Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas71

Original poster
Newbie
Nov 20, 2011
1
0
0
52
γεια σας μηπως γνωριζει καποιος ποσο παραφλου χρειαζεται ολο το κυκλωμα του ψυγειου για ενα φορντ φιεστα 2003 1250 5 πορτο τι τυπο και ποσο μπορει να κανει το λιτρο ??
ευχαριστω..!!!
biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
η προδιαγραφές της ford λένε για 50-50.
Δηλαδή, το κύκλωμα του αυτοκινήτου μας παίρνει γύρω στα 8 λίτρα
άρα θα πρέπει να αγοράσεις 4 λίτρα παραφλου και το υπόλοιπο με νερό
Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις 2 λίτρα παραφλου και το υπόλοιπο με νερό της βρύσης ή απιονισμένο γιατί το κλίμα της Ελλάδος δεν είναι τόσο κρύο ώστε να πρέπει να είναι τόσο δυνατό το κύκλωμα
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Επειδη τα θυμαμαι αλλιως θα το πως κι αμα κανω λαθος διοριωστε με ...

Αν θυμαμαι λοιπον καλα η χωρητικότητα ειναι 5 λιτρα κι οχι 8 που λες scorpion.

Και εγω ειχα παρει αν θυμαμαι παλι παραφλου της ford.

Ηταν σε μονολιτρα και πηρα 2.

Οποτε αν ειμαστε στα 5 λιτρα και δεν θυμαμαι λαθος περιπου 40% παραφλου 60% νερο και εισαι comple.
 
mk1 Stelios said:
5l λέει ο κατασκευαστής ότι παίρνει αλλά επειδή δεν θα αδειάσει το κύκλωμα θα χρειαστείς λιγότερο! το αντιψυκτικό είναι 50/50 άρα θα χρειαστείς το πολύ 2l γιατί τα άλλα 2 είναι νερό. Βάλε της φορντ αφού δεν θα αδειάσει όλο γιατί δεν κάνει το πάντρεμα των αντιψυκτικών. Η προδιαγραφή είναι wss-m97b44-d 

Αυστηρά 50/50 η αναλογία νερού και αντιψυκτικού (το γράφουν και οι οδηγίες στο μπουκάλι)
Τώρα όσο αναφορά κάτι 40-60 που λένε , το μόνο που καταφέρνεις είναι να αποδυναμώνεις το αντιψυκτικό που λειτουργεί και για να αυξάνει το σημείο βρασμού (αφού τα φιέστα δουλεύουν σε ψηλά επίπεδα) με αποτέλεσμα ευκολότερο κάψιμο φλάτζας και γρηγορότερη διάβρωση στο καπάκι.
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
απιονισμένο νερο καλυτερα!Το νερο της βρυσης καλο ειναι να τα αποφευγουμε γιατι περιεχει αλατα και διαφορα χοντρα σωματιδια τα οποια μπορει να προκαλέσουν σκουρια.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Οπως λέει ο Στέλιος νερό βρύσης! Παντού αυτό προτείνεται και από την ford. Οσο για την περιεκτηκότητα όσο λέει το μπουκάλι της κάθε εταιρίας... Σχεδόν πάντα είναι 50-50 νομίζω. Το σκέτο νερό η το πολύ παραπάνω νερό με τα χρόνια θα φέρει προβλήματα (πχ διαρροές, σπασμένα κολάρα, ψυγεία, δοχεία διαστολής κλπ) και ειδεικά στα φιέστα που δουλεύουν με υψηλή θερμοκρασία και πίεση στο κύκλωμα.
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Βρηκα 2-3 πραγματα που νομιζω τα απαντουν ολα.

Το απιονισμενο νερο δεν εχει προφανως ιοντα. Το νερο ομως απο τη φυση του θελει να γινει ξανα σταθερο σαν ενωση
οποτε ψαχνει να βρει ιοαντα. Τα οποια τα βρισκει απο τα μεταλλα του κυκλωματος τα οποια και διαβρωνει.
Οποτε απιονισμενο νερο το αποφευγουμε.

Απο την αλλη το νερο βρυσης αν και καλυτερο σε συγκριση με το απιονισμενο δεν ειναι αγιο γτ περιεχει αρκετα αλατα
τα οποια βλαπτουν κι αυτα το κυκλωμα. Και περα απο αλατα ανα περιοχες και κτηρια το νερο μπορει να χει 1002 αλλες ιστοριες απο σωληνωσεις ή και χωμα και δεν ξερω κι εγω τι.

Μετα σαν πιο καλη λυση μενει το εμφιαλωμένο νερο που τουλαχιστον ειναι πιο καθαρο απο της βρυσης.


Και τελος σαν καλυτερη λυση φαινεται να ναι το απεσταγμενο νερο.
Το ψαχνουμε σαν διασπεσταγμενο ή τριασαπεσταγμενο και απ οτι ειδα σε μερικα φαρμακεια θα το βρουμε σιγουρα.

Τωρα που αλλου δεν εχω στα υποψη.

Οποτε το απεσταγμενο και καθαρο ειναι και αλατα δεν εχει και ειναι πληρης σε ιοντα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Απλα υπερβολές.... συμφωνω με το ν Στελιο. Αυστηρα 50-50 που λεει ο κατασκευαστής. για να λεει ο κατασκευαστής νερο βρύσης, σημαινει οτι στο παραφλού υπαρχουν εξουδετερωτες αλατων. Αν βαλεις απεσταγμένο πιθανον να κάνεις και ζημιά.

δεν μπορεις να παίξεις με τις αναλογίες του παραφλού. Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να βάλεις ακριβότερο παραφλού, αλλα παντα στις αναλογίες που συνιστά ο κατασκευαστής του παραφλού. Το πιο ακριβό παραφλού πιθανον να έχει καλύτερα πρόσθετα κατα της οξείδωσης, κλπ, αλλα όπως και να χει δεν θα σπαταλούσα το χρόνο μου με δοκιμές στα παραφλού, δεν αξίζει...  

όσο για το πόσο χωράει μεσα, δεν ξερω, πιθανον 4-5 λίτρα, αλλα το βαζεις σταδιακά, γιατι δεν το παίρνει όλο με μιας.


(γεμίζεις μεχρι απάνω κρύο, βαζεις μποροστα με ανοιχτό το καπάκι του δοχείου διαστολής και όσο "τραβάει" τόσο  προσθέτεις. Όταν φτασει σε θερμοκρασία 90οC και είσαι οκ στην στάθμη του δοχείου διαστολής, βιδώνεις το καπάκι και είσαι οκ. )
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
όντως 5 λίτρα παίρνει μέσα το κύκλωμα μας
το 50-50 για μένα είναι οι προδιαγραφές που δίνει η ford για την Ευρώπη.
Δεν μπορούμε εμείς να συγκριθούμε πχ με το κλίμα της Γερμανίας όπου εμείς σήμερα έχουμε 25 βαθμούς και αυτοί έχουν 10 βαθμούς.Αυτοί θέλουν αναλογία 50-50 εμείς όχι τόσο πολύ
Το ότι θα στραβώσουν καπάκια και τέτοια είναι υπερβολικά από την στιγμή που κάποιος συντηρεί σωστά το αμάξι του
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tι θα μας προσφέρει το λουκούμι;  qq

Εγώ έχω να πω το εξής: Το δοχείο με το παραφλού που πουλάει η Ford γράφει πάνω ότι θέλει αραίωμα 1 προς 1 με νερό βρύσης (το έχει σε σχέδιο). Δηλαδή με ένα μπουκάλι παραφλού βάζεις άλλο ένα μπουκάλι νερού βρύσης. Δεν έχει άλλες αναλογίες ούτε ποσοστά αραιώματος βάσει θερμοκρασιών όπως έχουν άλλα παραφλού του εμπορίου.
 
....ακριβως Κωστα! το 50-50 που αναφερουμε.
Σε μαντεμενια μοτερ δεν υπαρχει προβλημα για αυτο το παραφλου δεν ηταν 50-50 αλλα το αραίωνες βάση των κλιματικων συνθηκών και τον πίνακα που ειχε στο πισω μερος.
Τωρα οι μπακαλιδες μηχανικοι σου λενε{ βαλε και 60-40 μωρε....ή ωχ μου επεσε παραπανω παραφλου αλλα δεν πειραζει μωρε...}
Τοσα ξερουν τοσα λενε..
Ας κρατησουμε και εμεις ποιοτητα και να μην γράφουμε ότι μας κατέβει και να το υπερασπιζόμαστε χωρίς αποδείξεις!
Μπροστά στις προδιαγραφές όλα τα άλλα είναι μύθος!!
Να σημειώσω πως οι περισσότερες βλάβες στα μοτέρ οφείλονται στο σύστημα ψύξης.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Διάβασα όλα τα παραπάνω παρ όλα αυτά έχω μερικές απορίες (όπως πάντα).
Καταρχάς υπάρχει παραφλού στην αγορά που λέει ότι δεν διαλύεται με νερό , το βάζεις όπως είναι. Σε αυτό τι κάνουμε?
Μετά υπάρχει στην αγορά παραφλού απο -11 βαθμούς C έως και -26 βαθμούς C .Τι διαφορά έχουν και τι προτιμάμε?
Σε χρώμα υπάρχουν μπλε ροζ πράσινα και μοβ τι διαφορά έχουν?
Στις προδιαγραφές βρήκα σε ένα καραφλού να γράφει
"Ford ESE M978B44, Ford WSS-M978B44-D "
πρέπει να κοιτάξω κάτι και απο αυτά?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχουν παραφλου σε κόκκινο,κίτρινο,μπλε και πράσινο που στοιχίζουν 5e τα 4 λίτρα...Αυτά δεν είναι παραφλου...Κακό θα σου κάνουν παρά καλό..Αυτά δεν διαλύονται.Αν το κύκλωμα χωράει 5 λίτρα θα πρέπει να βάλεις 5 λίτρα από το συγκεκριμένο
Κόκκινο είναι για τα ford.
Για μένα μην ψάχνεις πολύ όταν το παραφλου τις ford έχει 5e το λίτρο.Λίγα τα λεφτά και χωρίς ζημιές στο κινητήρα

Οι θερμοκρασίες υποδηλώνουν τις αντοχές του παραφλου,δηλαδή σε πιο φάσμα θερμοκρασιών δεν σπάνε οι συστάσεις του
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
ε καλά σιγά μην δούμε στην Ελλάδα -12 και κάτω.
Δεν έχω εντοπίσει ακόμα παραφλού της ford αν έχεις link στείλε μου  ...
τα ford τα διαλύεις με νερό ή όχι?
ως τώρα είχα ένα g12 AEGEAN που είχα πάρει και έβαζα νερό αν και λέει έτυμο προς χρήση κόκκινο που είναι -27C
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Άρα δεν είναι ούτε g12 γιατί και αυτό διαλύεται
1336797 είναι ο κωδικός του παραφλου ford και το διαλύεις  1 προς 1 (1 λίτρο παραφλου και 1 λίτρο νερό)
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Αν μας πέσει παραπάνω ποσότητα και ανέβει η στάθμη πάνω απο το max τι γίνεται;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread