Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά τα έδωσα Στέλιο, γιατί δε μου άρεσε να βλέπω τον σύνδεσμο (πατέντα) στο σημείο που έκανα τη μλκία και έσπασα αυτό το σωληνάκι...
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Πρέπει κάποια στιγμή η Ford να φτιάξει πιο ανθεκτικό δοχείο υγρού για το φιέστα. Είναι περίεργο να έχει καλό κινητήρα στο αμάξι και να κινδυνεύει από το ψεύτικο δοχείο που ραγίζει για πλάκα. Το κοιτάζω συνεχώς
 

Dark knight

Hero Member
leon said:
Πρέπει κάποια στιγμή η Ford να φτιάξει πιο ανθεκτικό δοχείο υγρού για το φιέστα. Είναι περίεργο να έχει καλό κινητήρα στο αμάξι και να κινδυνεύει από το ψεύτικο δοχείο που ραγίζει για πλάκα. Το κοιτάζω συνεχώς

Αυτο ξαναπεστο φιλε μου!!!
Εγω με της θερμοκρασιες που εχω,εχω αλλαξει 4 δοχεια!!
Ασε που το γνησιο για μκ3 ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχεις σε καλη κατασταση σε κανα παλιατζη.
Ευτυχως που δουλευει σε ανταλλακτικα ford ο Ιακωβος και με εχει εξυπυρετηση 2 φορες με δοχεια (ιμιτασιον γιατι γνησιο καινουριο δεν υπαρχει) και την εχω βγαλει καθαρη.  ok234
Τωρα για πιο ανθεκτικο δοχειο που λες υπαρχουν τα μεταλλικα που ειναι αθανατα σαν αυτο εδω π.χ.
Ειναι για μκ3 αυτο.Και εχει 180 λιρες!!!!  ??? Πανακριβο!!!

 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
κ εμενανε μου αλλαξανε το δοχειο προληπτικα το 2010 αν θυμαμαι καλα 17 ευρο ειχε.τωρα ειναι παλι ραγισμενο και λιγο χειροτερα απο πριν(λογω τουρμποπιεσεων μιας κ η τουρμπινα ειναι με νερα)μεσα βαζω παραφλου και απεσταγμενο υδωρ αν και σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη να βαλω παραφλου π μπαινει ατοφιο χωρις mix με υδωρ
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
δοχειο ειχα αλλαξει περυσι κι εγω φαση στη οποια εριξα αλλο ενα χ στη ford γιατι το δοχειο του st κανει περιπου 80 ευρω σε σχεση με του απλου mk6 που εχει 20
αλλη μια φορα να το αλλαξω ε βαζω και μεταλικο
 

Dark knight

Hero Member
Αν το καλοσκεφτητε ομως το πλαστικο περνει ολη την πιεση του υγρου πανω του,ενω το μεταλλικο λογω αντοχης θα την στειλει καπου αλλου και αυτο δεν ειναι καλο...  ;)
Γι'αυτο και δεν εχω βαλει μεταλλικο εγω.
Καλυτερα να πριζεται και να ραγιζει το πλαστικο παρα να εχω καποια αλλη ζημια!  ;)
 
Ινοξάκι και όλα μια χαρα μετά!

Dark knight said:
Αν το καλοσκεφτητε ομως το πλαστικο περνει ολη την πιεση του υγρου πανω του,ενω το μεταλλικο λογω αντοχης θα την στειλει καπου αλλου και αυτο δεν ειναι καλο...  ;)
Γι'αυτο και δεν εχω βαλει μεταλλικο εγω.
Καλυτερα να πριζεται και να ραγιζει το πλαστικο παρα να εχω καποια αλλη ζημια!  ;)
..σιγα μην ανατιναχτει κιολας!!  qq
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
τα περισσοτερα αμαξια το εχουν αυτο το κουσουρι με τα δοχεια του παραφλου μονοδρομος τα μεταλλικα αν το καλο σεκφτεις τα 3-4 δοχεια που εχεις αλλαξει = το κοστος ενος μεταλλικου βεβαια το κοστος δεν το βλεπεις ποτε ετσι γιατι παντα οταν σου σπαει βρησκεσαι στην αναγκη της αμεσης αντικαταστασης.!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Dark knight said:
Αν το καλοσκεφτητε ομως το πλαστικο περνει ολη την πιεση του υγρου πανω του,ενω το μεταλλικο λογω αντοχης θα την στειλει καπου αλλου και αυτο δεν ειναι καλο...  ;)
Γι'αυτο και δεν εχω βαλει μεταλλικο εγω.
Καλυτερα να πριζεται και να ραγιζει το πλαστικο παρα να εχω καποια αλλη ζημια!  ;)

επειδη καποια στιγμη ειχα φτιαξει ενα μεταλλικο κουτακι 50cm*30*10 για αποθηκευτικο χωρο αερα απο το κομπρεσσερ αερα για ενα αυτοματο πλυντιριο με 5mm λαμαρινα και στα 8bar που ειχε το κομπρεσσερ εκανε πολυ μεγαλυ διαστολη και αναγκαστικα να το νευρωσω και απεξω με 5αρα λαμαρινα κολλημενη με αργκον σε καθετη γωνια και παλι εκανε μια μικρη διαστολη!!!

ΑΡΑ φαντασου το μεταλικο inox που δεν προκειται να ειναι φταιγμενο με παραπανω απο 3χιλ + τις θερμοκρασιες που θα φτανει θα εχει αρκετα μεγαλη διαστολη ωστε να μην σου κανει ζημια ;) πιστευω ειναι οτι πρεπει για να σπαει το πλαστικο δοχειο που μετα απο καιρο και τις θερμοκρασιες που φτανει,χανει την ελαστικοτητα του και γινεται ''κοκκαλινο'' και με την πρωτη διαστολη που θα φαει κανει κρακ ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
απλα δεν θελει τετραγωνο δοχειο. η θελει κυλινδρικο με ταπες κονικες η απλα στρογγυλο για να μην μπαλωναρει
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
μιλας παντα για πλαστικο γιαννη!!! σωστα? και γιατι να μην μπαλωναρει? βαλε ινοξ τετατραγωνο να μπαλωναρει λιγοτερο απο το τετραγωνο πλαστικο και περισσοτερο απο το στρογγυλο ;)
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
καλησπερα παιδια.στο δοχειο διαστολης εκει βρισκεται το σωληνακι επιστροφης ειναι σωστο το παραφλου να αναδευεται ελαφρα?μιλαω για το τμημα στο παγουρι που βρισκεται μπροστα απο το σωληνακι επιστροφης και λιγο δεξια οπως το βλεπουμε.λεπτομερεια ισως αλλα θα ηθελα να ξερω την σωστη κυκλοφορια του παραφλου.στο υπολοιπο δοχειο δεν υπαρχουν καθολου αναταραξεις.φιεστα 1250 μκ6.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread