Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
[media]https://www.youtube.com/watch?v=EYTRG1CvckI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1e9dSPnk9Zp0wVTr-TPl4raR9ciAB4VDsw2pEXpnXsmxO33T4-qBvbn9M[/media]

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Ολο αυτο εχει γινει με ledοσειρα rgb! εχω παρει ρευμα απο τα φωτα και μολις τα αναβω(εχω αυτοματα φωτα οποτε και μονα τους ) μου αναβει και ο εσωτερικος φωτισμος !! εχω βαλει ρελλε για να τα διαχειριστω και να ειμαι σιγουρος για τα ρευματα !! Αρα μολις αναψουν τα φωτα , οπλιζει ο ρελλες και μου αναβει τον εσωτερικο φωτισμο !!! μολις ανοιγω την πορτα ανοιγουν τα φωτακια στα ποδια και επειδη ειναι ποιο δυνατα απο τον εσωτερικο φωτισμο , στην ουσια υπερνικανε το μπλε και ειναι σαν να το σβηνει ... μολις κλεισεις την πορτα ,τα φωτακια στα ποδια κανουν fade out και φαινεται σαν να σβηνει το λευκο σιγα σιγα και ταυτοχρονα να μπαινει το μπλε ;) Αυτα...
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Σαν εφέ ειναι τρομερό. Θα ήθελα εάν γίνεται να μου πείς απο που ακριβώς πηρες τα ρεύματα;
Eπίσης εμείς στις ασφάλειες εκεί (δν ξέρω πως ακριβώς λέγονται) τι μέγεθος έχουμε(για mk7.5 εννοώ);
Υπάρχουν low profile mini, mini fuse, micro2 και ATO.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #3
Ρεύμα εγώ πήρα πίσω από τον διακόπτη των φωτων , στο μκ7,5 πρέπει να πάρει από την πλεξούδα κάτω από τον μαρσπιε του οδηγού στο ρεύμα που πάει στο πίσω φως θέσεως... όσο για τις ασφάλειες δεν θυμάμαι καν

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 
Mar 25, 2020
16
0
1
25
καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ πριν λιγο καιρο αγορασα ενα fiesta του 10 και θελω να βαλω φωτισμο στο οδηγο συνοδηγο και πισω μπορει καποιος να με βοηθησει απο ποια ασφαλεια θα συνδεθω και γενικα λεπτομερειες γιατι ειμαι αρχαριος;;
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #5
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλορίζικο το αμάξι!!!

Εάν είσαι αρχάριος φίλε μου ,εγώ θα σου έλεγα να το πας σε έναν ηλεκτρολόγο να σου κάνει την δουλειά!!!

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 
Mar 25, 2020
16
0
1
25
Ευχαριστώ πολύ, είδα τα βίντεο για το πως γίνεται με λεπτομέρειες αλλά δεν γίνεται ν πάρω ρεύμα από τ σασί για - κ από μια ασφάλεια για +; και αν μπορώ ν τ κάνω ν ανάβει όπως η πλαφόνιερα να έχει ένα διακόπτη - +. + για να μπορώ ν διαλέξω ν ανοίγει κ με τ πόρτα από τ αμάξι και όποτε θέλω εγώ
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #7
Από το σασί μπορείς να πάρεις - ... οκ μέχρι εδώ!!! Το + θα πάρεις απο την πλαφονιερα το διακοπτομενο!!! Από ασφαλεία θα έχει συνέχεια +

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 
Mar 25, 2020
16
0
1
25
Ναι αλλά δεν μπορώ ν πάρω από την ασφάλεια της ανάφλεξης; ή δεν υπάρχει κάποια ασφάλεια της πλαφόνιερας ν πάρω από εκεί; και το ρωτάω αυτό γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς θα τραβήξω από πάνω καλώδια δεν κατάλαβα απο τις φώτο που έχεις ανεβάσει, αν καταλάβω αυτό τότε όλα εντάξει θ ειναι εύκολο γιατί έχω ήδη λεντοταινιες για να βάλω τις είχα αγοράσει πριν καιρό, ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την βοήθεια και τις απαντήσεις

Προστέθηκε μετά από 58 δευτερόλεπτα:
Και αν μπορώ ν χρησιμοποιησω μια ασφάλεια που δεν χρησιμοποιείται θ μ δίνει συνέχεια + όταν εξν αναμμένο τ αμάξι;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Βασίλης.Λάγκας said:
Ναι αλλά δεν μπορώ ν πάρω από την ασφάλεια της ανάφλεξης; ή δεν υπάρχει κάποια ασφάλεια της πλαφόνιερας ν πάρω από εκεί; και το ρωτάω αυτό γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς θα τραβήξω από πάνω καλώδια δεν κατάλαβα απο τις φώτο που έχεις ανεβάσει, αν καταλάβω αυτό τότε όλα εντάξει θ ειναι εύκολο γιατί έχω ήδη λεντοταινιες για να βάλω τις είχα αγοράσει πριν καιρό, ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την βοήθεια και τις απαντήσεις

Προστέθηκε μετά από 58 δευτερόλεπτα:
Και αν μπορώ ν χρησιμοποιησω μια ασφάλεια που δεν χρησιμοποιείται θ μ δίνει συνέχεια + όταν εξν αναμμένο τ αμάξι;

Και εγώ ακριβώς στα ίδια με εσένα είμαι φίλε. Απλά οι ledταινίες θα μου έρθουν τις επόμενες μέρες απο banggood. Σίγουρα μπορούμε να βρούμε ασφάλεια που δίνει ρεύμα οταν βάζεις και γυρνάς το κλειδί. Αυτό που λέει ο φίλος Nos είναι να παίρνεις ουσιαστικά ρεύμα οταν ανάβεις τα φώτα εαν κατάλαβα καλά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί να είναι οι ledταινίες ανοικτές και το πρωί. Σίγουρα το εφέ δεν θα είναι τόσο έντονο αλλα και πάλι ωραίο θα είναι.

Οσο αναφορά τις ασφάλειες νομίζω υπάρχουν αναλυτικά στο εγχειρίδιο της ford. Οταν κατέβω στο αμάξι θα το ψάξω και εγώ. Ο Άλλος τρόπος να δούμε ποια ασφάλεια δεν παίρνει ρεύμα οταν βγάλουμε το κλειδί απο την μίζα είναι αυτά τα κατσαβίδια με το λαμπάκι που έχουν οι ηλεκτρολόγοι αν δεν κάνω λάθος.
Τώρα το εαν υπάρχει ασφάλεια που παίρνει ρεύμα μόνο οταν ανάβουμε τα φώτα δεν το γνωρίζω..

ΥΓ. Εαν δημιουργείται θέμα ή εαν υπάρχει καποιος κίνδυνος με το να πάρεις ρεύμα απο την ασφαλειοθήκη, προσωπικά δεν το γνωρίζω. Ωστόσο ολα τα video στο utube δείχνουν σχεδον αυτον τον τρόπο. Και με autobeam που είχα μιλήσει αυτό μου πρότειναν εαν θυμάμαι καλά για κάποια kit που είχε. Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι για κάποιο θέμα που μπορεί να δημιουργηθεί, ας παρέμβει ok234
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά, αν δεν ξέρετε τι κάνετε και δεν έχετε τα κατάλληλα εργαλεία, μην πειράζετε καλωδιώσεις, γιατί μπορεί να κάψετε τίποτα ή να χαλάσετε/απενεργοποιήσετε κάποιες λειτουργίες του αυτοκινήτου.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #11
Στην autobeam σου ερχεται ετοιμο και ειναι plug n play !! ειναι δοκιμασμενα απο ειδικους πριν τα στειλουν και δεν εχουν την δικη μου λειτουργεια !!! για εναν ηλεκτρολογο αυτο που εξηγησα ειναι αρκετο , οσοι δεν το εχουν καταλαβει θα τους ελεγα να μην βαλουν χερι να πειραξουν κατι γιατι θα κανουν ζημια στην περιουσια τους !!! Φιλικα ... οποιον δεν ξερει μην πειραξει κατι γιατι μπορει να παρει φωτια το αμαξι του και να μην το καταλαβει !!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread