Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nikoskorf

Original poster
MK7
Newbie
Aug 24, 2021
1
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα,

Κάτοχος fiesta 1.6 mk7 εδώ και δύο χρόνια. Γενικά είναι ένα αυτοκίνητο που το χω λατρέψει και έχω δεθεί. Με πολλά θετικά. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι θα ήθελα εξάρι σασμάν για το ταξίδι.

Προφανώς επειδή έχω το μικρόβιο έχει φάει και αρκετά χρήματα.
Δηλαδή ξεκίνησα με ζάντες, έβαλα τις 17" της ford performance όπου έδειξαν πάρα πολύ όμορφα παρότι με παίδεψαν γιατί ήθελαν και αποστάτες εν τέλει. Μετά πήρα την απόφαση να βάλω πίσω άξονα (γέφυρα) από το st για να έχει δισκόφρενα και πίσω. Μαζί με φίλτρο j1 και μπουζοκαλόδια και κάποια λοιπά γύρω γύρω (front lip, lip αεροτομής) ήδη τα λεφτά που έχουν πέσει ξεπερνάνε τα 2000.
Όμως το project έχει δρόμο. Για το μοτέρ κάνω σκέψεις για εκκεντροφόρους και ολόσωμη και ενδεχομένως μικρή αύξηση της συμπίεσης μαζί με ένα καλό πρόγραμμα. Στα λοιπά ίσως πάω σε ένα καλό σετ ανάρτησης και σε εξωτερική εμφάνιση ίσως κεραμεική.

Εδώ είναι που μπαίνουν οι σκέψεις. Μήπως να πάρεις st με τόσα λεφτά; Από την άλλη με όλη αυτή τη δουλειά γίνεται πολύ μοναδικό το αμάξι, κανονικό project car. Οπότε δεν είμαι σε σκέψη να το δώσω.

Εφόσον λοιπόν είμαι σε φάση ψαξίματος, εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα. Τι παιζει λοιπόν με το μοτέρ του ST180. Μπορεί να μπει; Και αν μπει φαντάζομαι θα θέλει και το σασμάν που γενικά είναι κάτι που μου λείπει.

Ευχαριστώ πολύ καλόπαιδα.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Θα σου πω την αποψη μου την ταπεινη
Οσον αφορα το αν κουμπωνει το μοτερ του st180 κατα 99% μπαινει, με καποιες μικρες μετατροπες
Οπως ειπες ομως μετα θα θες σασμαν. Τα χρηματα που μαζευονται ειναι πολλα, παρα πολλα. Ειδικα με αναρτηση και φρενα μπροστα που θα θες μετα.
Προσωπικα δεν ειμαι κατα ενος προτζεκτ καρ. ισα ισα μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να κανω και γω ενα. Απλα για ενα προτζεκτ καρ το οποιο ειναι ενα απλο φιεστα ειναι δυσαναλογα τα χρηματα που θα δωσεις
Τι θα προτεινα εγω? Κρατα τις ζαντες που εχεις βαλει και πουλα το αμαξι με τις μαμα ζαντες του.
Θα προσθεσεις σε αυτα τα χρηματα οτι θα εδινες για τις μετατροπες και θα παρεις ενα mk 7.5 ST180 η ακομα και ενα mk8 st
Και πιστεψε με υπαρχουν ενα σορο πραγματα/αλλαγες που μπορεις να κανεις μετα πανω σε ενα ετοιμο st για να το κανεις παλι μοναδικο χωρις να ξοδεψεις 10χιλιαρα. Και κουμπωνεις και τις ζανες τις performance πανω που εχεις ηδη!!!
Και στο τελος της ημερας εχεις ενα overall ανωτερο αμαξι (ειδικα αν πας στο μκ8) απο αυτο που θα ειχες με τις μετατροπες
Και οταν ερθει η ωρα να το πουλησεις θα το δωσεις και πιο ευκολα και σε καλυτερη τιμη
Just my opinion, nothing more nothing less
 

Antonis_Cup

New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
+1 από εμένα, θα μπλέξεις άσχημα.
Δώσε το και πάρε απευθείας ένα st.
Θα σου βγει και πιο φτηνά και το πιο σημαντικό θα κερδίσεις άπειρο χρόνο και κόπο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread