Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Eric74

Original poster
Newbie
Jul 31, 2018
3
0
1
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τα φώτα οποίου γνωρίζει. Έχω το st-line diesel με τα 120hp,και σήμερα άναψε το λαμπάκι με το γαλλικό κλειδί, η ειδοποίηση λέει να δω το manual αλλά εκεί δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο. Έχω ανησυχήσει λίγο μιας και έχω μόνο 5.570 χιλιομετρα.Γνωριζει κάποιος κάτι?
Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Έχει κλείσει χρόνο μήπως ? Αλλαγή λιπαντικού. Είναι όντως εκπληκτική μ@λ@κί@ της Ford που ΑΚΟΜΑ δεν το έχει βάλει στο manual....
 

Eric74

Original poster
Newbie
Jul 31, 2018
3
0
1
Όχι δεν έχει κλείσει, Σεπτέμβριος του 18 είναι το αμάξι!!!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αυτή η ένδειξη πρέπει λογικά να συνοδεύεται και από μήνυμα στην οθόνη, μπας και σου έχει βγάλει μήνυμα και δεν το έχεις δει ? Το μήνυμα είναι Oil Change Required, θα πρέπει να έχει βγει στην οθόνη.

Το κλειδάκι είναι επειδή το λάδι έφτασε στο 0%, συνήθως γίνεται είτε στο χρόνο, είτε αν πέσει η στάθμη, είτε αν οδηγείται το αυτοκίνητο πάρα πολύ επιθετικά.
 

ath7

Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
21 ημέρες και 1120χλμ μου αναβοσβηνε αυτό το λαμπάκι. Πήγα το κρατήσανε δύο μέρες. Σφάλμα λογισμικού μου είπανε. Έλεγε χαμηλή πίεση λαδιού, βαλβίδα ανοιχτή.
Όπως και να έχει προσδιορίζει κινητήρα οπότε αν είναι μακριά το συνεργείο καλύτερα να το φορτώσεις.
Ντίζελ με τα 120 και εμένα.
 

gerontas

Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Ακριβώς την ίδια ένδειξη έβγαλε και σε μένα σήμερα το πρωί, με 11000χλμ 5 μηνών το αμάξι.
Βέβαια αφού έσβησα και ξανά έβαλα μπρος μετά από ολιγόλεπτη στάση δε εμφανίστηκε το κλειδί. Το αρχικό μήνυμα στην οθόνη ήταν See Manual.
 

Eric74

Original poster
Newbie
Jul 31, 2018
3
0
1
Το πήγα σήμερα το πρωί στην velmar, ήταν λάθος του λογισμικού, έβγαλε το μήνυμα νωρίτερα από το καθορισμένο. Τα παιδιά εκει τσέκαραν λάδια και υγρά, άλλαξαν τις ρυθμίσεις και όλα οκ.
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
και σε εμένα τα ίδια πρίν 1,30 ώρα άναβε μετα απο λίγο έσβηνε μετά ξανά άναβε, παρατήρησα οτι όταν ήταν αναμμένο το λαμπάκι με τέρμα γκάζι πήγαινε έως 3000 στροφές δεν με άφηνε παραπάνω , μόλις έσβηνε πήγαινε όσο ήθελες κάτι σαν safe mode,, , Μπήκα στο secret menu αλλά δεν εμφανίζει κάποιο κωδικό σφάλματος.Αν μου το κάνει και το πρωί θα πάω σε αντιπροσωπεία ..
 

M1llaaN0

Newbie
Nov 2, 2019
4
3
3
Καλημέρα,
άναψε το ίδιο λαμπάκι και σε μένα.
Το αυτοκίνητο είναι diesel 120ps. Το πήρα 12/19 και έχει 3100 χλμ.
Έκανα reset engine life από το menu και έσβησε. Να το αγνοήσω η να απευθυνθώ στην αντιπροσοπεία?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν έχει λαδάκια κλπ σωστά ο κινητήρας, φαντάζομαι ότι μπορείς να το κινήσεις. Καλό θα ήταν βέβαια να πας στην αντιπροσωπεία να καταγραφεί το σφάλμα και να το δουν εντός εγγύησης.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Στα Diesel υπάρχει μια ανάκληση που σχετίζεται με αυτό το θέμα. Πήγαινε να τους το πείς.
Μήπως επηρεάζει και εσένα η ανάκληση.
 

M1llaaN0

Newbie
Nov 2, 2019
4
3
3
Είχα δει την ανάκληση πριν ακόμα μου παραδώσουν το αυτοκίνητο με βάση τον αριθμό πλαισίου και τους το είχα τονίσει.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το πάω στην αντιπροσωπεία και θα σας ενημερώσω.
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
Η ανακληση τι αφορα; Μπορουμε απο το ford etis να τσεκαρουμε το δικο μας;
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Νομίζω ότι η ανάκληση είναι αυτή https://www.express.co.uk/life-style/cars/1186433/ford-car-recall-cars-service-dealer-oil-dilution. Την έκανα και εγώ στο νεό focus που έχει τον ίδιο κινητήρα (1.6, 120Hp)
 

Greg

Newbie
Oct 20, 2019
1
0
1
The Ace said:
Αυτή η ένδειξη πρέπει λογικά να συνοδεύεται και από μήνυμα στην οθόνη, μπας και σου έχει βγάλει μήνυμα και δεν το έχεις δει ? Το μήνυμα είναι Oil Change Required, θα πρέπει να έχει βγει στην οθόνη.

Το κλειδάκι είναι επειδή το λάδι έφτασε στο 0%, συνήθως γίνεται είτε στο χρόνο, είτε αν πέσει η στάθμη, είτε αν οδηγείται το αυτοκίνητο πάρα πολύ επιθετικά.
καλησπερα και απο εμενα ιδιο ρπβημα σε mondeo 2017 μου το εβγαζε αυτο γιατι ειχε χαλαρωση το κολαρο του ψυγειου και εμπαινε σε safe mode
 
POWERFORD said:
και σε εμένα τα ίδια πρίν 1,30 ώρα άναβε μετα απο λίγο έσβηνε μετά ξανά άναβε, παρατήρησα οτι όταν ήταν αναμμένο το λαμπάκι με τέρμα γκάζι πήγαινε έως 3000 στροφές δεν με άφηνε παραπάνω , μόλις έσβηνε πήγαινε όσο ήθελες κάτι σαν safe mode,, , Μπήκα στο secret menu αλλά δεν εμφανίζει κάποιο κωδικό σφάλματος.Αν μου το κάνει και το πρωί θα πάω σε αντιπροσωπεία ..

Όντως μπαίνουν σε safe mode τα diesel όταν ανάψει το λαμπάκι και δεν πάνε επάνω από 3.000 στροφές, ότι και αν έχει προκαλέσει να ανάψει το τσεκ.
Σε πιο μεγάλο μοτέρ diesel της φορντ, λόγω του ότι ήταν πυροσβεστικό(χρονολογίας 2007), έκανα γρήγορο ξεκίνημα στο κλειδί(για να πάρει μπροστά), χωρίς να προλάβει ο εγκέφαλος να μπει σε safe mode, με αποτέλεσμα να μπορεί να πάει στα μέγιστα των στροφών το μοτέρ παρόλο που το τσεκ παρέμενε αναμμένο. Είναι καλό να το γνωρίζεται για έκτακτη ανάγκη(αν "πιάνει" στα μοντέλα σας).
 

Tsougrias

Newbie
Dec 11, 2023
1
0
1
Μοντέλο
MK8
και σε εμένα τα ίδια πρίν 1,30 ώρα άναβε μετα απο λίγο έσβηνε μετά ξανά άναβε, παρατήρησα οτι όταν ήταν αναμμένο το λαμπάκι με τέρμα γκάζι πήγαινε έως 3000 στροφές δεν με άφηνε παραπάνω , μόλις έσβηνε πήγαινε όσο ήθελες κάτι σαν safe mode,, , Μπήκα στο secret menu αλλά δεν εμφανίζει κάποιο κωδικό σφάλματος.Αν μου το κάνει και το πρωί θα πάω σε αντιπροσωπεία ..
Καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα και δεν ξέρω τι να κάνω,θα μπορούσες να μου πεις πως το έφτιαξες και τι ακριβώς είναι;Έχω ford fiesta 2018 turbo diesel.Σε ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread