Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Λοιπον εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα με αυτο και λυση δεν βρισκω. Το ψαχνω με ρον μηχανικο μου τον Μπουμη και το παμε αργα και στα φθηνα πρωτα.
Να αρχισω απο οτι εχω αλλαξει πολλαπλασιαστη... Μπουζοκαλωδια... Μπουζι... Καθαρισα μπεκ... Αλλαξα μπεκ που ξεραθηκαν μετα τον καθαρισμο. Αλλαξα σωληνακι πεταλουδας γκαζιου... Καθαρισα πεταλουδα... Και παει λεγοντας.
Εχω υγραεριο και το ασταθες ρελαντι το ειχα και πριν το βαλω.
Εχω και ανταπτορακι Obd wifi και μεσω torque app βλεπω τι συμβαινει σε καποιες τιμες.
Οποτε θετω την απορια μου.
Βλεπω τον δεικτη Vacuum να παιζει στο ρελαντί απο το 17.0 στο 21.0 και μολις ζεσταθει απο 18.7 στο 20.0. Οι τιμες δεν ειναι στανταρ και οσο ζεσταίνεται σταθεροποιειται αλλα με καποια αποκλιση δειγμα της ασταθειας.
Επισης η ένδειξη Throttle παιζει στο ρελαντι απο 3.1 στο 2.6 και ανεβοκατεβαινει.
Το ρελαντι παιζει απο 680 rpm μεχρι 790 rpm.
Προσφατα αλλαξα και ιμαντες δυναμο και χρονισμου.
Ειχα μετρησει και συμπιεση και οι κυλινδροι ηταν οκ.
Το αμαξι βγαζει μονο φυσιολογικες φθορε και γιαυτο χαλιεμαι.
Επισης το εχω τωρα μονο στην βενζινη να δουλεψει μπας και στρωσει μαζι με ενα καθαριστικο τεποζιτου που βαλαμε.
Παρατηρησα οτι μυριζει βενζινη στην εξατμιση χωρις ομως να βλεπω διαρροή.

Καμμια ιδεα?
Ευχαριστω
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μηπως υπαρχει ρωγμη στην πολλαπλη εισαγωγης και μπαζει αερα; και μονο για το υγραεριο εμενα εκει θα πηγαινε το μυαλο μου, να μην πατησαν καλα τα μπεκ στις τρυπες και να μπαζει. Η μυρωδια της βενζινης μπορει να ειναι και ακαυστη, πρεπει να μετρησεις το μιγμα στους λ.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Για εκει παμε τωρα μαλλον. Για ελεγχο πολλαπλης...
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Αν υπαρχει ρωγμη θα κολληθει και ολα καλα. Επισης τι υγραεριο εχεις γιατι δεν φημιζονται ολα για την αξιοπιστια τους αλλα αφου ειχες το ασταθες ρελαντι απο πριν επρεπε να το δεις πριν βαλεις το υγραεριο. Πολλες φορες στα μοντελα μας αυτο οφειλεται και σε φθαρμενο-τρυπιο σωληνακι υποπιεσης της εισαγωγης, εχε το κι αυτο στο νου σου.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Eχω αλλαξει το σωληνακι με το γνησιο.
Υγραεριο ειναι της EUROPEGAS.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
και εμένα έχει κάποιες αρυθμίες στο ρελαντί αλλά είναι λόγο άγριων εκκεντροφόρων ... δεν νομίζω να έχει καμία σχέση με το πρόβλημα το δικό σου λογικα...
 

simoszol

Newbie
Jul 1, 2013
3
0
1
Και το δικο μου το εκανε (ειναι υγραεριο) και τελικα ήταν το μπουζι αλλα φαντάζομαι το εχεις δει
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Και το δικο μου το εκανε (ειναι υγραεριο) και τελικα ήταν το μπουζι αλλα φαντάζομαι το εχεις δει
Ναι φιλε μου. Εχω βαλει και τα γνησια...και τωρα κατι Denso.
Υπολογιζω να υπαρχει προβλημα με την πεταλουδα και τον αισθητηρα που εχει γιατι απο αλλου που κοιταξαμε δεν υπαρχει διαρροη. Εκνευριστικο. Να ειναι κομπλε το αμαξι και να μην μπορω να βρω ακρη με μια τοση δα χαζομαρα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ξέρω ότι με ένα remap μπορούν να σου διορθώσουν το ρελαντί, εγώ όταν έκανα πρόγραμμα στο αμάξι την αστάθεια που είχε λόγο άγριων εκκεντροφόρων μου την έφτιαξε κατά 90%
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread