Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Feb 4, 2016
12
0
0
Σχετικα με το προγραμμα της  REVO το εχω βαλει και εγω σε φιεστακι με τα 100hp στην cargate 450 euro δυναμομετρηθηκε στον γιαννη στο πειραια και εβγαλε 150bhp και 24kg ροπης!
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
mariosfiestamk7 said:
Σχετικα με το προγραμμα της  REVO το εχω βαλει και εγω σε φιεστακι με τα 100hp στην cargate 450 euro δυναμομετρηθηκε στον γιαννη στο πειραια και εβγαλε 150bhp και 24kg ροπης!
Ποσο καιρο το εχεις; Εισαι ικανοποιημενος;
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
Πηγα σημερα απο τη Revo και τους ειπα οτι διαβασα οτι ειναι ετοιμοι να βγαλουν stage 2 για το φιεστα και τους ρωτησα ποσα αλογα θα ειναι!! Η απαντηση τους: 220 αλογα!!!! WTF!!!!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Σαν ειδική απόδοση (220HP/lt) και μόνο είναι τρελό νούμερο, εδώ ακούμε και βλέπουμε για 160HP/lt από Merc και Honda και Ford και παθαίνουμε ένα ταράκουλο...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nospa said:
Πηγα σημερα απο τη Revo και τους ειπα οτι διαβασα οτι ειναι ετοιμοι να βγαλουν stage 2 για το φιεστα και τους ρωτησα ποσα αλογα θα ειναι!! Η απαντηση τους: 220 αλογα!!!! WTF!!!!!

αμα το stage 2 έχει και τουρμπίνα, γίνεται.
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
Intercooler εξατμιση μου πανε και σωληνωσεις (τις οποιες εχω αλλαξει ηδη) δεν ξερω κατι για τουρμπινα!! εμενα παντως το δικο μου το 100αρι που το φτιαξανε τα παιδια κανει τα 0-100 σε 7.88 secs (το μετρησα σε βρεγμενο οδοστρωμα οποτε λογικα μπορω και καλυτερα) Αλλα ναι αμα φτασει 220 αλογα ειναι απλα τρελο νουμερο για ενα τρελο αμαξι με εναν τρελο κινητηρα!!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
nospa said:
Intercooler εξατμιση μου πανε και σωληνωσεις (τις οποιες εχω αλλαξει ηδη) δεν ξερω κατι για τουρμπινα!! εμενα παντως το δικο μου το 100αρι που το φτιαξανε τα παιδια κανει τα 0-100 σε 7.88 secs (το μετρησα σε βρεγμενο οδοστρωμα οποτε λογικα μπορω και καλυτερα) Αλλα ναι αμα φτασει 220 αλογα ειναι απλα τρελο νουμερο για ενα τρελο αμαξι με εναν τρελο κινητηρα!!!

Η Mountune και η Rica δίνουν τα δικά τους "150αρια-160αρια" με πολύ χαμηλά 7αρια στο 0-100, άρα σίγουρα μπορείς να κάνεις πολύυυυ καλύτερο χρόνο.

Όσο για το stage με τα 220 άλογα, σίγουρα έχει τουρμπίνα, η μαμά δεν μπορεί να σπρώξει τόσο αέρα. Απλά να ξέρεις ότι πλέον το αυτοκίνητο θα θυμίζει Uno (από πλευράς καμπύλων) και δεν θα είναι καθόλου ευκολοδήγητο και άνετο...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Νομίζω πάντως ότι ο χρόνος (7,88) για 160αρι είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Η mountune δίνει χρόνο για το mr165 7.2 στα 0-60mph το οποίο δεν είναι το ίδιο με 0-100kmh. Στο mp135 που δίνει χρόνους και για 0-62mph έχει 0.4 sec διαφορά: https://www.mountunestore.com/collections/mk7-fiesta-1-0t/products/fiesta-b299fox-mtune-135-power-upgrade?variant=947773533
Σε μια όχι και τόσο καλή μέτρηση που είχα κάνει με το δικό μου, είχα δει 9.2sec το οποίο είναι αρκετά κοντά στο 8.9 που δίνει η mountune.
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
Nαι σιγουρα μπορω να κανω καλυτερο χρονο πιστευω και ναι ειναι μεσα στα λογικα πλαισια!! Αλλα και παλι η διαφορα απο τα 100 αλογα που ειχα με αυτα που εχω τωρα (δεν ξερω ποσα ειναι ακριβως και ουτε με νοιαζει να σας πω την αληθεια γιατι η αισθηση που μου δινει ειναι απλα υπεροχη) ειναι τεραστια!!! Μοιραζει πονο ο εκομπουστ και τα γερμανικα κλαινε  tease tease tease!!! Μια απορια παιδια πως γινεται το 140 μαμα να το κανει 0-100 σε 9΄κατα τα λεγομενα της Φορντ ? δεν θα επρεπε να ταν λιγοτερο?
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
αν αποφασισουν ποτε να φτιαξουν ενα εξαρι λιγο πιο κοντο κιβωτιο και καλυτερο διαφορικο τοτε θα μπορει ανετα.απλα να ξερεις μια 6η σχεση σημαινει εξτρα βαρος εξτρα καταναλωση εξτρα μπατζετ κλπ . .μονο και μονο το κενο που υπαρχει μεταξυ 2η και 3η σχεση στο κιβωτιο για μενα λεει πολλα.τυπου swift sport θελει !!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ολες οι εκδοσεις ecoboost εχουν δυο σοβαρα λαθη .
Πολυ μακριες σχεσεις και κενα μεταξυ τους επειδη και η σχεση διαφορικου ειναι χαωδης και μακρια.
Ενα εξαρι ηταν αναγκαιο οπλο για το αυτοκινητο οπως και τα πισω δισκοφρενα.
Εαν καποιος θελησει να παει πραγματικα γρηγορα με τις δυνατοτητες του μοτερ ,θα βρεθει
πολυ εκτεθημενος οταν χρειαστει την υποστηριξη του κιβωτιου.
Οσο για τα φρενα ειναι πολυ καλα για αυτο που ειναι ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ να στηριξουν
ενα ανησυχο καβαλαρη.
Ο ανταγωνισμος πλεον ,βλεπε corsa,polo εχει και εξαρι και δισκοφρενα πισω.
Και πλεον σε στησιμο εχουν βελτιωθει παρα πολυ και τα δυο προηγουμενα μοντελα.
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Η φορντ αγνοεί σημαντικούς τομείς και πάει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι.
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
παιδια ασχετο αλλα ξερει κανεις αν μπορω απο το κρυφο μενου το φιεστα να εχω  τη δυνατοτητα να βαλω μονιμα αυτο που δειχνει τη ταχυτητα του αμαξιου ηλεκτρονικα?
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Όχι δε μπορείς. Μπορείς να αγοράσεις κάποιο οργανάκι που συνδέεται με obd.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread