Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Σήμερα πήγα σε ηλεκτρολόγο για να του κάνω μια ερώτηση για να περάσω 2 ledotainies κάτω από τα καθίσματα του οδηγού και του συνοδηγού για να έχουν οι πίσω επιβάτες φως στα πόδια τους όταν χρειάζεται.
Θα συνδέσουμε τις 2 ledotainies στον αναπτήρα και θα προσθέσουμε και ένα διακοπτάκι έτσι ώστε να τις ανάβω οποτε θέλω εγώ μιας και ο αναπτήρας δίνει συνεχεια ρεύμα .... Τιμή 20 euro μαζί με τις άλλες ledotainies που θα μπούν στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και στο χώρο που βάζουμε τα κέρματα μπροστά από τον λεβιέ.


PS.Sorry αλλα άνοιξα αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κάποιο άλλο για την συγκεκριμένη μόντα που ανέφερα.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Προχωρα το με κλειστα ματια. Κοκκινες και αυτες;
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
αυτές λέω να τις βάλω άσπρες φιλε γιατί όπως είπα δεν θα είναι για effe αλλα θα ανάβουν μονο όταν χρειαστεί για να ψάξει κάποιος κάτι .Κόκκινες θα μπούνε μπροστά μονο για να ταιριάζει μαζί με την κονσόλα ktlp
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Μονο εγω ειμαι κολημενος με τον αυτοματισμο και θελω ολα να αναβουν μονα τους και αυτοματα και να σβηνουν μονα τους;;γιατι δεν του λες να παρει ρευμα απο τα ψιρακια μπρωστα ή πισω και μολις αναβεις την μικρη σκαλα στα φωτα να αναβουν και οι λεντοσειρες;;αφου μονο νυχτα χρειαζονται!!!
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
μάλλον θα το κάνω όπως έγραψα πιο πάνω ...από τον αναπτήρα ρεύμα :D και θα τα ανάβω με ένα διακοπτάκι οποτε θέλω εγώ όπως και με την πλαφονιέρα που την ανάβω όταν χρειαστώ κάτι ...

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί και διάφοροι τρόποι.
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Σήμερα πήγα και έφτιαξα τον φωτισμό κάτω από τα καθίσματα οδηγού και συνοδηγού έτσι ώστε να έχουν και οι πίσω φως στα πόδια τους αν τον χρειαστούνε !!!
Οι photo είναι τραβηγμένη μέρα οποτε χάνει !!! :p
Τα σύνδεσα με τον αναπτήρα και έβαλα ένα διακοπτάκι έτσι ώστε να τα ανάβω οποτε θέλω εγώ :D





Επίσης έβαλα ένα https://www.google.gr/search?hl=el&q=push+to+led&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44158598,d.ZWU&biw=1920&bih=976&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=AXNMUdcTtLDsBpDVgWg#imgrc=NVTF7V4s1LB7JM%3A%3B9Sm0N4PY3XQesM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.wellpromo.com%252Fupload%252Fupimg12%252F2-5-8-x2-5-8-x1--Four-Led-Push-149612.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.wellpromo.com%252FThemes%252FLight_31.htm%3B600%3B600  στα σημεία στους πίσω που βάζεις τον καφέ σου !!! όταν κάθεσαι δεν φαίνεται και με ένα άγγιγμα ανάβουν ... κάπου θα βοηθήσει :D
Θα τα βάψω maura έτσι ώστε να μην φαίνονται καθόλου !

 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μ αρεσε το εξτρα φωτακι στις θηκες αλλα μην το βαψεις εξαλου δεν φαινεται. Με ταινια διπκης το κολλησες; Οσο αφορα τον φωτισμο μεσα θα προτιμουσα να εχει ενα χρωμα η λευκο η κοκκινο
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
είχε δικια του ταινία διπλής :p έλεγα να το έβαφα μαύρο αλλα έτσι και αλλιώς όντως δεν φαίνεται ούτε καν ! Όσον αφορά τα χρώματα ήθελα τα πίσω να είναι άσπρα γιατί βλέπεις καλλhτερα με το άσπρο αλλα έτσι και αλλιώς θα ανάβουν τα άσπρα μονο σε περιπτώσεις που χρειάζονται ... :D
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Επειδή θέλω και εγώ να βάλω κάτω από τα καθίσματα led μπορώ να πάρω ρεύμα από τον φωτισμό στα πόδια οδηγού-συνοδηγού?Έχω το titanium και έχει ήδη φως στα εμπρός πόδια.Πέρα από τους κλέφτες, καλώδιο, ντουί, led θα χρειαστώ κάτι άλλο? Όταν κάνετε εργασίες ηλεκτρικών βγάζετε μπαταρία ή δεν χρειάζεται?
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μπορεις να παρεις γιατι και εγω απο εκει πηρα. Τα τσακαλια που το περασανε στο δικο μου δεν βγαλανε μπαταρια
 

toxicity281

New member
Mar 28, 2013
77
0
0
36
Λαρισα
Εχω βαλει κι εγω ledoταινιες στο fiesta! Στα ποδια του οδηγου/συνοδηγου, κατω απο τα καθισματα και στο ντουλαπακι! Παιρνουν ρευμα απο τα ψειρακια και ειναι παντα αναμμενα!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
kostg said:
Τσακάλια  :)  Moυ άρεσε αυτό.  Φανταστικό τριήμερο τότε...
Ωραιες ημερες τοτε και.....σταθερα χερια... ok234


toxicity281 said:
Εχω βαλει κι εγω ledoταινιες στο fiesta! Στα ποδια του οδηγου/συνοδηγου, κατω απο τα καθισματα και στο ντουλαπακι! Παιρνουν ρευμα απο τα ψειρακια και ειναι παντα αναμμενα!!
Αντε που ειναι οι φωτο να τα δουμε;;;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
PanosWhite said:
Σήμερα πήγα και έφτιαξα τον φωτισμό κάτω από τα καθίσματα οδηγού και συνοδηγού έτσι ώστε να έχουν και οι πίσω φως στα πόδια τους αν τον χρειαστούνε !!!
Οι photo είναι τραβηγμένη μέρα οποτε χάνει !!! :p
Τα σύνδεσα με τον αναπτήρα και έβαλα ένα διακοπτάκι έτσι ώστε να τα ανάβω οποτε θέλω εγώ :D





Επίσης έβαλα ένα https://www.google.gr/search?hl=el&q=push+to+led&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44158598,d.ZWU&biw=1920&bih=976&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=AXNMUdcTtLDsBpDVgWg#imgrc=NVTF7V4s1LB7JM%3A%3B9Sm0N4PY3XQesM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.wellpromo.com%252Fupload%252Fupimg12%252F2-5-8-x2-5-8-x1--Four-Led-Push-149612.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.wellpromo.com%252FThemes%252FLight_31.htm%3B600%3B600  στα σημεία στους πίσω που βάζεις τον καφέ σου !!! όταν κάθεσαι δεν φαίνεται και με ένα άγγιγμα ανάβουν ... κάπου θα βοηθήσει :D
Θα τα βάψω maura έτσι ώστε να μην φαίνονται καθόλου !

ωραιος Πάνο!

Υ.Σ. πολλα διακοπτακια ρε παιδι μου... θα σε δει κανενας και θα λεει γυρευε τι φοραει αυτο το πραγμα!!!!
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μιας και έβαλα και εγώ φωτισμό κάτω από τα καθίσματα και έχω ήδη πάρει έναν διακόπτη 3θέσεων, θέλω να κάνω τα εξής:
θέση 1 - αναμμένα
θέση 2 - σβηστά
θέση 3 - αυτόματα με τις πόρτες
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με την συνδεσμλογία?

Να θυμίσω ότι τα πίσω φώτα ανάβουν σύμφωνα με τα μπροστά (άνοιγμα πορτών)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υποθέτω ότι και στο mk7 οι πλαφονιέρες ανάβουν όταν τους δίνεις γείωση (0v). Άρα έχουμε την παρακάτω συνδεσμολογία (με ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα):

plafoniera.png


Όταν ο διακόπτης τριών θέσεων είναι στη θέση (1), τότε τα φώτα ανάβουν μόνιμα. Όταν πάει στη θέση (2) δεν ανάβει τίποτα και όταν τον γυρίσεις στη θέση (3), τότε λειτουργεί με τις πόρτες.

Εύχομαι να είναι κατανοητό το σχέδιο  redface
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Προσκυνάω....
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το + να το πάρω από τον διακόπτη-κλειδί?Νομίζω είναι καλύτερα από το να το πάρω από την μπαταρία κατ'ευθείαν.....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, από την πλαφονιέρα σου θα τα πάρεις όλα. Έχει μόνιμο + & - (τα οποία κόβει ο εγκέφαλος λίγη ώρα αφού κλειδώσεις, ώστε αν τα ξεχάσεις αναμένα να μη σου φάνε τη μπαταρία) όπως και και το - από τις πόρτες. Αν δε θέλεις να τραβάς καλώδια από την οροφή, δες από που ξεκινάνε (κάτω από το τιμόνι πιθανώς) και τσίμπησέ τα από εκεί. Άλλωστε leds έχεις βάλει παντού, δε θα έχεις πρόβλημα υπερφόρτωσης των γραμμών σου...
 
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
Καλησπέρα. Θα ήθελα να βάλω και εγώ ταινίες LED κάτω από τα πόδια του οδηγού, συνοδηγού και των πίσω επιβατών. Επίσης θα ήθελα να τα συνδέσω με τα ψειράκια έτσι ώστε να ανάβουν όταν ανάβουν και τα φώτα.Έχει κανείς ιδέα από που μπορώ να βρώ την καλωδίωση και να συνδέσω τα LED;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tην καλωδίωση για τα ψειράκια θα τη βρεις πίσω από το διακόπτη των φώτων. Από εκεί μπορείς να "κλέψεις" ρεύμα ώστε να ανάβουν οι λεντοσειρές σου μαζί με τα ψειράκια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread