Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Γεια σας παιδιά,ανοίγω αυτο το θεμα διότι κατα τύχη έμαθα οτι μέσω του elm 327 οχι μονο μπορούμε να παρακολουθούμε τις ενδείξεις του εγκεφάλου αλλα και να ξεκλειδώνουμε πραγματα που εχει το αυτοκίνητο μας και δν τα ξέραμε,παράδειγμα ( αυτόματο κλείδωμα με την εκκίνηση του αυτοκινήτου, shift indicator,ambient light ,cruise control,) και αλλα πολλα αρκεί να ειναι διάθεσημα και ως hardware πάνω στο αυτοκίνητο μας
Εγω λοιπον το επιχείρησα και δουλεύουν καποια κΙ ειμαι στο ψάξιμο και για καποια αλλα ,οπως διακριτικό κορνάρισμα του αυτοκινήτου κατα το κλείδωμα ξεκλείδωμα ,αυτόματο κλείσιμο παραθύρων κατα το κλείδωμα)


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1476088714[/time]
Να επισημάνω πως ολα γίνονται μέσω ενός προγράμματος που λέγεται foscan και το elm  obd II διαθέτει διαθέτει διακόπτη hs ms
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χρήσιμη η πληροφορία που μας δίνεις. Πιο παλιά το είχα βρει κι εγώ, αλλά δε δούλευε στα fiesta παρά μόνο σε κάποια focus, οπότε δεν του είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία.
Τώρα όμως τα υποστηρίζει. Ορίστε και η σελίδα:

http://forscan.org/home.html
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω το ειδα εφαρμοσμένο σε ένως γνωστού ,ειναι πολυ χρήσιμ, το συγκεκριμένο παλικάρι ενεργοποίησε 3 πολυ σημαντικά πραγματα ,1) βρήκε τιμόνι με cruise control και μέσω του προγράμματος απλα κλικάρει την επιλογή για το cruise και δουλεψε,2ο έβαλε προβολείς ομίχλης στις ήδη υπάρχουσες αναμονές και δν χρειάστηκε να αλλάξει διακόπτη λειτουργει με τον ήδη υπάρχον ,και το τελευταίο τα παράθυρα ανοιγοκλείνουν με τον χειριστήριο ,ολα αυτα τα ειδα απο κοντά και με ενθουσιασαν
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aνοιγοκλείνουν σε mk7 τα παράθυρα από τα κουμπιά του κλειδιού; Γιατί στο facelift γίνεται έτσι κι αλλιώς αυτό...
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
zisis said:
Εγω το ειδα εφαρμοσμένο σε ένως γνωστού ,ειναι πολυ χρήσιμ, το συγκεκριμένο παλικάρι ενεργοποίησε 3 πολυ σημαντικά πραγματα ,1) βρήκε τιμόνι με cruise control και μέσω του προγράμματος απλα κλικάρει την επιλογή για το cruise και δουλεψε,2ο έβαλε προβολείς ομίχλης στις ήδη υπάρχουσες αναμονές και δν χρειάστηκε να αλλάξει διακόπτη λειτουργει με τον ήδη υπάρχον ,και το τελευταίο τα παράθυρα ανοιγοκλείνουν με τον χειριστήριο ,ολα αυτα τα ειδα απο κοντά και με ενθουσιασαν

θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις παραγγειλει το αυτοκινητο με καποιο extra οπως usb ή με αυτοματο κλιματισμο και επισης, τι εννοεις εβαλε προβολης ομιχλης? δεν εχει εργοστασιακους το sport?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Απ' ότι κατάλαβα για το αμάξι του γνωστού του μιλάει που μάλλον δεν ήταν το sport.
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ήταν δν ήταν σπορτ αλλά πεντάθυρο τρεντ
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
εντυπωσιακο οντως....Εχεις ψαξει μηπως αν λειτουργει το usb σε περιπτωση που αλλαξεις μοναδα bluetooth? αυτο με τα παραθυρα και το cruise control επισης πολυ ενδιαφερον...εψαξα skroutz και το εν λογω ανταπτορακι κοστιζει καπου στα 13 ευρω...Το βρηκα σωστα? και αν ναι,ποιες αλλες λειτουργειες μπορεις να εκμεταλευτεις εκτος απο αυτο? γιατι ειδα οτι ρυθμιζει και μεσω κινητου...Αμα εχεις καιρο να ασχοληθεις με το αμαξι αφηνεις κενα γαμωτο... tease
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
απο ebay για android κανει 3ε και για iOS κανει περιπου 15ε  με μεταφορικα παντα
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
το βρηκα και εγω εχθες στο ebay.... θα το αγορασω για το tablet μου... πιο ψαρωτικο να ρυθμιζεις απο μεγαλη οθονη αλλα απο την αλλη πιο πρακτικο το κινητο...Το εχεις και ανα πασα στιγμη μαζι σου..
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Έχετε link από ebay παιδιά? Νομίζω είχε πεί κάποιος ότι για να τρέξει το forscan θέλει ειδικό obd bluetooth adaptor που να υποστηρίζει msscan και το είχα βρεί στα 70 ευρώ.  Αυτό με τα 15 θα κάνει?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το Forscan θέλει σίγουρα υποστήριξη MSCAΝ για να μπορέσεις να κάνεις προγραμματισμό. Αν θέλεις, μπορείς όντως να μετατρέψεις έναν απλό elm adaptor για να δουλέψει με το Forcan. Κάποιες οδηγίες έχει και εδώ: http://forscan.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=4

Θα προτιμούσα βέβαια να πάρω κάποιο ήδη έτοιμο όπως αυτό:
http://www.ebay.com/itm/ELM327-Diagnostic-Cable-OBDII-Modified-Forscan-Elmconfig-Ford-Mazda-HI-LOW-CAN-/181457167332

Το σημαντικό όμως είναι ότι, για να μπορέσει να κάνει κάποιος αλλαγές με το forscan χρειάζεται οπωσδήποτε laptop. Δεν γίνεται ούτε με ταμπλετ ούτε με κινητό. Μπορεί να δει κάποιος τι λειτουργίες υποστηρίζονται ανά πλατφόρμα εδώ:
http://forscan.org/comparsion.html
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αυτό από το ebay που του έχουν κάνει ήδη μετατροπή θα δουλέψει στο ΜΚ7 μου?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σύμφωνα με αυτά που λέει, θα πρέπει να σου δουλέψει ναι. Δυστυχώς, δεν το έχω δοκιμάσει όμως, οπότε προσωπικά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Στο Forscan θέλουμε το extended ή και το απλό σε αφήνει να πειράξεις?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για να κάνεις αλλαγές, θα χρειαστείς το extended license. Βασικά τους στέλνεις ένα email και σου στέλνουν ένα κλειδί για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το forscan.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
λοιπον επειδη με βαλετε σε μπριζες με το forscan με την βοηθεια του nexus οπου ευχαριστω πολυ ... πηρα το απλο elm327 που ειχα και του εκανα την εξης πατεντα

wire-1.jpg


και δουλευει κανονικοτατα...βεβαια δεν μπορεσα να ενεργοποιησω το αυτοματο κλειδωμα θυρων μετα απο καποια χλμ γιατι μαλλον δεν το υποστηριζει το φιεστα αλλα κατα τα αλλα μια χαρα περναει και γραφει δεδομενα ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread