρό τώρα ( το mk6 μου ήταν υπερστροφικό παλιά ).
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εγω θελω να βαλω απο 1,5 μπρος πισω . ειναι πολυ μικρη η διαφορα και πιστευω δεν θα εχω θεμα . θελω να το βαλω και για ομορφια αλλα και για πατημα καλυτερο με συνδιασμο με ελατηρια χαμηλωματος. πιστευεις θα εχω καποιο θεμα . ειναι fiesta mk7.5 st line.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To ξέρω το αυτοκίνητό σου, κοίτα, εγώ θα ξεκινούσα με 1,5cm σε κάθε πλευρά πίσω που "πάσχει" το συγκεκριμένο μοντέλο με τη 16άρα. Μπροστά θα το πείραζα αν και εφόσον δε μου άρεσε το αποτέλεσμα της επέμβασης πίσω. Τα παραπάνω πάντα σε συνδυασμό με το χαμήλωμα 2cm των eibach και για στρίβει σωστά το τιμόνι εμπρός.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
οταν λες πασχει τι εννοεις ακριβος . το αμαξι μου οπως ξερεις ειναι το 4πορτο με τις 16αρες και οπως πιστευω ειναι λιγο νευρικο μερικες φορες ο πισω αξονας αν εννοεις πασχει. πιστευεις για ενα σωστο αποτελεσμα παμε και στο pro kit και στους αποστατες βαζω πρωτα τα ελατηρια και βλεπω? οταν λεω νευρικο εννοω μπορει να χανει ευκολα προσφυση και να ειναι αρκετα παιχνιδιαρικη η ουρα.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
thodoris_fiesta said:
οταν λες πασχει τι εννοεις ακριβος . το αμαξι μου οπως ξερεις ειναι το 4πορτο με τις 16αρες και οπως πιστευω ειναι λιγο νευρικο μερικες φορες ο πισω αξονας αν εννοεις πασχει. πιστευεις για ενα σωστο αποτελεσμα παμε και στο pro kit και στους αποστατες βαζω πρωτα τα ελατηρια και βλεπω? οταν λεω νευρικο εννοω μπορει να χανει ευκολα προσφυση και να ειναι αρκετα παιχνιδιαρικη η ουρα.

O Κωστας υποθετω οταν εννοει "πασχει" θελει να πει οτι το συγκεκριμενο μοντελο φαινεται εντονα  οτι ο πισω τροχος ειναι αρκετα μεσα στο θολο γι αυτο και σου προτεινει να ξεκινησεις με 1.5cm προσθηκη και βλεπεις ποσο εξω σου αρεσει οπτικα να ερθει ο τροχος  :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
MadMan said:
O Κωστας υποθετω οταν εννοει "πασχει" θελει να πει οτι το συγκεκριμενο μοντελο φαινεται εντονα  οτι ο πισω τροχος ειναι αρκετα μεσα στο θολο γι αυτο και σου προτεινει να ξεκινησεις με 1.5cm προσθηκη και βλεπεις ποσο εξω σου αρεσει οπτικα να ερθει ο τροχος  :)

Aυτό ακριβώς. Οπτικά "πάσχει". Σε στήσιμο είναι μια χαρά.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ισχυει αυτο που λετε αν και εχω ακουσει οτι απο τα αξονα πισω του st διαφερουν ελαχιστα . δεν θελω οπτικη βελτιωσει θελω να κανουν δουλεια η αποστατες και σε θεμα κρατηματος . αν ειναι μονο για ομορφια οκ ας μην τους βαλω και σε θεμα γεωμετριας μιλαω που εχω ακουσει πολλα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα σύμφωνα με αυτό που ζητάς, καλύτερα να αφήσεις το αυτοκίνητο όπως είναι. Μην ψάχνεσαι με αποστάτες. Χειρότερο θα το κάνεις. Όσον αφορά το ST μην ξεχνάς ότι έχει 17άρες με 7" φάρδος. Αυτό και μόνο τις βγάζει πιο έξω.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Ας πούμε για αρκετούς λόγους δεν θέλω 17αρες ζάντες. Θα βάλω αποστάτες και πιστεύω θα έχει μια μικρή γ διαφορά στο κράτημα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
The Ace said:
Δεν υπάρχουν "σωστοί" αποστάτες, που να μην χαλάνε τη γεωμετρία. Εξ'ορισμού οι αποστάτες χαλάνε, ή μάλλον μεταβάλλουν, την γεωμετρία των τροχών και της ανάρτησης. Οι αποστάτες μπαίνουν για διαφόρους λόγους, από τον πιο απλό ("θέλω να φαίνεται τούμπανο το εργαλείο"  :D ) μέχρι τον πιο -ας πούμε- λειτουργικό, γιατί π.χ. δεν χωράνε οι μεγαλύτερες δαγκάνες φρένων που βάλαμε.

επειδη σκεφτομαι να βαλω και εγω να ρωτησω κατι??

εχω ακουσει οι εαν βαλεις αποστατες με ιδιο παχος και μπροστα και πισω και φυσικα δεν μιλαμε για κατι υπερβολικα π.χ 1-1,5 ποντο μεταβαλω καποια γεωμετρια???

γιατι με την λογικη μου (που φυσικα μπορει να ειναι λαθος) σκεφτομαι οτι εφοσον ειναι ιδιο παχος παντου δεν αλλαζω-μεταβαλω την γεωμετρια του αμαξιου ΑΛΛΑ φυσικα καταπονω περισσοτερο ψαλιδια-αναρτησεις κ.τ.λ !!!
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nos7 said:
εχω ακουσει οι εαν βαλεις αποστατες με ιδιο παχος και μπροστα και πισω και φυσικα δεν μιλαμε για κατι υπερβολικα π.χ 1-1,5 ποντο μεταβαλω καποια γεωμετρια???

Το οτι παρεμβαινεις στα στανταρ του κατασκευαστη και συναμα και του αυτοκινητου..σαφως και μεταβαλεις την γεωμετρια του...οι τροχοι ερχονται προς τα εξω που ισουται σε μεγαλυτερο φαρδος του αυτοκινητου π.χ 1.5 ποντος = 3 ποντους μπροστα και πισω πιο εξω οι τροχοι = 3 ποντοι πιο φαρδυ. δεν ειναι απαραιτητα κακο σε τοσο μικρες αλλαγες..καλυτερο πατημα/στριψιμο στο δρομο.
Θεωρω οτι πανω απο 4 ποντους πιο εξω ..οντως....θα αρχισουν να καταπονουνται και τα ακρομπαρα σου..φουσκες...κτλ
Υπαρχουν αποστατες που εφαρμοζουν/τοποθετουνται μεταξυ ακρου και ακρομπαρου που σου φερνουν πιο εξω το μουαγιε ωστε να αποφυγεις την τοποθετηση αποστατη τροχου οταν το 1.5 δεν σου ειναι αρκετο.Περισσοτερες πληροφοριες μπορει ο Kostg να σε ενημερωσει μιας και ειναι πιο εμπειρος στο κομματι αυτο ωστε να σε συμβουλεψει  :)
Ελπιζω να βοηθησα αγαπητε Νιτρομπουκαλε  :p :p
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Αυτό που είπες για να φέρω το αμάξι πιο έξω χωρίς να βάλω αποστάτες τροχού αλλά αποστάτες μουαγε είναι πιο safe επιλογή άμα το αμάξι το θες για καλύτερο κράτημα; και όχι μόνο για εμφάνιση. Και υπάρχουν έτοιμα κιτ όπως η eibach τους αποστάτες τροχού;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
thodoris_fiesta said:
Αυτό που είπες για να φέρω το αμάξι πιο έξω χωρίς να βάλω αποστάτες τροχού αλλά αποστάτες μουαγε είναι πιο safe επιλογή άμα το αμάξι το θες για καλύτερο κράτημα; και όχι μόνο για εμφάνιση. Και υπάρχουν έτοιμα κιτ όπως η eibach τους αποστάτες τροχού;

Δεν καταπονουνται αναρτησεις ακρομπαρα φουσκες σε σχεση με τους αποστατες. Εννοειται οτι μεχρι 3 ποντους εισαι σε safe πλαισια και με τους αποστατες .για πιο πολυ ομως ..ναι..καλυτερα οι αποστατες μουαγιε.
Εγω ασ πουμε εφτιαξα αποστατες απο την αρχη..καινουργιους με μεταλλο αεροπορικου τυπου και πληρωσα για μπρος πισω 200 χονδρικα στο συνολο.Δεν ειναι τοσο ακριβοι οι αποστατες οσο τα μπουλονια που θα χρειαστεις πιο μακρια
Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τους αποστατες μουαγιε μπορει να σε ενημερωσει ο kostg
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Όταν τα δει ο kostg θα μας πει λεπτομέρειες για αυτά τα δύο και τι μας προτείνει.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Δηλαδή και για αποστάτες της τάξης του 1.5 cm  χρειάζονται καινούρια μπουλονια;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
ilias86 said:
Δηλαδή και για αποστάτες της τάξης του 1.5 cm  χρειάζονται καινούρια μπουλονια;
Εννοειται.αφου μακραινεις την αποσταση του μουαγιε με τη ζαντα..
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
thodoris_fiesta said:
Όταν τα δει ο kostg θα μας πει λεπτομέρειες για αυτά τα δύο και τι μας προτείνει.

Θοδωρη...γνωμη μου...ριξε μια ματια σε ζαντες.. 16αρα ναι μεν αλλα υπαρχουν διαφορες..σε σχαδια και offset
Ετσι μπορει να βακεις μια ζαντα με αρνητικο offset (οχι υπερβολες γιατι κι αυτο δεν ειναι σωστο) ωστε να σου ερθει πιο εξω χωρις να μπεις σε διαδικασια προσθηκης...ιδεες ριχνω μπας και βοηθησω οσο μπορω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread