Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Tzimakos

Original poster
Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλησπερα τις τελευταιες 2 εβδομαδες αντιμετωπιζω ενα προβλημα δεν λειτουργει το start/stop δεν σβηνει καθολου στα φαναρια και οταν ειναι σταματημενο ... τι μπορει να συμβαινει ?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Κάπου είχα διαβάσει ότι ενεργοποιήτε και απενεργοποιήτε.
Αλλά καλύτερα αντιπροσωπία.
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Tzimakos said:
Καλησπερα τις τελευταιες 2 εβδομαδες αντιμετωπιζω ενα προβλημα δεν λειτουργει το start/stop δεν σβηνει καθολου στα φαναρια και οταν ειναι σταματημενο ... τι μπορει να συμβαινει ?
έχει πέσει η τάση της μπαταρίας σου, να πας στην αντιπροσωπεία να στη φορτίσουν. Το έχω πάθει και εγώ πριν ένα χρόνο. Μου τη φόρτισαν και λειτουργούσε για 2 μήνες. Από τότε δεν έχει ξαναλειτουργήσει.....
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ο zauro κατά 90% έχει δίκιο... τώρα ή θα πας για φόρτιση... ή αν μπορεί ο μάστορας που πας το αμάξι σου να σου ρίξει το ποσοστό της μπαταρίας που θέλει για να δουλεύει το start-stop. Τώρα είναι κοντά στο 70% νομίζω... να στο κάνει π.χ 45%
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Riordian said:
Ο zauro κατά 90% έχει δίκιο... τώρα ή θα πας για φόρτιση... ή αν μπορεί ο μάστορας που πας το αμάξι σου να σου ρίξει το ποσοστό της μπαταρίας που θέλει για να δουλεύει το start-stop. Τώρα είναι κοντά στο 70% νομίζω... να στο κάνει π.χ 45%
Στέφανε, δυστυχώς είναι στο 80%... έτσι μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία
 

Tzimakos

Original poster
Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλησπέρα πήρα και έκλεισα ραντεβού στην αντιπροσωπεία για έλεγχο στο αμάξι αυριο το πρωι ... θα σας ενημερωσω για νεότερα ... Πάντως για την μπαταρία δεν το πολυ πιστεύω διότι πριν απο μια εβδομάδα έσβηνε που και που και όποτε ήθελε πλέον δεν σβήνει καν !!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1426787096[/time]
Τελικά είχατε δίκιο είχε πέσει η τάση της μπαταρίας ... Μου την φορτισανε και ολα οκ !!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ερωτηση προς τους φιλους συνφορουμιτες.
Μπορει καποιος να απενεργοποιηση μονιμα το start and stop του αυτοκινητου?
Επειδη για δικους μου θεωρητικους λογους αλλα και πρακτικοτητας θελω να το απενεργοποιησω μονιμα θελω να δω αν γινεται μεσα απο το μενου του εγκεφαλου.
Το θεωρω πολυ σπαστικο αλλα και ασχημο για τον κινητηρα να σβηνει ετσι ξαφνικα μετα απο ενα κινηγημα του κινητηρα μολις προηγουμενως.
Η συζυγος το θεωρει πολυ σπαστικο και την ενοχλει ιδιαιτερα.
Εχει καποιος την αποψη να μας πει?
Ευχαριστω.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
αποψη μου.οσο εισαι μεσα στην εγγυηση μην το κανεις.γινεται παντως μεσα απο τον εγκεφαλο.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Tzimakos said:
Καλησπέρα πήρα και έκλεισα ραντεβού στην αντιπροσωπεία για έλεγχο στο αμάξι αυριο το πρωι ... θα σας ενημερωσω για νεότερα ... Πάντως για την μπαταρία δεν το πολυ πιστεύω διότι πριν απο μια εβδομάδα έσβηνε που και που και όποτε ήθελε πλέον δεν σβήνει καν !!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]19, Μαρτίου, 2015, 19:44:56[/time]
Τελικά είχατε δίκιο είχε πέσει η τάση της μπαταρίας ... Μου την φορτισανε και ολα οκ !!
και εμένα το είχε πάθει αυτό αλλά λόγο ακινησίας... θα έπρεπε να υπήρχε απο μαμά ένα όργανο το οποίο να μας δίνει πληροφορίες για την μπαταρία...
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
προφανώς λογω ακινησίας είναι κ μένα το ειχε πάθει οταν ειχα να το μετακινήσω για ενα δεκαημερο,επεσε η μπαταρία κ ορθως δε λειτουργούσε μετά από μια μερα επανηλθε μόνο του ,αν κ καποιες φορές είναι σπαστικό ιδιαιτερα το καλοκαιρι με το air condition αναμενο όταν ξεχνάς να πατησεις το κουμπάκι κ σου ερχεται η λαβα
 

JIMBO

Newbie
Jan 26, 2014
3
0
0
Το σύστημα Start-Stop λειτουργεί σε συγκεκριμένο φάσμα της εξωτερικής θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Αν θυμάμαι καλά λειτουργεί από 5 έως 30 βαθμούς Κελσίου...
 

Ilektrosocker

Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
Θεωρειτε σωστό να σβήνει ο κινητήρας καθε τρεις και λίγο; Ειδικά για τα τουρμπίσια ecoboost. Το αφήνω ενεργοποιημένο το διαβολεμένο σύστημα με το πράσινο φωτάκι, αλλά κάνω δεύτερες σκέψεις. Τι αντίκτηπο έχει αυτό σε τουρμπο, μίζα, μπαταρία; Εχω διαβάσει ότι έχει "ενισχύμενη" μίζα και μεγάλητερη μπαταρία για να αντέχει τους κύκλους ξεκινήματος. Αρκεί όμως;
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Πολλοί χρήστες εδώ το έχουν χρόνια το συγκεκριμένο σύστημα και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα όπως ούτε και εγώ. Έγω πάντα κοιτάω το βολτόμετρο στο αμάξι και όλα πάνε ρολοί εδώ και 23000χλμ
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
και μένα έχει σταματήσει να λειτουργεί και λογικά θα είναι λόγω της τάσης όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. κατα την γνώμη μου δεν είναι χρήσιμο και αξιόπιστο σε συχνά μποτιλιαρίσματα
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Τηλεφώνησα σήμερα στην αντιπροσωπεία και τους είπα ότι δεν λειτουργεί το start stop για να πάω να το δούμε, τους είπα ότι μάλλον θα είναι από την τάση της μπαταρίας και αν γίνεται να ρίξουμε το ποσοστό της μπαταρίας το οποίο απαιτείται για να λειτουργήσει το start stop και η απάντησή τους ήταν ότι για το σύστημα start-stop Θα πρέπει να φάνε μισή μέρα για να βρούνε τι έχει.
  εμένα καλώς ή κακώς το μυαλό μου πήγε στο πονηρό και θεώρησα ότι μου το λέει αυτό Για να δικαιολογήσει μισή μέρα ως προς την χρονοχρέωση, Ίσως όμως να κάνω και λάθος, δεν γνωρίζω, πάντως μου φάνηκε υπερβολική η απάντησή τη σιγουριά του για το ότι χρειάζεται μισή μέρα.
Ξέρει κανείς κάποιο συνεργείο που να μπορεί να χαμηλώσει το ποσοστό της μπαταρίας που απαιτείται για να λειτουργήσει το start stop???
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τι εννοείς "δεν λειτουργεί" , δεν σβήνει στα φανάρια ; Αν εννοείς αυτό διάβασε πιό πίσω , το σύστημα λειτουργεί δηλ. σβήνει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από 30 βαθ.. Αν δεν σβήνει καθόλου σε οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία ασε το (κατα την γνώμη μου ) ως έχει. Δεν γνωρίζω το συνεχές start-stop τι επίπτωση θα έχει στο μέλλον σε μπαταρία, μίζα και τουρμπο.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ναι έχει σταματήσει να λειτουργεί εντελώς ακόμα και όταν τα ξημερώματα η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς. κατά τη γνώμη μου θα ήθελα να το φτιάξω να πάω σε κάποιον να μου ρυθμίσει τον εγκέφαλο για να μπορεί να λειτουργεί το start stop ακόμα και όταν η μπαταρία είναι μέχρι 50% και αν δεν θέλω να το δουλέψω Θα το απενεργοποιω από μόνος σου Δεν θέλω όμως να έχει κάτι το αυτοκίνητό μου το οποίο δεν δουλεύει
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Μετα απο ψαξιμο επειδη το start / stop δεν λειτουργει (γνωστες οι προϋποθέσεις λειτουργιας, αναγραφονται κ παραπανω) βρηκα λοιπον οτι μετα απο αλλαγη της μπαταριας ο υπολογιστής του συστήματος χρειαζεται reset και αυτο γιατι κραταει την ενδειξη χαμηλ μπαταρ απο την προηγούμενη μπαταρια κ το σύστημα start / stop μπανει σε αναμονη για την ασφαλεια του συστήματος τροφοδοσίας. Η διαδικασια αυτη Μπορεί να γινει ειτε απο καποιο μαστορα που ξερει... ειτε απο εμας που ψαχνουμε, βρισκουμε και άλλοτε δουλευει, αλλοτε περνουμε τον μπουλο (συγνωμη για την εκφραση) σε εμενα λοιπον δουλεψε μιας κ το start/stop ειχε απενεργοποιηθει για τον παραπανω λογο κ τοσο καιρο με ετρωγε αφου η μπαταρια εχει ρευμα για να σκοτωσει ελεφαντα και χρειαζοταν απλα ενα reset. Η διαδικασια ειναι η εξης:  
ανοιγουμε τον διακοπτη (χωρις να βαλουμε μπροστα τον κινητηρα)
Περιμενουμε 10''
Παταμε 5 φορες το κουμπι των φωτων ομιχλης
Παταμε 3 φορες το κουμπι των αλαρμ
περιμενουμε μερικα δευτερόλεπτα μεχρι να αναβοσβησει η ένδειξη της μπαταριας στο καντραν και ειμαστε ετοιμοι.
Η διαδικασια αυτη ειναι απο focus αλλα σε mk7.5 οπως εχω και γω δουλευει σιγουρα.
Η συζήτηση της διαδικασιας αναφερεται εδω: http://www.fordownersclub.com/forums/topic/68908-10-ecoboost-disbale-stop-start/?page=2&tab=comments#comment-470356
 
  • Like
Αντιδράσεις: stathispan, Nastycloud and Vangelis

SotirisN

Newbie
Σεπτ. 29, 2019
2
0
0
tsambion said:
Μετα απο ψαξιμο επειδη το start / stop δεν λειτουργει (γνωστες οι προϋποθέσεις λειτουργιας, αναγραφονται κ παραπανω) βρηκα λοιπον οτι μετα απο αλλαγη της μπαταριας ο υπολογιστής του συστήματος χρειαζεται reset και αυτο γιατι κραταει την ενδειξη χαμηλ μπαταρ απο την προηγούμενη μπαταρια κ το σύστημα start / stop μπανει σε αναμονη για την ασφαλεια του συστήματος τροφοδοσίας. Η διαδικασια αυτη Μπορεί να γινει ειτε απο καποιο μαστορα που ξερει... ειτε απο εμας που ψαχνουμε, βρισκουμε και άλλοτε δουλευει, αλλοτε περνουμε τον μπουλο (συγνωμη για την εκφραση) σε εμενα λοιπον δουλεψε μιας κ το start/stop ειχε απενεργοποιηθει για τον παραπανω λογο κ τοσο καιρο με ετρωγε αφου η μπαταρια εχει ρευμα για να σκοτωσει ελεφαντα και χρειαζοταν απλα ενα reset. Η διαδικασια ειναι η εξης: 
ανοιγουμε τον διακοπτη (χωρις να βαλουμε μπροστα τον κινητηρα)
Περιμενουμε 10''
Παταμε 5 φορες το κουμπι των φωτων ομιχλης
Παταμε 3 φορες το κουμπι των αλαρμ
περιμενουμε μερικα δευτερόλεπτα μεχρι να αναβοσβησει η ένδειξη της μπαταριας στο καντραν και ειμαστε ετοιμοι.
Η διαδικασια αυτη ειναι απο focus αλλα σε mk7.5 οπως εχω και γω δουλευει σιγουρα.
Η συζήτηση της διαδικασιας αναφερεται εδω: http://www.fordownersclub.com/forums/topic/68908-10-ecoboost-disbale-stop-start/?page=2&tab=comments#comment-470356
Λοιπόν, το έχουμε κανα μήνα, μοντέλο του 2013...s/s δεν είχε δουλέψει...είδα το παραπάνω ποστ κι μου θύμισε λίγο τη διαφήμιση με το χαλασμένο WiFi και τα μάτια της κουζίνας, αλλά είπα να το κάνω και δια μαγείας δούλεψε. Tsampion να είσαι καλά, είσαι φοβερό ψαχτήρι, μπράβο στο φόρουμ συνολικά. 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread