Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

?

Original poster
Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
καλησπερα σε ολους!προχθες καθως εφευγα απο δουλεια κ πηγαινα στο αμαξι, το βρηκα με τις γρατζουνιες που βλεπετε στις φωτο.ξεριζωθηκε η καρδια μου! :'( καινουριο αμαξι,5 μηνες το εχω! οποιος το εκανε ,που κακο χρονο να εχει, ουτε τηλ δεν αφησε ουτε τιποτα.εστω για το καρμα του βρε παιδι μου!και μια χαρα χωρο ειχε.ουτε σε γωνια ηταν παρκαρισμενο.τεσπα.........αν κρινω απο το υψος,πρεπει να ηταν φορτηγο.εχω και καποιες γρατζουνιτσες πανω απο το παραθυρο μπροστα.το χρωμα ειναι deep impact blue.

θεωρω οτι ισως να υπηρξα τυχερη μεσα στην ατυχια μου, καθως οι γρατζουνιες μου φαινονται επιφανειακες.

για αρχη επισκεφτηκα 2 φανοποιεια να ρωτησω τι μπορει να γινει. κ οι 2 μου ειπαν οτι με ενα γυαλισμα με καποιο ειδικο μηχανημα που εχουν, πιστευουν οτι θα φυγουν. ο ενας μου ειπε οτι ειναι δεδομενο οτι θα καλυτερευσει απλα δε μου εγγυαται το 100%. ρε παιδια τοσο τραγικες τις βλεπετε? εγω τις βλεπω πολυ επιφανειακες.θα με καθησυχαζαν αν μου ελεγαν οτι σιγουρα θα φυγουν.ο ενας μου ειπε 20 ευρω και ο αλλος 15.
τους ρωτησα αν το χρωμα θα παθει τιποτα,θαμπωσει κλπ.....κ μου ειπαν οχι.ειναι σιγουρο αυτο??θα ειναι οπως πριν?
επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν τους ρωτησα αν αυτο ειναι το δικο μου εσωτερικο χρωμα ή του αλλου,δε μπορουσαν να μου πουν με σιγουρια.αυτο δεν θα επρεπε να το διακρινει ενας φανοποιος ή ειναι κατι που οντως δε διακρινεται ευκολα?

επισης σκεφτηκα το ενδεχομενο της αλοιφης.απλα επειδη ειμαι ασχετη απο ολα αυτα,φοβαμαι μη γινει καμια βλακεια.αν και η αλοιφη φαινεται ευκολη στη χρηση αν θεωρησουμε οτι θα χρησιμοποιησω μονο αυτη και οχι κατι κερωματα,γυαλισματα μετα που διαβαζα.πιστευετε οτι μπορει να φυγουν με καποια αλοιφη?αν ναι,εχετε να μου προτεινετε καποια καλη και τιμουλα?

τελος, ενας φιλος μου ειπε να βαλω οινοπνευμα σε ενα πανακι και να το τριψω κ οτι του το εχει πει φανοποιος.το φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια.

τα φωτα σας παρακαλω!!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1473587012[/time]
μολις καταλαβα οτι δεν ανεβηκαν οι φωτος.πρεπει να γραφτω στο imageshack?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
? said:
καλησπερα σε ολους!προχθες καθως εφευγα απο δουλεια κ πηγαινα στο αμαξι, το βρηκα με τις γρατζουνιες που βλεπετε στις φωτο.ξεριζωθηκε η καρδια μου! :'( καινουριο αμαξι,5 μηνες το εχω! οποιος το εκανε ,που κακο χρονο να εχει, ουτε τηλ δεν αφησε ουτε τιποτα.εστω για το καρμα του βρε παιδι μου!και μια χαρα χωρο ειχε.ουτε σε γωνια ηταν παρκαρισμενο.τεσπα.........αν κρινω απο το υψος,πρεπει να ηταν φορτηγο.εχω και καποιες γρατζουνιτσες πανω απο το παραθυρο μπροστα.το χρωμα ειναι deep impact blue.

θεωρω οτι ισως να υπηρξα τυχερη μεσα στην ατυχια μου, καθως οι γρατζουνιες μου φαινονται επιφανειακες.

για αρχη επισκεφτηκα 2 φανοποιεια να ρωτησω τι μπορει να γινει. κ οι 2 μου ειπαν οτι με ενα γυαλισμα με καποιο ειδικο μηχανημα που εχουν, πιστευουν οτι θα φυγουν. ο ενας μου ειπε οτι ειναι δεδομενο οτι θα καλυτερευσει απλα δε μου εγγυαται το 100%. ρε παιδια τοσο τραγικες τις βλεπετε? εγω τις βλεπω πολυ επιφανειακες.θα με καθησυχαζαν αν μου ελεγαν οτι σιγουρα θα φυγουν.ο ενας μου ειπε 20 ευρω και ο αλλος 15.
τους ρωτησα αν το χρωμα θα παθει τιποτα,θαμπωσει κλπ.....κ μου ειπαν οχι.ειναι σιγουρο αυτο??θα ειναι οπως πριν?
επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν τους ρωτησα αν αυτο ειναι το δικο μου εσωτερικο χρωμα ή του αλλου,δε μπορουσαν να μου πουν με σιγουρια.αυτο δεν θα επρεπε να το διακρινει ενας φανοποιος ή ειναι κατι που οντως δε διακρινεται ευκολα?

επισης σκεφτηκα το ενδεχομενο της αλοιφης.απλα επειδη ειμαι ασχετη απο ολα αυτα,φοβαμαι μη γινει καμια βλακεια.αν και η αλοιφη φαινεται ευκολη στη χρηση αν θεωρησουμε οτι θα χρησιμοποιησω μονο αυτη και οχι κατι κερωματα,γυαλισματα μετα που διαβαζα.πιστευετε οτι μπορει να φυγουν με καποια αλοιφη?αν ναι,εχετε να μου προτεινετε καποια καλη και τιμουλα?

τελος, ενας φιλος μου ειπε να βαλω οινοπνευμα σε ενα πανακι και να το τριψω κ οτι του το εχει πει φανοποιος.το φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια.

τα φωτα σας παρακαλω!!!
μπορεις να πάρεις την αλοιφη της autoglym που αφαιρεί τις γραζουνιες πρωτα απο ολα κοιτα αν ειναι  επιφανιακες μπορεις να το τσεκαρεις με το νυχι σου αν σκαλωνει προσεχε μην το γδαρεις το χρωμα χειρότερα τις φωτο μπορεις να τις ανεβασεις με το postimage αμα βαριεσαι για εγγραφη.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
βαλε αλοιφη φανοποιίας χοντρή (ζητα τη απο μαγαζι με χρώματα αυτοκινήτου) και ότι βγαλεις. Στο τελος σχεδόν δε θα φαινονται, αλλα πρέπει να κουραστει το χέρι πολύ.

ξεριζώθηκε η καρδια σου για μερικές γρατσουνιες? ελπίζω να ήταν τρόπος του λέγειν γιατι αν πιασεις στα πράσα την κοπέλα σου με τον καλύτερο φίλο σου προβλέπω  να αυτοκτονείς  :D
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ευχομαι το μεγαλύτερο πρόβλημα στη ζωη σου, να ήταν και να είναι αυτό με τις γρατζουνιές  :)

Για να σου πούν 15 με 20 ευρώ να επισκευαστεί, θέλω να πιστευω πως είναι κατι πολύ απλό.
Αν καταφέρεις να ανεβάσεις φωτογραφία θα μπορούμε να δούμε καλύτερα τι έχει γίνει.

Υπαρχουν διάφοροι τρόποι που μπορείς να αποφύγεις βαφή εφόσον είναι εφικτό.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ξεριζώθηκε η καρδια σου για μερικές γρατσουνιες? ελπίζω να ήταν τρόπος του λέγειν γιατι αν πιασεις στα πράσα την κοπέλα σου με τον καλύτερο φίλο σου προβλέπω  να αυτοκτονείς  :D

Κοπέλα είναι  giggle
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
turbomaniac said:
βαλε αλοιφη φανοποιίας χοντρή (ζητα τη απο μαγαζι με χρώματα αυτοκινήτου) και ότι βγαλεις. Στο τελος σχεδόν δε θα φαινονται, αλλα πρέπει να κουραστει το χέρι πολύ.

ξεριζώθηκε η καρδια σου για μερικές γρατσουνιες? ελπίζω να ήταν τρόπος του λέγειν γιατι αν πιασεις στα πράσα το αγόρι σου με την καλύτερη φίλη σου προβλέπω  να αυτοκτονείς  :D

fixed  tease tease
 

?

Original poster
Rookie
Jan 31, 2016
13
0
0
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! λίγο αργά βέβαια το θυμήθηκα... :p μη με πείτε κ γα'ι'δούρα :p
τελικά όντως ήταν επιφανειακές. πήγε ο πατέρας μου για φτιάξιμο το δικό του κι επ ευκαριας το πήγα κι εγώ κ μέσα σε 5 λεπτά με μια αλειφούλα έφυγαν κ δε μου πήρε τιποτα ο ανθρωπος.εκτος αν φέσωσε το δόλιο πατέρα μετά.:p
αλλά τώρα σκέφτομαι.....κοίτα να δεις........αυτός έβαλε μια αλειφή κ δεν πήρε τίποτα κ οι άλλοι μου είπαν γυάλισμα κ 20 ευρω....τς τς τς
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Kαλησπερα παιδια, λοιπον μου εχουν χτυπησει τον προφυλακτηρα  πισω δεξια οπως το βλεπουμε, δεν εχει βαθουλωμα ομως μπογια εχει φυγει σχεδον 8 με 10 εκατοστα και εχει μεινει και λιγο χρωμα απο το αλλο αυτοκινητο, το πηγα σε φαναρτζη τοπικο και μου ειπε για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να βγει να τριφτει και να μπει ολος ο προφυλακτηρας σε βαφη θα χρειαστουν 2-3 μερες, και τιμη μου ειπε 140 ευρω! και να κοιταξω και αντιπροσωπεια? μηπως εχει καλυτερες τιμες?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Γιωργος79 said:
Kαλησπερα παιδια, λοιπον μου εχουν χτυπησει τον προφυλακτηρα  πισω δεξια οπως το βλεπουμε, δεν εχει βαθουλωμα ομως μπογια εχει φυγει σχεδον 8 με 10 εκατοστα και εχει μεινει και λιγο χρωμα απο το αλλο αυτοκινητο, το πηγα σε φαναρτζη τοπικο και μου ειπε για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να βγει να τριφτει και να μπει ολος ο προφυλακτηρας σε βαφη θα χρειαστουν 2-3 μερες, και τιμη μου ειπε 140 ευρω! και να κοιταξω και αντιπροσωπεια? μηπως εχει καλυτερες τιμες?

Ολική βαφή προφυλακτήρα σε αντιπροσωπεία είναι ίδια λεφτά, τι "τοπικός φαναρτζής" είναι αυτός ? :p

Με 80€ τοπική βαφή σε γνωστό/καλό μαγαζί, με εγγύηση και δεν μένει μέσα ούτε ολόκληρη μέρα ;)
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Τοπικη βαφη σιγουρα? το λεω γτ μου εχει φυγει και φλιδα δικιας μου μπογιας σε αυτα τα 10 εκατοστα φαινεται το μαυρο ματ πιο μεσα. αν οντως με τοσα λεφτα στειλε μου σε παρακαλω μια διευθυνση κατι του γνωστου σου, γτ δεν μου τρεχουν και τα λεφτα, ειδικα τωρα και με μωρο! σε Ευχαριστω πολυ! Και Γενικα σε αυτο το φορουμ βοηθατε παρα πολυ, να σται καλα παιδια!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Για το πόσο "τοπική" θα είναι η επέμβαση, καθώς και για το ακριβές κόστος, θα πρέπει να περάσεις από κάποιο τέτοιο μαγαζί κοντά σου, για να σου κάνουν μια εκτίμηση. Πάντως εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ πάνω από 100€, ακόμα και για μεγάλες γρατζουνιές από κλειδιά. Τα 80€ που λέω δεν είναι κάποια ειδική τιμή, κάπου τόσο θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς. Για συγκεκριμένο μαγαζί που λες, μπορώ να σου πω ότι ChipsAway και PaintBull στο Χολαργό μου έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά (σε διαφορετικά αυτοκίνητα, διαφορετικού χρώματος), με σχεδόν πανομοιότυπες χρεώσεις ;)
 
Oct 10, 2015
122
4
19
θα το ψαξω, ουτως η αλλως το σαββατο θα περασω και απο την αντιπροσωπεια Ford-belmar για να παραγγειλω και τα κλειδια, να το δουν και αυτοι να πουν ενα κοστολογιο, να δω και μερικους απο δω ακομα {κορωπι} να δω τι θα βρω!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Για τη Βελμάρ μπορώ να σου πω από τώρα, 150€ και 2 μέρες στο συνεργείο, το έμαθα όταν ρώτησα ακριβώς το ίδιο (προφυλακτήρας Fiesta σε candy blue) :D

Για τοπική βαφή προτείνω μόνο τα γνωστά μαγαζιά, γιατί δίνουν εγγύηση και οι όροι του franchise δεν τους αφήνουν πολύ χώρο για "μα-μου-σου-ξου"....
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Που ειδα που βρισκονται τα μαγαζια, τελικα θα περασω μια βολτα στο Paintbull στο Γερακα, τουλαχιστον να ειναι σε τιμη πιο κατω απο τα 140 ευρω που μου ειπαν εδω, ειδα οτι η paintbull εχει εγγυηση και 5 χρονια και η chipway 2, αν και δεν με απασχολει τοσο η εγγυηση οσο το να γινει καλη δουλεια, παντως εδω ο δικος μας ο τοπικος δεν ειπε κατι για εγγυηση........
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Κοιτα Νικο ισως εχεις δικιο οτι ειναι πεταμενα λεφτα, και οντως ο Ace που με παροτρυνε να ψαξω αλλου ειδους βαφεια επιασαν τοπο και τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ, θα γινει τοπικη αποκατασταση με 60 ευρω ενω ο αλλος ζηταγε 140. Τωρα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ειναι ωραιο να εχεις ενα περιποιημενο καθαρο αυτοκινητο και οταν το πλενεις να γυαλιζει και να ευχαριστιεσαι την βολτα σου! το εχω σχεδον 5 χρονια και το προσεχω, πες μου οτι εχω προβλημα.... αλλα το ματι μου πεφτει ολο εκει στο γρατζουνισμα του προφυλακτηρα, Δεν πειραζει θα στερηθω εγω κατι αρκει να το φτιαξω!
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Γίνεται καλή δουλειά με τοπική βαφή, έχει αντοχή ή θέλει "φρεσκάρισμα" σε 1-2 χρόνια; Δε φαίνεται απολύτως καμία διαφορά στο χρώμα, κανένα σημάδι;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Γιωργος79 said:
...ο Ace που με παροτρυνε να ψαξω αλλου ειδους βαφεια επιασαν τοπο και τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ, θα γινει τοπικη αποκατασταση με 60 ευρω ενω ο αλλος ζηταγε 140....

Σιγά την ιδέα που είχα ρε συ, γνωστά είναι τα μαγαζιά για τοπική βαφή ;)

BLiTzER said:
Γίνεται καλή δουλειά με τοπική βαφή, έχει αντοχή ή θέλει "φρεσκάρισμα" σε 1-2 χρόνια; Δε φαίνεται απολύτως καμία διαφορά στο χρώμα, κανένα σημάδι;

Η τοπική βαφή είναι κανονική βαφή, γιατί και πως να φύγει ή να θέλει φρεσκάρισμα ? Αυτό που "πουλάνε" πρακτικά είναι το -όσο γίνεται πιο- τέλειο ματσάρισμα του χρώματος, ώστε να μην φαίνεται. Έχω κάνει 4-5 τοπικές βαφές, ούτε μία δεν είχε πρόβλημα, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread