Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #21
Πάλι καλά που η περιεργεία μου εκεί σταμάτησε. Κάτι έχει χαλάσει ή κάτι εχει κολήσει? Τι να κάνω? :(
Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω να δώ αν ύπαρει bluetooth?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427927075[/time]
πρώτων έβγαλα φωτογραφία το "μικροφωνάκι" να δούμε τι είναι?
δεύτερων το κουτάκι gps-gsm δεν έχει κάρτα. αν βάλω τι πρέπει άλλο να κάνω για να δουλέψει ξέρουμε?
Παίζει να χρησιμοποιεί τι κάρτα αυτή ως τηλέφωνο?

 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #22
Έβαλα σήμερα  κάρτα  SIM στο κουτάκι αυτο. απενεργοποιίησα φυσικά το  pin και περίμενα... και τ κσλω χτιπάει αλλά . Δέν μου έρχευε τίποτα πισω και δεν χτυπάει τίποτα στο αυτοκίνητο. Τώρα παίζω με το blurtooth ακομα χωρίς αποτέλεσμα. Αν μπορέι ας βοηθησεί κάποιος.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
manos.m said:
πρώτων έβγαλα φωτογραφία το "μικροφωνάκι" να δούμε τι είναι?
δεύτερων το κουτάκι gps-gsm δεν έχει κάρτα. αν βάλω τι πρέπει άλλο να κάνω για να δουλέψει ξέρουμε?
Παίζει να χρησιμοποιεί τι κάρτα αυτή ως τηλέφωνο?

Ραντάρ συναγερμού.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Το μαύρο, το άλλο ίσως είναι μικρόφωνο για μπλεδόντι.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #26
Τί μπορώ να κάνω γιά το bluetooth? Δέν υπάρχει κάν στο menu το on/off ... λογικά έχει γιατί στα χαρτία του αυτοκινήτου έχει βιβλίο για bluetooth ..

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427913918[/time]
το γκρι είναι του bluetooth , το βρήκα!
ίσως χαζή ερώτηση και 1000 συγνώμη που σας έχω πρήξει αλλά!!!
Παίζει να γίνεται update στο ford 6000cd για να μπει το bluetooth ?
Αν για κάποιο λόγο δεν είναι συνδεδεμένο απλά δεν θα δουλεύει ή δεν θα υπάρχει στο menu ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το gps δεν εχει πανω καποια μαρκα, καποιο μοντελο; Ψαξ' το στο google μηπως βρεις το εγχειριδιο χρησης του. Λογικα καπως του δηλωνεις που να στελνει μηνυματα (σε ποιον αριθμο) οταν χρειαστει.
Το γκρι ειναι το μικροφωνο, ναι. Τωρα γιατι δε δουλευει, δεν ξερω. Ισως ειναι χαλασμενο. Δε γνωριζω περισσοτερα για το εργοστασιακο bluetooth ωστε να σε βοηθησω. Ισως βγαλεις ακρη με τη ford (αντιπροσωπεια).
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
manos.m said:
το γκρι είναι του bluetooth , το βρήκα!
ίσως χαζή ερώτηση και 1000 συγνώμη που σας έχω πρήξει αλλά!!!
Παίζει να γίνεται update στο ford 6000cd για να μπει το bluetooth ?
Αν για κάποιο λόγο δεν είναι συνδεδεμένο απλά δεν θα δουλεύει ή δεν θα υπάρχει στο menu ?
αν κανεις αναζητηση απο το κινητό σου δεν σου βγαζει το bluetooth της πηγης γιατι σε μερικα αυτοκινητα το bluetooth ειναι ενεργοποιημενο και δεν απενεργοποιείται απο το menu επισης και κατι off στο ford etis αν πατησεις το vin σου θα σου βγαλει με τι εξοπλισμο ηρθε απο το εργοστάσιο  το fiestaki  σου.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #29
Λοιπόν έκανα μια τεράστια αναζήτηση στο google διαβάζοντας πάρα πολλά post και threads και ανακάλιψα ότι δέν το βγάζει στο menu όταν είναι χαλασμένο το bluetooth , όταν είναι βγαλμένη η φύσα πάνω απο το ραδιοφώνο ή τέλος είναι καμμένη ή βγαλμένη η ασφάλια. Έβγαλα και έβαλα τις 2 ασφάλιες που αφορούν το radio  μπας και. Έψαξα αλλά δεν βρήκα την φύσα κου καταλήγει στο radio , έβαλα και έβγαλα την φύσα στο bluetooth και τίποτααααα.
Άρα ή ειναι καμμένο το  bluetooth ή βγαλμένη η φύσα.  Το να πάω στη FORD είναι λιγο πρόβλημα γιατί φυσικά στη Νάυπακτο που μένω δεν έχει και σε κοντίνες πολείς όπως Πάτρα δεν ξέρω αν και που έχει...
Τέλος πάντων θα δώ.
Πάιζει όλα αυτα τα πειράματα στο ηλεκτρονικά του προιγούμενου ιδιοκτήτη να μου δινιουργούν μια αστάθεια που έχω στο ρελαντί?

ΥΓ Έγραψα όσα βρήκα για να κάνω άλλη μια έρωτηση :p
και για πιθανές απορίες άλλων.... Δέν είχα σκοπώ να καταχραστώ το χρόνο σας. Ευχαριστώ πολυ....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η ασταθεια στο ρελαντι ισως ειναι απο βρωμικη πεταλουδα. Η φυσα του ραδιο cd ειναι πισω απο το radio cd, πρεπει δηλαδη να βρεις τα ειδικα "κλειδια" για να το βγαλεις απο την κονσολα.

Υ.Γ. Φυσικα και δεν κανεις καταχρηση του χρονου μας. Αλλωστε ο καθενας απο εμας, οταν εχει χρονο, ασχολειται με το forum  ;)
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #31
φοβάμαι λίγο να το βγάλω μόνος μου και δεν έχω και τα κλειδιά. το μόνο που δεν εχω δοκιμάσει ακομα είναι να βγάλω τους πόλους της μπαταρίας.
θα χρειαστεί για όλα μαζί σίγουρα ένας ηλεκτρολόγος με το δώρο του Πάσχα.
Αν ξέρει κανείς αν υπάρχει στην Πάτρα Ford και αν αξίζει να πάω εκεί η σε άλλο ηλεκτρολόγο ας μου πει!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Να ρωτήσω κάτι άσχετο τον Kostg
Ξέρεις που πρέπει να κοιτάξω να δω αν υπάρχει αναμονή του εργοστασιακού τηλεχειρισμού κεντρικού κλειδώματος; ρωτάω γιατί ποτέ δε ξέρεις
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν εχεις δηλαδη εργοστασιακο τηλεχειρισμο για το κεντρικο κλειδωμα και θελεις να βαλεις;
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
ναι δεν εχει, ισως υπαρχει αναμονή; δε ξέρω πραγματικά που παει το εργοστασιακό στην ECU η ειναι ανεξαρτητη μονάδα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν υπάρχει αναμονή Πάνο. Αλλάζει η gem με νέα, πιο αναβαθμισμένη που υποστηρίζει τηλεχειρισμό.
Από εκεί και πέρα, για να μη μπεις σε αυτή τη διαδικασία, μπορείς να προσθέσεις ένα συναγερμό και να κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις από το κοντρόλ του.
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
παιδια βρηκα το  παρακατω βιντεο το δοκιμασα αλλα δεν μπορω να βαλω το κινητο καμια ιδεα? εχω samsung galaxy S3
μηπως δεν ειναι συμβατο το κινητο με την μοναδα καμια ιδεα ? επισεις η AUX θυρα που βρισκετε ξερει κανεις?. ;)

https://youtu.be/bot-4lzhFiQ
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Aristidis said:
παιδια βρηκα το  παρακατω βιντεο το δοκιμασα αλλα δεν μπορω να βαλω το κινητο καμια ιδεα? εχω samsung galaxy S3
μηπως δεν ειναι συμβατο το κινητο με την μοναδα καμια ιδεα ? επισεις η AUX θυρα που βρισκετε ξερει κανεις?. ;)

https://youtu.be/bot-4lzhFiQ
η aux θυρα βρισκεται διπλα στη θεση του αναπτηρα αν δεν εχει πρεπει να βγει  η μοναδα  και τα πλαστικα απο τον λεβιε και να γινει τρυπα και να αγορασεις την θυρα με την καλωδιωση απο μαγαζι με ανταλλακτικα ford η απο αντιπροσωπεια δεν νομιζω να δωσεις πανω απο 20 ευρω η κανεις πατεντα με ενα σκετο καλωδιο aux το κοβεις και αμα βρεις το σχεδιαγραμμα του ραδιο βαζεις τα καλωδια στα καταληλα πινακια πισω και το περνας απο το ντουλαπακι και εισαι κομπλε αυτη ειναι πιο φτηνη λυση γιατι πληρωνεις μονο το καλωδιο 3-5 ευρω την ειχα κανει εγω παλια. τωρα για το bluetooth δεν ξερω παιζει να τα παιξε το module δοκιμασες αλλο κινητο? αμα θες κατι πιο ικανοποιητικο μπορεις να προχωρησεις σε aftermarket οπως εκανα εγω πριν μηνες αν δεν ακους και cd θα σου βγει και πιο φτηνα π.χ usb-bluetooth-radio 60-70 ευρω πλαστικη προσοψη 20 ευρω καλωδιωση 10 ευρω 90 100 ευρω δηλαδη
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
Σε ευχαριστω  για την απαντηση φιλε μου ! θα δοκιμασω με αλλο κινητο φιλου μου  ;) Ατυχια ολοι στην οικογενια  εχουμε samsung χαχαχα...

οσο για το Aux αστο να βρισκετε. ;D
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά!!

Ήθελα  να ρωτήσω να μου πεί κάποιος με σιγουριά, πόσα watt είναι το 6000CD στο Fiesta μας για να μην μπαίνω στην διαδικασία να το βγάζω.
Θέλω να του αλλάξω τα μαμίσια ηχεία στις μπροστινές πόρτες τα οποία είναι 25W και βάση των Watt στην έξοδο του CD Player να επιλέξω τα κατάλληλα ηχεία.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαι να το βγάλεις, δε γράφει κάτι επάνω (τουλάχιστον το δικό μου), οπότε δε θα βρεις άκρη. Άγνωστες οι λοιπές προδιαγραφές του...
Λογικά 4x15W rms θα είναι, δε νομιζω παραπάνω. Αλλιώς για σιγουριά το βγάζεις, το ανοίγεις, βλέπεις τι ολοκληρωμένο κύκλωμα έχει σαν τελικό ενισχυτή και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ic έχεις μια τάξη μεγέθους. Προσωπικά δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία. Απλά θα αγόραζα ευαίσθητα ηχεία (91db και πάνω) με τουλάχιστον 25W rms ισχύ και "καλό" κώνο (όχι χάρτινο).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread