Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ntroslos

Original poster
Newbie
Σεπτ. 6, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σας και καλή βραδιά. Να μπω κατευθείαν στο ψητό να μη σας ζαλίσω. Θελουμε εγώ και ο αδερφός μου να πάρουμε από ένα fiesta εγώ το 2018 1.0 ecoboost 100hp και ο αδερφός μ του 2016 125 hp. Αυτο που με απασχολεί είναι το εξής, διάβασα για wetbelt λαδιού το οποίο είναι εσωτερικό λέει και λόγο τριβών βουλώνει η πίπα λαδιού και δεν περνάει καλά λάδι στο μοτέρ με αποτέλεσμα να μένει από μοτέρ . Βέβαια διάβασα και εκδοχές που λένε πως ίσχυε στα πιο παλιά μοντέλα και πως αν ακολουθούνται οι προδιαγραφές συντήρησης του οχήματος δεν έχει κανενα θέμα. Θα ήθελα κάποιες γνώμες μιας και εγώ έχω δώσει και μια μικρή προκαταβολή για την αγορά του δικού μου και αύριο θα προχωρούσα την διαδικασία. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Ας γινει αρτιος ελεγχος.
Αν γινεται ορθη συντηρηση κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχει καποιο προβλημα.
Δεν ειναι συχνη βλαβη.

Αυτο που θα παρεις ειναι το πενταταχυτο;

Η πιο ακριβη αλλαγη για συντηρηση ειναι ο ιμαντας χρονισμου στα δεκα ετη ή 240000 χλμ.
 
Last edited:

ntroslos

Original poster
Newbie
Σεπτ. 6, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK6
Ας γινει αρτιος ελεγχος.
Αν γινεται ορθη συντηρηση κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχει καποιο προβλημα.
Δεν ειναι συχνη βλαβη.

Αυτο που θα παρεις ειναι το πενταταχυτο;

Η πιο ακριβη αλλαγη για συντηρηση ειναι ο ιμαντας χρονισμου στα δεκα ετη ή 240000 χλμ.
Να ενημερωσω οτι και τα δυο οχηματα θα αγοραστουν απο εμπορο με εγγυηση μηχανησ και σασμαν και στα δυο κλπ κλπ εγγυηση πραγματικων χλμ κ ολα τα συναφι.

θα επισυναψω και λινκ και για τα δυο

το δικο μου 2018 μοντελο ειναι 6ταχυτο
ενω του αδερφου μου το ST LINE 2016 ειναι πενταταχυτο.

λενε μεσα και τα δυο οτι ερχονται με βιβλιαρακι σερβις και ολα τα σχετικα,κατ ακριβεια οπως θα δεις και στο δικο μου ειναι και με 67.000




 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Από ότι φαίνεται είναι και τα δύο εισαγωγής , δεν είναι σίγουρο ότι τα χιλιόμετρα είναι αυτά που φαίνονται, να μάθεις από ποια χώρα έχουν εισαχθεί λόγω αλατιού , η automarin τα εισάγει συνήθως από Γαλλία
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage and Κεραυνός

ntroslos

Original poster
Newbie
Σεπτ. 6, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK6
Από ότι φαίνεται είναι και τα δύο εισαγωγής , δεν είναι σίγουρο ότι τα χιλιόμετρα είναι αυτά που φαίνονται, να μάθεις από ποια χώρα έχουν εισαχθεί λόγω αλατιού , η automarin τα εισάγει συνήθως από Γαλλία
Καλημέρα. Να ρωτήσω το εξής , λένε πως δίνουν επιβεβαίωση γραπτή για τα χιλιόμετρα , δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε κάπως τα πραγματικά τους χιλιόμετρα μετά την αγορά ;;
επισης απορω πόσο σοβαρο πρόβλημα είναι το θέμα του αλατιού εφόσον και τα δυο αμαξια προορίζονται για το νησί Κεφαλονιά όπου είναι και αναπόφευκτο να φάνε αλάτι ;; Η επίσης ποσό ζημιά μπορεί να έχουν δυο αμάξια πενταετίας και εφταετίας βασισμένα σε αυτήν την πληροφορία ;; Ευχαριστώ πολύ
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Ας γινει αρτιος ελεγχος σε συνεργειο. Ας ελεγχθει και κατω το αμαξι, δηλαδη να υψωθει σε μπαρα.
 

ntroslos

Original poster
Newbie
Σεπτ. 6, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK6
Ας γινει αρτιος ελεγχος σε συνεργειο. Ας ελεγχθει και κατω το αμαξι, δηλαδη να υψωθει σε μπαρα.
Ο μηχανικός μου που τυγχάνει και πατέρας της μητέρας μου αρχικά μόνο στο άκουσμα ήταν πολύ αρνητικός, δεν είναι και μεγάλος φαν των γερμανογαλλικων ο ίδιος αλλά δεν συμπαθεί και τπυς μεγαλομαντραδες. Βέβαια τον έπεισα να πάει να το ελέγξει και δει και τραύλιζε απτον ενθουσιασμό του . Η διαδικασία προχωράει κανονικά για το γκρι του 2018 και αναμένουμε να προχωρήσουμε σε έλεγχο ξαι με το καλό αγορά και συο κοκκινο
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Στην θεση σου δεν θα το ρισκαρα να παρω αυτο το μοτερακι μεταχειρισμενο απο μαντρά και εισαγωγης κιολας
Αλλα εφοσον εκανες το μεγαλο βημα και το πηρες, επειδη τα χλμ κατα 99% ειναι αυτα που σου λενε συν αλλα τοσα! Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο καλο ειναι να αλλαξεις εναν ιμαντα χρονισμου για τους λογους που ανεφερες εσυ ο ιδιος στο πρωτο ποστ.
Ισως ακουγομαι υπερβολικος αλλα θα σου πω ενα προσφατο συμβαν. Φιλος με φοκους που φοραει το ιδιο μοτερ (το ειχε παρει κουτα το αμαξι) με πολυ λιγα χλμ και πολυ νορμαλ χρηση και ολα τα σερβις στην αντιπροσωπία του εσπασε πιστονι. Ο λογος? Αυτο που ειπες και εσυ, ειχε βουλωσει αυτο που ταΐζει λαδι την αντλία λαδιου το οποιο εχει μια σιτα μπροστα και εχαν κατσει κομματακια απο τον ιμαντα με αποτελεσμα να μην λαδωνει σωστα το μοτερ
μιλαμε για ενα αμαξι που αγοραστηκε κουτα με εναν και μοναδικο κατοχο 6-8 χρονων αμαξι με περιπου 120.000χλμ
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: nicolaos and Κεραυνός

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
φιλε μου μεγαλη προσοχη ειδικα στα χλμ.θελει πολυ καλο ελεγχο,λογικα ειναι απο leasing εισαγωγης οπως τα περισσοτερα που πουλανε.Μολις κλεισει 4ετια που συνηθως ληγει το leasing γυρνανε τα χλμ πριν περασει το πρωτο κτεο και δεν φαινετε το TUV της χωρας που εγινε εισαγωγη μπορει να ειναι σωστο.Εαν δεν εχει περασμενα στο ΕΤΙΣ στο αρχειο της FORD τα χλμ και τα service μακρυα .βιβλια φτιαχνουν ολοι.
.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolaos and Κεραυνός

ntroslos

Original poster
Newbie
Σεπτ. 6, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK6
Θα τα έχω όλα υπόψιν μου μιας και προχώρησαμε τώρα και πιθανόν να αλλάξω ιμάντα χρονισμού να έχω τπ κεφάλι μου ήσυχο πάντως ο παππούς μου που το είδε το αμάξι το βρήκε πολύ καθαρό ενώ στην αρχή ήταν αρνητικός μόλις το είδε μου ευχήθηκε καλοτάξιδο και επέμεινε να προχωρήσω σε αγορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

fronce33

Newbie
Oct 1, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK6
Guys καλησπέρα! Είμαι να πέρνω μεταχειρισμένο 1.0 ecoboost 100hp 2014 με 133.000χλμ. Αν μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω με τις εμπειρίες σας και τι θα πρέπει να κοιτάξω πέρα απο τα βασικά, η να στο να επιλέξω καλύτερα περισσότερα κυβικά.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.
Προσεξε χαμηλα απο κατω στο αμαξι αν εχει σκουρια-σηψη.
Βιβλιο σερβις.
Αν εχει αλλαχθει ιμαντας χρονισμου.
Γιατι το χρειαζεσαι; για ταχυτητα ειναι σβελτο αλλα οχι πολυ γρηγορο.
Πολυ ευρυχωρο δεν ειναι, αλλα ουτε και πολυ στενο. Αναλογως τι αναζητας.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: fronce33

fronce33

Newbie
Oct 1, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK6
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, ως δέυτερο αυτοκίνητο αλλα σίγουρα για όλες τι καταστάσεις.
Οι χώροι του με καλύπτουν.
Σε περίπτωση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει αλλάξει τον ιμάντα και μου το πασάρει έτσι, τό κόστος αλλαγής ιμάντα πόσο στοιχιζεί?
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Πολλα κοστιζει.
500ε πιθανως, αναλογως με το συνεργειο.
Η αλλαγη γινεται στα δεκα ετη ή στα 220000-240000 χλμ. Αρα πολυ πιθανον να μην εχει αλλαχθει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread