Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
kostg said:
Ο καθένας έχει τη δική του άποψη και είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Κι εγώ κυκλοφορώ με 16" από το 2007-2011 και 17" από το 2011 μέχρι σήμερα και δεν έχω ισιώσει ποτέ ζάντες. Είναι θέμα κυρίως του οδηγού πιστεύω. Οπότε διαβάζεις όλες τις γνώμες και αποφασίζεις.

Δε το καταλαβαίνω ειλικρινά, γιατί είναι θέμα οδηγού; Ή πέφτεις στον κρατήρα και ο θεός μαζί σου ή οδηγείς αποκλειστικά σε γνωστούς δρόμους και τους αποφεύγεις.  
Δεν έχεις πέσει ποτέ σε γούβα; Πώς σε προστάτεψαν οι οδηγικές σου ικανότητες; Μάλλον θα έλεγα θέμα τύχης είναι.
Όπως και να χει όσο χαμηλώνει το προφίλ αυξάνεται το ρίσκο, αντικειμενικά.
Αν έχεις τόσο γρήγορα αντανακλαστικά που τις αποφεύγεις, πάσο. Προσωπικά όταν βλέπω το εγκάρσιο χαντάκι με 100+ δε προλαβαίνω να κάνω ούτε τον σταυρό μου.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
FiestaLpg συμφωνώ μαζί σου. Αλλά 15άρα νομίζω δεν βγάζει η ford ( ας πούμε εγώ έψαχνα για ford) γενικότερα η γκάμα είναι μικρή. Προβληματίζομαι για το άν θα στραβώσω 16άρα αλλά και με τις 15άρες δεν βρήσκω τίποτα... Άσε που η 16άρα είναι πίο ωραία.
Άρα πολλες φορές πας σε 16άρα λόγο εμφάνισης και λίγων επιλογών.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Πώς δν είναι θέμα οδηγού; εσύ δλδ ότι τάφο βλέπεις πας πέφτεις μέσα; εγώ το αμάξι που το χω 6 πόντους χαμηλό(σημαίνει πιο "σκληρό") φοράω 45αρι προφίλ κ είναι έτσι το αμάξι έτσι χαμηλό κ σκληρό  7.5 χρόνια κ ζαντες μια φορά ισιωσα κ κείνη τη φορά μια ζάντα ήταν μόνο κ μάλλον ήταν από το προηγούμενο ιδιοκτητη (γτ τις πηρα μεταχεριο) στραβωμενη κ το αμάξι είναι καθημερινά στους δρόμους κ μπορεί να κάνω κ τη μέρα 150χλμ. Κ λόγο δουλειάς,όχι δν περνάω από τα ίδια μέρη να ξερω τους δρόμους.

Οπότε είναι κ θέμα οδηγησης για το αν θα στραβωσουν οι ζάντες ή όχι.

Με 100+ που  πηγαίνεις μες την πόλη; κ αυτό να σου συμβεί μετρημένες,στα δαχτυλα,φορές να δεις λακκούβα κ να μν μπορέσεις να αποφύγεις.
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Δεν υπάρχει ζάντα που να μην στραβωσει(πάντα μιλάμε σε λογικά πλαίσια σε σχέση με τους δρόμους που οδηγαμε) τώρα από κει και πέρα ναι εξαρτάται απ το τι ζάντα φοράς πάνω στο αμάξι και το κατά πόσο ευσεινηδητος ή μη είσαι γενικά με τις λακουβες.. Αν το κυνηγας όλη την ώρα ε και η μαγνησίου που λέει ο λόγος κι αυτή κάποια στιγμή θα διαμαρτυρηθει..
 

Dark knight

Hero Member
Παιδια χαλαρωστε!!!
Εδω ειμαστε ολοι μια παρεα για να μοιραζομαστε την αγαπη και της γνωσεις μας για τα fiestakia μας!!
Ειναι κριμα να γραφονται τετοια λογια,να υπαρχουν ειρωνειες και στο τελος να υπαρχουν κυρωσεις απ'την Οργανωτικη!!
Τωρα στο θεμα μας.
Εγω οπως εγραψα ειναι θεμα οδηγου σε προηγουμενο ποστ.
Ετσι πιστευω γιατι απο το 2006 με 195/40/16 δεν εχω ισιωσει ποτε καμια ζαντα μου!!
Χαμηλωμενο το Μαυρο 5 ποντους με χειροποιιτα Bilstein (αζωτο,λαδι) τερμα σκληρο και ομως δεν ειχα ποτε προβλημα με τις ζαντες μου!!
Η αληθεια ειναι οτι εχω πεσει μερικες φορες σε ταφους οταν δεν μπορω να τους αποφυγω και λεω: "τωρα θα τα αφησω ολα εδω" αλλα ειναι ελαχιστες φορες γιατι επειδη εχω φτιαξει ετσι το αμαξι,εχω συνεχεια το νου μου στους  a1 δρομους που εχουμε!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
FiestaLpg, ναι, δεν εχω ισιωσει ουτε τις 16" ουτε τις 17". Αν θελεις το πιστευεις. Δεν εχω πεσει σε ταφρο ποτε (γιατι τον κοιταζω παντα τον δρομο και δεν εχει τυχει φυσικα), δεν εχω δει πως ειναι μια "τετραγωνη" ζαντα. Και το λυπαμαι το fiesta μου, εχω αυτο το κακο. Δε σκεφτηκα ποτε να το κρατησω 3-4 χρονια και καπακι να το σπρωξω για να γλυτωσω.

Οσον αφορα τα off topic, παρακαλω να τελειωσουν εδω.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Καλημέρα σε όλους. Εχετε αλλάξει λάστιχα σε διάσταση 195/50/15; ποιές οι εντυπώσεις από τη συμπεριφορά τους; Πρόκειται να τα αλλάξω και έχω μπλεχτεί. 
 

panoolis

Newbie
Mar 20, 2014
1
0
0
Καλησπερα παιδια...φοραω κ εγω οπως οι περισσοτεροι τα 195-45-16...εχω θεμα με τις λακουβες...αλλαζω πολυ συχνα λαστιχακια. :'(.ισιωνω ζαντες  ::) κτλ...Ενας γνωστος μου μπορει να μου δωσει λαστιχα καινουργια τελεια ποιοτητα και το σημαντικο χωρις να τα πληρωσω..οι διαστασεις ομως ειναι 205-55-16.Ποια η γνωμη σας μπορω να τα φορεσω στο fiestaki μου κ αν ναι τι διαφορες θα αντιμετοπισω σε σχεση με πριν!ευχαριστω προκαταβολικα! ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν μπαινουν.πρωτον αλλαζουν κατα πολυ το κυκλο δευτερον θα βρισκει μεσα στο θολο σε λακουβες και τριτον θα γινει τρομερα κακασχημο γτ θα σηκωθει και αλλο απο το εδαφος
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Ενδιαφερομαι και εγω για αλλαγη στα ζαντολαστιχα μου!Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για τα λαστιχα Michelin Pilot Sport 4!Θα παω αναγκαστικα απο 195/45/16 που ειναι τα μανισια μου σε 205/45/17!Αξιζει η αλλαγη?Εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο και σε λαστιχα αλλα και σε τι διαστασεις να ψαχτω?Εχω το 1000αρι με τα 125 αλογα την sport εκδοση!Τα συγκεκριμενα Michelin ειναι το μικροτερο λαστιχο σε διαστασεις,δεν βγαινει για 16αρα ζαντα!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
θα αλλαξεις ζαντες για να βαλεις μονο και μονο pilot sport 4?
βαζοντας αυτο το ελαστικο εχεις σκεφτει οτι ειναι τοσο μεγαλο που ισως το φιεστα σου να μην το ζεστενει ευκολα και να κανεις ισως μια πολυ ασχημη επιλογη?
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Συγγνώμη αλλά είμαι άσχετος επι του θέματος Γιαννη!Απλα διάβασα στο αγγλικό φόρουμ  που φιλοξενούσε εναν μηχανικό της michelin οτι είναι πολύ καλά λάστιχα!Ζάντες θα αλλάξω όπως και να έχει γτ είχα ενα μικρο ατύχημα και πρεπει να αλλαχτουν όπως επίσης και τα λάστιχα!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
βλεπω οτι εισαι στην βορεια ελλαδα και το χειμωνα η θερμοκρασιες ειναι χαμηλες. ολα τα ελαστικα εχουν ενα δεικτη ταχυτητας και οσο μεγαλυτερο ειναι ενα ελαστικο τοσο αργει να ζεσταθει(παιζει ρολο και η μαρκα του ελαστικου) αλλα η διασταση 205/45/17 που θες να βαλεις θεωρω οτι ειναι λαθος.
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Το αμάξι Γιάννη δουλεύει μονο σε υψηλές θερμοκρασίες! Ποτέ χειμώνα και σε κρύα!Λόγω του οτι χρησιμοποιώ του πατέρα μου που έχει χειμερινά λάστιχα! Έχεις να μου προτείνεις κάτι εσύ σε ελαστικά και τι διαστάσεις να ψαχτω?Για ζάντες μου άρεσαν οι OZ Alleggerita!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο ειναι στο γουστο σου και στο τι σ αρεσει. κοιτα μεσα απλα στα σχολια για τα ελαστικα που εχουν γραψει και αλλοι και επελεξε. απλα καλο ειναι να μην ξεφυγεις απο τις εργοστασιακες διαστασεις
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Γιάννη,η Ford έδινε στην sport εκδοση 16" ζάντες  με 195/45 λάστιχο και έχει σαν αξεσουάρ 17" ζάντες με λάστιχο 205/40 με 200 ευρώ έξτρα επιβάρυνση όταν ηταν να το αγοράσω!Ορίστε και μια φώτο απο το διαφημιστικό φυλλάδιο της Ford για το Fiesta!Δεν ξέρω αν το έχω κάνει και σωστά!  :)

pmyEFzoUj
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,310
182
63
50
Αθήνα
O προβληματισμός όλων δεν είναι τόσο η διάσταση (ζάντας και ελαστικού), αλλά για το είδος του ελαστικού. Το ότι το συγκεκριμένο βγαίνει μόνο σε μεγάλες διαστάσεις και με υψηλούς δείκτες ταχύτητας, σημαίνει ότι απευθύνεται κυρίως σε πολύ δυνατά/γρήγορα αυτοκίνητα. Γι'αυτό και αναφέρονται όλοι στις θερμοκρασίες και το ζέσταμα του ελαστικού.

Κοινώς, είναι πολύ πιθανό το Fiesta σου (ή και οποιοδήποτε άλλο Fiesta, εξαιρούνται *ίσως* ST και RS), να μην μπορεί να φέρει σε θερμοκρασία λειτουργίας το συγκεκριμένο ελαστικό, με αποτέλεσμα να έχεις πολύ χειρότερες επιδόσεις/κρατήματα από ότι με ένα άλλο, πιο "κοινό" ελαστικό.

Εν ολίγοις, παραβλέποντας το θέμα άνεσης (μεγαλύτερη ζάντα -> μικρότερο πλαϊνό ελαστικού -> χειρότερη άνεση), κάλλιστα μπορείς να ανέβεις μέχρι εκεί που η ίδια η Ford δίνει μεγαλύτερες ζάντες και ελαστικά, απλώς βρες και κάποιο κατάλληλο/αντίστοιχο λάστιχο, με σωστή διάσταση και σωστό δείκτη ταχύτητας.
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Σ'ευχαριστω φιλέ The Ace!Τώρα κατάλαβα τι θέλετε να μου πείτε!Το michelin pilot sport 4 έχει δείκτη ταχύτητας Y και εγώ πρέπει να βάλω δείκτη ταχύτητας H ή V!Οποτε θα πρέπει να κοιτάξω για άλλο ελαστικό! Στην σελίδα της michelin μου προτείνει τα michelin pilot sport 3 με δείκτη ταχύτητας V!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,310
182
63
50
Αθήνα
Μπράβο, το'πιασες, πιο σωστό αυτό που σκέφτεσαι τώρα ;) Βέβαια είναι εξαιρετικά βενζινοβόρο, αλλά δεν νομίζω να σε νοιάζει αυτό :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread