Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

MrTsalimas

Newbie
Jan 22, 2017
2
0
0
Για τις επιδοσεις/χαρακτηριστικα του εχει πολυ χαμηλη καταναλωση.Αλλα στη ζωη δε σ πανε ολα οπως τα θελεις...
Ξερει καποιος να μου πει?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γενικά βάζουν υγραέριο σε τουρμπάκια; Αν ναι, τότε πιθανόν να δουλέψει. Αλλά έχει το ρίσκο του αφού δεν υπάρχει και προηγούμενη εμπειρία. Αν το υγραέριο στο ST σου είναι μονόδρομος (και όχι η αντικατάστασή του με κάποιο ποιο οικονομικό μοντέλο) τότε δοκίμασέ το...
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Σίγουρα οι καλές εταιρίες με αέριο θα εχουν μεριμνήσει γιαυτο όποτε καλυτερα να ρωτήσεις σε κάποιες επώνυμες εταιρίες κατευθείαν με ενα email στο εξωτερικό και να τους ρωτήσεις εάν εχουν προγράμμα για το st σου το κυριότερο. Και αν σου πουν οτι υπάρχει ψάχνεις εδω τον αντιπρόσωπο.
Εγω παντός σε ενα σπορ αμαξι θα έβαζα μονο εάν εκανα καθημερινά χιλιόμετρα σε εθνική μεσα στη πολυ πιστευω πως δεν ειναι οτι καλύτερο για τον κινητήρα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Επίσης λογικά θα έχεις εγγύηση ακόμα στο ST σου, οπότε δεν θα υπάρξει θέμα αν χτύπα ξύλο τη χρειαστείς?
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
σημερινη ημερησια εκδρομη 340 χλμ
μεση καταναλωση βασει του τριπ, 7.3 λ/100.
τα περισσοτερα χλμ εγιναν εθνικη με ταχυτητες 140- 160.
μονο μια φορα και για λιγο 220
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως εγώ που έβαλα πρόγραμμα (ακόμα δεν έχω τελειώσει και δεν έχω st  ) έπεσε 1 λίτρο η κατανάλωση στην εθνική και με ταχύτητες 150
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χωρίς πρόγραμμα, εργοστασιακό ST, πάνω από 800 χιλιόμετρα αυτονομία με ένα γέμισμα.

st_consumption_1.jpg


st_consumption_2.jpg


Τα περισσότερα χιλιόμετρα έγιναν στην εθνική, χωρίς ανώφελες γκαζιές και προσπεράσεις και clima σε λειτουργία. Maximum χιλιόμετρα ανά ώρα τα 130.
 

mRS_

Newbie
Aug 16, 2015
5
0
0
Καλημέρα και sorry που ξεθαύω το θέμα!

@kostg Στις παραπάνω φωτογραφίες είσαι με 6η ταχύτητα;

Επίσης, επειδή με ενδιαφέρει η αγορά ST σε καθημερινή χρήση και με ταχύτητες μέχρι 120-130 (στον κηφισό) αλλά και μεικτή οδήγηση εντός πόλης έχετε να μου πείτε μια μέση κατανάλωση;

Με το 1.0 που έχω τώρα είμαι στο 6.6 με 6.7
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με 6η είναι οι φωτογραφίες, ναι. Με μικτή οδήγηση (πόλη και κηφισό, κάνω περίπου 70-80 χιλιόμετρα καθημερινά), το ST μου δείχνει στο trip 6,9 με 7,1 μέσο όρο. Στην εθνική καθαρά (ταξίδι) μέχρι 120 χλμ πέφτει κι άλλο (ίσως και 6,4-6,5). Πιο κάτω δεν έχω δει. Αν ξεπεράσω τις 3.000 στροφές (δες φωτογραφία) ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση (ίσως και 7,5-8).
 

mRS_

Newbie
Aug 16, 2015
5
0
0
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Περίμενα να έχει πιο χαμηλές στροφές σε τέτοια ταχύτητα η 6η!

Μια χαρά ακούγονται τα νούμερα που μου λες για τα άλογα του αυτοκινήτου ειδικά για εντός πόλης.

Με προβληματίζει το άνω των 3.000 στροφών, γιατί με το 1.0 με 5η και 3.000 στροφές έχω 135-140 χλμ ταχύτητα... Στα 120 είμαι με 2.500 στροφές
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υποψιάζομαι ότι το 125 (μάλλον αυτό έχεις) έχει πιο μακριά 5η, γι' αυτό και βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα στις 3.000 στροφές. Το ST έχει τα 120χλμ στις 2.800 περίπου με 6η. Στις 3.000 νομίζω πάει στα 130 περίπου. Και στις 4.000 πλησιάζει στα 180.
 

mRS_

Newbie
Aug 16, 2015
5
0
0
Ναι το 125 έχω σωστά! Όντως η 5η του είναι ατελείωτη.. μπορώ να την έχω απ τα 120 μέχρι και τα 170 με πολύ καλή απόκριση στο γκάζι! Και απ τα 170 κ μετά πάει στα 215 τελική (τόση έχω δει χωρίς esp) αλλά χρειάζεται λίγη παραπάνω ώρα!

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Κώστα να σε ρωτήσω κάτι..

Ας υποθέσουμε ότι πράγματι σου βγάζει 800km αυτονομία (χοντρικά και για παράδειγμα). Αυτό σημαίνει ότι με 42 λίτρα, κάνεις 800km. Αυτό αυτόματα μεταφράζεται σε 5,25lt/100km, επομένως γιατί εσύ δεν πέφτεις κάτω από τα 6,4lt/100km?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το ST έχει 48lt ρεζερβουάρ. Άρα χονδρικά 48*100/800=6. Δε μπορώ να το εξηγήσω, ίσως να παίζει ρόλο και η απόκλιση του trip computer, μπορεί να μην έφτανε τελικά 800χλμ αυτονομία (δεν το στέγνωσα) μπορεί να έπεσε κι άλλο ο μέσος όρος κατανάλωσης, αλλά δεν το είδα ποτέ γιατί δεν είχα μηδενίσει την ένδειξη μέσου όρου πριν το ταξίδι. Πολλά παίζουν ρόλο.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αν έχει 48 λίτρα, τότε οκ.. αυτό που είπες είναι πολύ πιο κοντά από πχ 5,25.

Το σωστότερο είναι μετράμε πόσα κάναμε από το τελευταίο γέμισμα και πάμε και βλέπουμε πόσα λίτρα βάλαμε (και πάλι βέβαια, άλλος αφαιρεί την αντλία όταν σκάσει, άλλος βάζει και λίγο παραπάνω αλλά οκ).

Όμως, ενώ μπορεί κάποιος να δει Χ km trip και Y km to 0, αν εκείνη την ώρα πάει να γεμίσει, στο km to 0 θα περίμενα να δει X+Y. Παρόλα αυτά, πάντα βλέπει κάτι άλλο και τις περισσότερες φορές λίγοτερο. Άλλο και αυτό "ανεξήγητο" και σίγουρα πως να βασιστείς σε αυτά βλέποντας αντιφάσεις στο καντράν.
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κοίταξε Άρη, δεν είμαι τυπικός στο να μηδενίζω trip computer κλπ σε κάθε γέμισμα κλπ. Σίγουρα μηδενίζω το χιλιομετρητή σε κάθε γέμισμα για να ξέρω που βρίσκομαι, αν με κλέβει ο βενζινάς κλπ. Τη μέση κατανάλωση να την έχω μηδενίσει 3 φορές όσο έχω το αυτοκίνητο; Ζήτημα. Οι φωτογραφίες είναι από ένα ταξίδι που έκανα στην Πάτρα και μου έδειξε αυτά που βλέπουμε όλοι μας. Σίγουρα η μέση κατανάλωση στο ταξίδι για να έχει και αυτή την αυτονομία είναι κάτω από 6,5 αλλά δε φαίνεται αν δεν μηδενίσεις τον μετρητή μέσης κατανάλωσης. Τέλος πάντων. Το συμπέρασμα είναι ότι αν θέλεις σχετική οικονομία αλλά και γκάζια, το ST σου τα προσφέρει και τα δύο, αναλόγως πώς το οδηγείς. Ταυτόχρονα όμως οικονομία και γκάζια, δεν... Αντικρούει τους κανόνες της φυσικής.
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Μέχρι στιγμής, με 2-3 γεμίσματα και μεικτή οδήγηση (μισή χαλαρή εντός πόλης, μισή απολαυστικό στροφιλίκι, καθόλου Εθνική), η μέση κατανάλωσή μου δε φαίνεται να πέφτει κάτω από τα 10-10,5λ/100χλμ. Βάσει δικών μου μετρήσεων και όχι τριπ. Αναρωτιέμαι αν φταίει το πόδι μου ή το αυτοκίνητο. Πάντως μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Ανυπομονώ να το δω και σε ταξίδι.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
μεσα στη πολη,  με συνεχη  σταματα ξεκινα το 9-10 ειναι λογικο.
Στο ταξιδι εξαρταται παλι απο το ποδι σου..., αν θελεις μπορει να ειναι πολυ οικονομικο, πχ
σε προσφατο ταξιδι μου 400 χλμ, το trip μου εγραψε 6,8  αλλα πηγαινα λογω οικογενειας μέσα, χαλαρα στα  στροφιλικια και οχι πανω απο 150 στην εθνικη ( με αναμενο το clima)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread