Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimis193

Original poster
Rookie
MK7
Σεπτ. 8, 2022
11
0
1
Μοντέλο
MK7
Όλα είναι original.κανα μήνα τώρα μου το κάνει.εχει 144.000χλμ
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Καλησπέρα έχω ένα fiesta 1.5 tdci του 2014 μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.Μου βγάζει τα νερά του ψυγειου από την εκτόνωση της τάπας του δοχείου!έχω αλλάξει θερμοστάτη,παγούρι, τάπα,και πριν ένα χρόνο ψυγειο και δεν λύνεται το πρόβλημα με τίποτα!τι άλλο να κάνω.
Αφου τα νερα εχουν παρει θερμοκρασια βλεπεις φυσαλιδες στο δοχειο?
Βαλε καποιον να παταει γκαζι με σταθερες στροφες και παρατηρησε τι γινεται στο δοχειο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
1.σε συνεργειο πρεσσαρεις το κυκλωμα για διαρροη.
2.σωστη εξαερωση κανονικα γινεται με αντλια κενου.
3.ελεγχος θερμοστατη αν και κολημενος μενει ανοιχτος.
4.εαν συνεχιζει τσεκαρεις το παραφλου, υπαρχει ειδικο τεστ που ανιχνευει καυσαερια μεσα στο κυκλωμα νερου.
5.εαν ειναι φλατζα εκτος απο τα κολαρα που λογικα θα ειναι τουμπανο, μπορει να πετα το παραφλου απο εξατμηση μπορει να υπαρχει και αρρυθμια στον κινητηρα.
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Να ρωτήσω, τι σημαίνει αν το δοχείο του paraflu είναι λίγο μαύρο στα τοιχώματα;
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
μπορει βρωμια απο το κυκλωμα του νερου,ισως και απο λαδι ,εαν το παραφλου ειναι καθαρο και το χρωμα διαυγες πορτοκαλι οπως το εβαλες και δεν εχει αλλαξει , μαλλων βρωμια.εαν δεν εχεις αλλαξει αντλια νερου κανε ενα τσεκ μηπως και δεν γυρνα σωστα τα νερα και ανεβαζει θερμοκρασια.αν και 144χιλ ειναι λιγα εκτος και εαν εχει μπει καμμια της πλακας μαζι με την αλλαγη ιμαντα χρονισμου, και εχουν φαγωθει τα πτερυγια.υπαρχει ειδικο κιτακι που εχουν τα συνεργεια το πουλανε και εξω που ανηχνευει καυσαερια στο κυκλωμα ψυξης απο οτι θυμαμαι κανα 25αρι θα εχει ,ξεκινα απο αυτο εως ενα βαθμο να αποκλεισεις φλατζα.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Το φιεστα το ειχε λιγο ακαθαρσια-μαυριλα στο καπακι και στα τοιχωματα.
Δεν σημαινει απαραιτητως βλαβη. Ομως ειναι ενα δειγμα οτι πιθανως κατι δεν ειναι ενταξει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread