Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
king207 said:
αμα ξέρεις απο προγραματισμό φυσικά κ μπορείς να κάνεις κοψε ραψε! απο οτι κατάλαβα το παιδί εδωσε τον εγκέφαλο του σε κάποιον μεσάζοντα κ τον έστειλε αλλού, τσίμπησε το ποσοστό του κ αυτος, για μένα μεγα λάθος, θα πρέπει να γινεται επιτοπου δοκιμή στον προγραμματιστη
κ αν δε σ αρεσει να στο βγάζει κ ουτε γάτα ουτε ζημιά,κ φυσικα να στο προγραμματίζει στα μέτρα κ τις επιθυμίες του πελάτη κ οχι στις δικές του δυνατότητες.
όταν λέω κόψε ράψε, το λέω στο θέμα το που θα δώσεις την δύναμη, όχι να κάνεις custom το πρόγραμμα.
Σε ατμοσφαιρικά αμάξια, δεν γίνεται να κόψεις από ψηλά για να δώσεις χαμηλά χωρίς να ανοίξεις μοτέρ και να παίξεις με εκκεντρα. Εκτός από μικροδιαφορές που μπορείς να πετύχεις με την εξάτμιση.

Σε τουρμπάτο αμάξι, πάλι δεν μπορείς εύκολα να το κάνεις αυτό, αλλά με διαφορετικό setup εξάτμισης κάνεις πολύ περισσότερο παιχνίδι στο που θα γεμίζει το αμάξι απ ότι στα ατμοσφαιρικά
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
zetec_sigma said:
όταν λέω κόψε ράψε, το λέω στο θέμα το που θα δώσεις την δύναμη, όχι να κάνεις custom το πρόγραμμα.
Σε ατμοσφαιρικά αμάξια, δεν γίνεται να κόψεις από ψηλά για να δώσεις χαμηλά χωρίς να ανοίξεις μοτέρ και να παίξεις με εκκεντρα. Εκτός από μικροδιαφορές που μπορείς να πετύχεις με την εξάτμιση.

Σε τουρμπάτο αμάξι, πάλι δεν μπορείς εύκολα να το κάνεις αυτό, αλλά με διαφορετικό setup εξάτμισης κάνεις πολύ περισσότερο παιχνίδι στο που θα γεμίζει το αμάξι απ ότι στα ατμοσφαιρικά
σωστά γι αυτό ξεκινάμε απο τα περιφεριακά πρώτα και μετά στο πρόγραμμα για να δώσουμε τη δυνατότητα στον προγραμματστη να "παίξει"... στα τουρμπάτα σίγουρα είναι πιο ευκολα τα πράγματα λόγο τουρμπινας μιας κ οι κατασκευαστες αφηνουν μεγάλες ανοχές για λόγους ασφαλειας.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για το afr έχω γράψει και πιο πάνω…
Αυτό που λες για τον knock το ξέρω το ήξερα και πριν μου το που και αυτοί…. Αλλά τότε τι κάθονται και υπόσχονται άλογα άμα τα ξέρουν άλλα αυτά! Στον δρόμο δεν φαίνονται.

Υπάρχει και κάτι που δεν το έχω αναφέρει ακόμα:
Με το που έγινε το πρώτο πάτημα στο μόνιτορ που έχουν δεν είδα κάποια διαφορά , ελάχιστα πράγματα έδηξε περίπου 140 από τα 139 που μετρήθηκε χωρείς το πρόγραμμα με μια μικρή διαφορά σε κάποιο φάσμα τον στροφών.
Του λέω τι έγινε? Και μου απαντά ότι γλίστρησε ( σκέφτομαι από μέσα μου σιγά τα άλογα για να γλιστρήσει πάνω στα ράουλα). Κάτι σκάλισε , κούμπωσε μια φύσα, ανοίγει καινούργιο αρχείο και του λέει ξαναπάτα… έδηξε 142… του λέει ξανά 145, του λέει πάμε άλλη μια όπου και έβγαλε τα 147.
Μετά μου λέει… επειδή το κούρασα ας το αφήσουμε να κρυώσει λίγο και ξαναπατάμε μια τελευταία. Στην τελευταία έδηξε 148 όπου και το άφησαν.

Τι να πω περίμενα ότι θα φανεί κάτι στο δρόμο βλέποντας την καμπύλη που μου τύπωσαν αλλά τίποτα… από την αρχή κάτι δεν μου άρεσε!!!
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
Τι να πώ.
Μακάρι να ξεμπλέξεις γρήγορα και να πας αλλού να δοκιμάσεις.
 

i-VTec

New member
Σεπτ. 4, 2010
67
0
0
StuparArt said:
Για το afr έχω γράψει και πιο πάνω…
Αυτό που λες για τον knock το ξέρω το ήξερα και πριν μου το που και αυτοί…. Αλλά τότε τι κάθονται και υπόσχονται άλογα άμα τα ξέρουν άλλα αυτά! Στον δρόμο δεν φαίνονται.

Υπάρχει και κάτι που δεν το έχω αναφέρει ακόμα:
Με το που έγινε το πρώτο πάτημα στο μόνιτορ που έχουν δεν είδα κάποια διαφορά , ελάχιστα πράγματα έδηξε περίπου 140 από τα 139 που μετρήθηκε χωρείς το πρόγραμμα με μια μικρή διαφορά σε κάποιο φάσμα τον στροφών.
Του λέω τι έγινε? Και μου απαντά ότι γλίστρησε ( σκέφτομαι από μέσα μου σιγά τα άλογα για να γλιστρήσει πάνω στα ράουλα). Κάτι σκάλισε , κούμπωσε μια φύσα, ανοίγει καινούργιο αρχείο και του λέει ξαναπάτα… έδηξε 142… του λέει ξανά 145, του λέει πάμε άλλη μια όπου και έβγαλε τα 147.
Μετά μου λέει… επειδή το κούρασα ας το αφήσουμε να κρυώσει λίγο και ξαναπατάμε μια τελευταία. Στην τελευταία έδηξε 148 όπου και το άφησαν.

Τι να πω περίμενα ότι θα φανεί κάτι στο δρόμο βλέποντας την καμπύλη που μου τύπωσαν αλλά τίποτα… από την αρχή κάτι δεν μου άρεσε!!!


Ειδικά μετά την περιγραφή αυτή...Βεβαιώνομαι για την παπάτζα πού σου πούλησαν...

Από μίγμα δε θα πάρεις άλογα όταν βάλεις πρόγραμμα...Ελάχιστα...Εγώ τουλάχιστον όταν ρύθμιζα το δικό μου στο dyno, από 12 AFR πού έπαιζε αρχικά με ένα basemap, το πήγα 13,5 μεσαίες και 13 στον κόφτη...Από αυτό δεν είδα σχεδόν τίποτα στις καμπύλες, 1-2 άλογα max...Με 2 μοίρες αβανς η διαφορά φάνηκε αμέσως, εκεί τσίμπησα άλλα 3-4 άλογα ψηλά...Και αυτό ήταν.

"Προγραμματισμό εξ'αποστάσεως έχω ξαναδεί και για μένα είναι πραγματικά κάκιστη τακτική, ειδικά όταν υπάρχει διαθέσιμο δυναμόμετρο και wideband...Θα μπορούσαν να το κάνουν και μόνοι τους για βέλτιστα αποτελέσματα...Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να μπορούν να το κάνουν! Ουσιαστικά "κονσέρβα" είναι το πρόγραμμα όταν γίνεται "εξ'αποστάσεως"...
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
i-VTec said:
Ειδικά μετά την περιγραφή αυτή...Βεβαιώνομαι για την παπάτζα πού σου πούλησαν...

Από μίγμα δε θα πάρεις άλογα όταν βάλεις πρόγραμμα...Ελάχιστα...Εγώ τουλάχιστον όταν ρύθμιζα το δικό μου στο dyno, από 12 AFR πού έπαιζε αρχικά με ένα basemap, το πήγα 13,5 μεσαίες και 13 στον κόφτη...Από αυτό δεν είδα σχεδόν τίποτα στις καμπύλες, 1-2 άλογα max...Με 2 μοίρες αβανς η διαφορά φάνηκε αμέσως, εκεί τσίμπησα άλλα 3-4 άλογα ψηλά...Και αυτό ήταν.
Το πόσο θα κερδίσεις απ το afr και μόνο είναι ανάλογα το μοτέρ και την βενζίνη
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
zetec_sigma said:
Τι να πώ.
Μακάρι να ξεμπλέξεις γρήγορα και να πας αλλού να δοκιμάσεις.

Σε ευχαριστώ…
Έχει κανονιστεί να ξαναπάω και να πάρω τα λεφτά πίσω!
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
StuparArt said:
Για το afr έχω γράψει και πιο πάνω…
Αυτό που λες για τον knock το ξέρω το ήξερα και πριν μου το που και αυτοί…. Αλλά τότε τι κάθονται και υπόσχονται άλογα άμα τα ξέρουν άλλα αυτά! Στον δρόμο δεν φαίνονται.

Υπάρχει και κάτι που δεν το έχω αναφέρει ακόμα:
Με το που έγινε το πρώτο πάτημα στο μόνιτορ που έχουν δεν είδα κάποια διαφορά , ελάχιστα πράγματα έδηξε περίπου 140 από τα 139 που μετρήθηκε χωρείς το πρόγραμμα με μια μικρή διαφορά σε κάποιο φάσμα τον στροφών.
Του λέω τι έγινε? Και μου απαντά ότι γλίστρησε ( σκέφτομαι από μέσα μου σιγά τα άλογα για να γλιστρήσει πάνω στα ράουλα). Κάτι σκάλισε , κούμπωσε μια φύσα, ανοίγει καινούργιο αρχείο και του λέει ξαναπάτα… έδηξε 142… του λέει ξανά 145, του λέει πάμε άλλη μια όπου και έβγαλε τα 147.
Μετά μου λέει… επειδή το κούρασα ας το αφήσουμε να κρυώσει λίγο και ξαναπατάμε μια τελευταία. Στην τελευταία έδηξε 148 όπου και το άφησαν.

Τι να πω περίμενα ότι θα φανεί κάτι στο δρόμο βλέποντας την καμπύλη που μου τύπωσαν αλλά τίποτα… από την αρχή κάτι δεν μου άρεσε!!!
κλασσική περίπτωση μαγειρέματος!! μερικοί που θέλουν να λέγονται επαγγελματίες (μην τους χαρακτηρίσω γιατι θα μου βάλει πιπερι κάποιος adm xoxoxo!) θέλουν κρέμασμα! AR15firing
καλα ξεμπερδέματα φιλε μου! :mad:

υ.γ. πάντως αν θές να σε συστήσω στον προγραμματιστή μου να σε βοηθήσει πολύ ευχαριστως. ;)
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
king207 said:
κλασσική περίπτωση μαγειρέματος!! μερικοί που θέλουν να λέγονται επαγγελματίες (μην τους χαρακτηρίσω γιατι θα μου βάλει πιπερι κάποιος adm xoxoxo!) θέλουν κρέμασμα!
καλα ξεμπερδέματα φιλε μου!

υ.γ. πάντως αν θές να σε συστήσω στον προγραμματστή μου να σε βοηθήση πολύ ευχαριστως.
O στέλιος έχει προργαμματίσει focus II με τον ti-vct με πολλαπλή από puma.



Ξέρετε αν ο εγκέφαλος του fiesta είναι διαφορετικός απ του focus II 1.6?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το θέμα είναι …τελικά τα Μκ7 παίρνουν με πρόγραμμα η είναι ένα παραμύθι και αν ναι, πόσο 3-4 άλογα? Αξίζει να δώσεις λεφτά για τέτοια βελτίωση και να περιοριστείς μόνο στην κατοστάρα μετά?

Υ.Σ Ο Στέλιος ποιος είναι??
 

i-VTec

New member
Σεπτ. 4, 2010
67
0
0
Το είπα και παραπάνω...Μην περιμένετε θαύματα από ένα πρόγραμμα, ατμοσφαιρικό μοτέρ είναι και μάλιστα με πολύ καλή αναλογία Ps/lt από το εργοστάσιο! Για μένα 3-4 άλογα κέρδος θα είναι αρκετά καλά από το πρόγραμμα αν με φίλτρο-εξάτμιση παίζετε ήδη στα 135+...

Καλομάθαμε από τα νέα τουρμπάτα πού παίρνουν 20-30 Ps μόνο με πρόγραμμα και θέλουμε και στα ατμοσφαιρικά? :p
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
zetec_sigma said:
O στέλιος έχει προργαμματίσει focus II με τον ti-vct με πολλαπλή από puma.



Ξέρετε αν ο εγκέφαλος του fiesta είναι διαφορετικός απ του focus II 1.6?

μπορώ να τον ρωτήσω κ να σας πώ αν ενδιαφέρεστε.
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
StuparArt said:
Το θέμα είναι …τελικά τα Μκ7 παίρνουν με πρόγραμμα η είναι ένα παραμύθι και αν ναι, πόσο 3-4 άλογα? Αξίζει να δώσεις λυτά για τέτοια βελτίωση και να περιοριστείς μόνο στην κατοστάρα μετά?

Υ.Σ Ο Στέλιος ποιος είναι??

O ένας εκ των 2 προγραμματιστών απ τους etuners
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
i-VTec said:
Το είπα και παραπάνω...Μην περιμένετε θαύματα από ένα πρόγραμμα, ατμοσφαιρικό μοτέρ είναι και μάλιστα με πολύ καλή αναλογία Ps/lt από το εργοστάσιο! Για μένα 3-4 άλογα κέρδος θα είναι αρκετά καλά από το πρόγραμμα αν με φίλτρο-εξάτμιση παίζετε ήδη στα 135+...

Καλομάθαμε από τα νέα τουρμπάτα πού παίρνουν 20-30 Ps μόνο με πρόγραμμα και θέλουμε και στα ατμοσφαιρικά? :p
ναι βρε φίλε μου αλλα πες το μην περνεις 3,4,5 κατοστάρικα και λες φούμαρα.σωστος?
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
Αλήθεια, έχετε απευθυνθεί σε άλλους προγραμματιστές όπως etuners,overload,ace motorsport(δημητριαδης), plex tunning(ανδριανάκης) κτλπ?
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
StuparArt said:
Ναι αν μπορείς ρώτα μια…. ;)
φυσικά φιλε μου! ααα μιας κ το πε το αλλο παιδι μπες να δεις που εχουν βελτιωσει κατι focus πανω κατω τα ιδια λογικα θα ισχυουν κ για τα μοτερακια σας, στο forum τους νομιζω εχουν ποσταρει κ ο ιδιωκτητης του focus αν το βρω θα το ανεβασω να δεις την αποψη του μετα τον επαναπρογραμματσμο.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό λέω και γω… ας μου έλεγαν πήρες 5 η θα πάρει 5 και θα ήταν όλα οκ! αλλά απ ότι φαίνετε πήρα τα τρία :D

Α η πλάκα είναι ότι για τους e-tuners δεν άκουσα και τα καλύτερα ( κοίτα να δεις που πετάει λάσπη ο ένας στον άλλον)


Υ.Σ Ο ένας από αυτούς που προανέφερες είναι και ο προγραμματιστής που μου το προγραμμάτισε!
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
StuparArt said:
Αυτό λέω και γω… ας μου έλεγαν πήρες 5 η θα πάρει 5 και θα ήταν όλα οκ! αλλά απ ότι φαίνετε πήρα τα τρία :D

Α η πλάκα είναι ότι για τους e-tuners δεν άκουσα και τα καλύτερα ( κοίτα να δεις που πετάει λάσπη ο ένας στον άλλον)
μη μου πεις πηγες overload?


Υ.Σ Ο ένας από αυτούς που προανέφερες είναι και ο προγραμματιστής που μου το προγραμμάτισε!

μη μου πεις οτι πήγες overload?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread