Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Μην κάνεις τίποτα ακόμα!Κάνε μερικά χλμ να πατήσουν τα τακάκια στην πατούρα που έχουν οι δίσκοι και μετά βλέπεις αν συνεχίζει ο θόρυβος.Είναι λογικό να κάνει θόρυβο στην αρχή εάν έχει πατούρα.Αν συνεχίσει όμως να κάνει θόρυβο 3 περιπτώσεις παίζουν:
1)ΟΙ δίσκοι σου να είναι για πέταμα πράγμα δλυσκολο γιατί θα στους είχαν αλλάξει.
2)Τα τακάκια να μην πατάνε σωστά πάνω στο δίσκο (δλδ να μην πατάει ολη η επιφάνειά τους).Υπήρχαν κάτι προβληματικές παρτίδες σε focus που τα γνήσια τακάκια ήταν προβληματικά και σφύριζαν.Αλλά και αυτό δύσκολο μιας και κάνει πολύ θόρυβο και δεν το έχω δει σε fiesta αυτό.
3)Η πάστα να μην είναι σαν την προηγούμενη, όπως είπε ο mk1stelios.Και εδώ κάνε λίγα χλμ μπας και στρώσουν.

Σε κάθε περίπτωση αν συνεχιστεί ο θόρυβος το πας πίσω να το κοιτάξουν και να κάνουν ότι χρειάζεται για να το διορθώσουν. Μην ξεχνάς οτι έχεις πληρώσει...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ πριν λίγε μέρες αλλάξα τακάκια μετά από 67.000 χιλιόμετρα
έβαλα τακάκια TRW τα οποία τα αγόρα 45e αντί για 80 που είχαν τα γνήσια
έκανα 500 χιλιόμετρα ώστε να στρωθούν
στα πρώτα 200 χιλιόμετρα όλο βούιζαν λόγω των χαρακτών δισκόπλακων που έχω,τώρα είναι οκ και με καλύτερη αίσθηση κατά το φρενάρισμα
να σημειώσω ότι δεν έχω μαμά φρένα για αυτό και οι τιμές είναι πιο ακριβές

να σημειώσω ότι οι τιμές είναι με τις εκπτώσεις και ότι τα τακάκια που φοράω είναι τα ίδια με του st
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
λοιπον ,σημερα φρεσκια αγορα.δισκοπλακες EBC νορμαλ διαστασεις απλους και τακακια EBC ultimax και textar 4,1 υγρων φρενων.θα περιμενω και τα αμορτισερ για να τα βαλω ολα μαζι.τι γνωμη εχετε για τα παραπανω;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ωραια τιμουλα!ισως να δινα κατι οαραοανω για μπρεμπο αλλα οκ!καλοφορετα και καλοπατητα να ναι!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αν και δεν είναι η σωστή ενότητα θα τολμήσω να ρωτήσω:

Φίλε spithas τι αμορτισέρ σκέφτεσαι να βάλεις? Θα αλλάξεις και τα ελατήρια?
Φαντάζομαι ότι θα πας για κάτι πιο σπορτιφ :)
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
κονι str πορτοκαλι.ελατηρια  φοράω  τα h&r  κοντα 2 χρονια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
EBC δίσκους φοράω και στο δικό μου μπρος-πίσω εδώ και 1,5-2 χρόνια περίπου και δεν έχω κανένα παράπονο. Εγώ βέβαια έχω τους χαρακτούς και όχι τους normal, αλλά δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αξιοπιστίας της εταιρίας. Για τα τακάκια (ultimax) δεν έχω άποψη, διότι δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, όπως και τα υγρά (αν θυμάμαι καλά έχω βάλει της TRW dot 4). Και δεν πιστεύω ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά με αυτά, αφού πρόκειται για γνωστούς OEM κατασκευαστές.
Άντε, με το καλό να τα τοποθετήσεις  ok234
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
πιστευω οτι ειναι η τιμη καλη και η ποιοτητα τους επισης.εχεισ ακουσει κατι αρνητικο;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
spithas said:
πιστευω οτι ειναι η τιμη καλη και η ποιοτητα τους επισης.εχεισ ακουσει κατι αρνητικο;
όχι δεν έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον κάτι,απλά ρώτησα γιατι υπάρχουν πολλές εταιρίες που μπορείς να κάνεις την δουλεία σου και πιο οικονομικά αλλά είναι και αξιόπιστα
τα ford άντε να τα αγοράσει κάποιος γύρω στα 120-130e αλλά μέσα στο κουτί δεν ξέρεις τι μάρκα είναι το προϊόν
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
πριν απο λιγο εβαλα τα φρενα.ακομα και άστρωτα που ειναι οι πρωτες εντυπώσεις ειναι θετικες.και επίσης μεγαλη εντύπωση μου εκανε οτι μειώθηκε κατα πολυ η "νεκρη" διαδρομη του πενταλ του φρενου.
και αλλη μια παρατήρηση:οι παλιες δισκοπλακες ειχαν νυχάκι πανω απο 1χιλιοστο και τα τακακια σχεδον καινουργια μετα απο περιπου 30.0000χιλιομετρα.


EDIT : το μήνυμα που αφορούσε τα ταμπούρα διαγράφτηκε και μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα  ;) scorpion
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τα τακάκια μας είναι αυτά
824ab9d4.jpg


Το μήκος τους είναι 150,1
Το ύψος είναι 57,8 (χωρίς ελατήριο) και 61,4 (με ελατήριο)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εκανα μια ερωτηση για δισκους σημερα
brembo δισκοι στα 110 ευρα να τους χτυπησω?
μου ειπε και για δισκους θυγατρικης εταιριας τις brembo με κατασκευη ιταλιας 50 ευρα. 
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
μάλλον για απλές σου είπε γιατί η χαραχτές η η τρυπητές έχουν από 150 ευρώ και πάνω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβοί μου φαίνονται για απλοί δίσκοι. Αν δεν απατώμαι οι εμπρός εργοστασιακοί του ST (που είναι και μεγαλύτεροι) δεν κοστίζουν πάνω από 125-130 ευρώ λιανική με ΦΠΑ. Βγάλε και τις εκπτώσεις, πόσο πάει; Άρα οι δίσκοι του S (και του απλού fiesta) πιστεύω ότι δε θα κοστίζουν πάνω από 80-85 ευρώ...

Ορίστε και τιμούλα από Αγγλία μεριά:
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_front_brake_discs_pair__f_KIT1522230_c_451.htm
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread