Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Εγινε δυναμομετρηση στο δυναμομετρο της tat και τα αποτελεσματα ηταν αρκετα καλα : 132,2 ps και 158.1nm

Υ.Γ. το αμαξι φοραει μια ολοσωμη εξατμιση μονο απο χταποδι και πισω
Οριστε και μια φωτο του χαρτιου : http://s953.photobucket.com/albums/ae18/chrisfrou/?action=view&current=20032010068.jpg
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ερωτηση: τι ροπη βγαζει το αμαξι απο εργοστασιο
αν υπολογισεις αφου δεν το μετρησες μαμα οτι το αμαξι ειναι 120hp (που δεν ειναι,παραπανω ειναι) ειναι πολη καλη αποδοση

διαφορες ειδες αισθητες?
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Ιακωβε δεν γνωριζω τι ροπη βγαζει απο το εργοστασιο νομιζω 15 κιλα αλλα δεν ειμαι σιγουρος !διαφορα σιγουρα ειδα παραπανω πιο πολυ στις ψηλες στροφες του αυτοκινητου!
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
χρησταρα με τις μοντες που θα κανεις θα δεις σιγουρα πανω απο 140!!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Την ίδια μέρα με τον Crisfrou είχα κάνει και εγώ την δυναμομέτρησή μου με αποτέλεσμα τα 132hp και 15.7 κιλά ροπή
Το αυτοκίνητο έχει φιλτροχοάνη της K&N, μπουζοκαλώδια 5-star και εξάτμιση από καταλύτη και πίσω.

Και αυτό είναι το χαρτί της δυναμομέτρησης:



EDIT by kostg: Διορθώθηκε το link της φωτογραφίας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αυτο το ΤiVCT ειναι καταπλήκτικό μοτερ. Μετά τις 6000 πρεπει να "κλειδωνει" τουλαχιστον 25 μοιρες οβερλαπ.

Πωπω τι θα κανε αυτο το αμαξι τουρμπίσιο... Τουλαχιστον 220 άλογα στο 0.6 με GT2560R...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μη ξύνετε πληγές, έχουμε και οικονομική κρίση… :)
Αλέξη κάτι έχω ακούσει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να τουρμπιστη αυτό το μοτέρ. Έχει αλουμινένιο μπλοκ και μελλοντικά… λόγο απότομης αλλαγής θερμοκρασιών μπορεί να ξεχειλώσει εύκολα, ακόμα και να το δουλέψεις με χαμηλές πιέσεις.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν το ξερω το μοτερ, θα το κοιτάξω στο μέλλον.

Το μόνο που ξέρω είναι οτι έχει ιδιο μπλοκ και καπάκι με το παλιο, αλλα άλλους εκκεντροφόρους και δυο παράξενα χοντρα γρανάζια του μεταβλητού χρονισμού.

Να ρωτησω και κατι ασχετο. Το 1.4 με τα 96 άλογα εχει σύστημα TiVTC?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το εργοστασιο λεει 120hp με 15,2 κιλα ροπη....
αλλα στις δυναμομετρησεις δεν βγαινει κανενα 120Hp,βγαινουν 120/125hp
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Έχουμε δει και μεγαλύτερα νούμερα! .......  τώρα για το πόσο ακριβής είναι, είναι άλλο θέμα.

Πάντως εκεί παίζουν όλα ( 123-126hp ) σε ένα καλό dyno.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nos7 said:


παραθετω και εγω την δικια μου δυναμομετρηση....το αμαξι ειναι με 100αρα βενζινα και μονο με ενα ΚΙΤ φιλτροχοανης της Κ&Ν

Τυπικό Ti VCT μοτερ.. Πλακα πλακα αν ανεβασετε τον κόφτη προβλέπω να βγάζει και άλλα άλογα.. Εχουν σχετικά άγριο χρονισμό οι εκκεντροφόροι στα ψηλά!!!
 

doctorys

New member
May 27, 2010
63
0
0
37
σχετικα με το θεμα ποσο βγενει μαμα εχω ακουσει οτι βγενει περιπου στα 126 αλλα στιν γερμανια κατι γινετε με τον φορο αναλογα με τα αλογα για αυτο το δηλονουν 120 δεν το εχω ψαξει αυτο. Αλλα και σε ενα περιοδικο που ειχε αφιερομα στο μοτορσπορτ το εβγαλε 126 αλογα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Turbo… καλό θα ήταν αυτό που λες για τον κόφτη, αλλά δυστυχώς κανένας ακόμα δεν έχει καταφέρει να τον μετατοπίσει.
Με τα παιδιά στην TAT που μίλησα μου είπαν ότι ο δικός τους από Αγγλία δουλεύει πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Ως τότε υπομονή...  ::)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Turbo… καλό θα ήταν αυτό που λες για τον κόφτη, αλλά δυστυχώς κανένας ακόμα δεν έχει καταφέρει να τον μετατοπίσει.
Με τα παιδιά στην TAT που μίλησα μου είπαν ότι ο δικός τους από Αγγλία δουλεύει πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Ως τότε υπομονή...  ::)

Λίγο, όχι πολύ... καμια 300αρια στροφες βρε γαμώτο.. Αφου το μοτερ βαραει τον κόφτη με την ιπποδύναμη να ανεβαίνει!!!!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
StuparArt said:
Turbo… καλό θα ήταν αυτό που λες για τον κόφτη, αλλά δυστυχώς κανένας ακόμα δεν έχει καταφέρει να τον μετατοπίσει.
Με τα παιδιά στην TAT που μίλησα μου είπαν ότι ο δικός τους από Αγγλία δουλεύει πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Ως τότε υπομονή...  ::)
και εγω που μιλαω με καρανικολα ακομη δεν μπορει να τον μετατοπισει δυστυχως ....πονεμενη η ιστορια με τον κοφτη!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
και εγω που μιλαω με καρανικολα ακομη δεν μπορει να τον μετατοπισει δυστυχως ....πονεμενη η ιστορια με τον κοφτη!!


προγραμμα έχεις?


αν όχι, πανε στην οβερλοαντ ή στην K-tech , εκείνοι μετατοπίζουν και τον κόφτη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread