Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dark knight

Hero Member
DarthFiesta said:
Ενταξει 7 αλογα δεν ειναι 5 αυτοκινητα διαφορα...οπως πατε τωρα μιλω παντα..οποτε 60-70 κιλα πανω κ αροπο τελειως μπορει να δικαιολ.

Εγω προτεινω να κανονισουμε να ξαναδοκιμασουμε...χαχαχα.... tease

Ολο τρελιτσες θελετε να κανετε... giggle giggle giggle
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
:D ιακωβε, τωρα καταλαβα γιατι είσαι ετσι στυλακι....

60 κιλα ειναι μια καροτσα τουλαχιστον...

εχεις δικιο για τα "ελευθερα" γραναζια, αλλα για να ρυθμιστει το χρονισμα πρπει να βγουνε ψευτοκαπακα, κλπ. κατι που δεν μπορεις να κανεις όταν είσαι στο δυναμόμετρο.

ενω με τα ρυθμιζομενα απλα βγαζεις το καλυμα των γραναζιων και ρυθμιζεις με ένα δεκαρακι και ένα άλεν. Ασε που δυσκολα, βγαζεις ακρη με τα μαμα γραναζια, μπορεις ευκολα να κανεις λαθος και αντι για 3 μοιρες προπορειας να δωσεις 13 (το χω δοκιμασει και μονος μου, είναι δυσκολο, ολο μου φευγε και στο τελος βαρεθηκα και εβαλα τα σημαδια μαμα)

σε καθε περιπτωση λόγω του χαμηλού κοστους των ρυθμιζομενων δεν αξιζει να παλευεις με τα μαμα..
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
Ρυθμιζόμενα γρανάζια με 50 ευρω είναι λιγο απιθανο να βρεις.
η παιπερ αν δενκανω λαθος θελει 196 λιρες.
τα πιο φθηνα γρανάζια νομιζω τα εχει ο μπιλας.
πριν 3 χρονια ειχα κανει τα δικα μου ρυθμιζόμενα με κοστος 80 ευρω.μπορεις ανετα να κανεις την δουλεια και να παιξεις με το χρονισμα.
σιγουρα ότι φτιαχνεις το σωστο είναι να περνεις το μεγιστο της αποδοσης αλλα πιστευω ότι δεν είναι value for Money και να δωσεις σχεδόν 200 ευρω παραπανω για να παρεις ένα αλογο.ασε που αμφιβαλλω ότι θα ασχοληθεί καποιος τοσο πολύ ώστε να στο χρονισει...

όταν α παρεις τα εκκεντρα μεσα εχει χαρτακι που αναφερει που πρεπει να χρονιστει το αμαξι.τουλαχιστον τα εκκεντρα από των μπιλα ειχα αναλυτικες οδηγιες.

σε αυτά που λεει ο τουρμπομανιακ,εχε στο πισω μερος του μυαλου σου,δεν ξερω τι εξατμιση εχεις,οτι μπορει να χρειαστείς εξαμτιση.
το πιο σημαντικο είναι να εχεις σωστο χταποδι.αναλογα με τι βυθισμα και διαρκεια εχουν οι εκκεντροφόροι βγαινουν και οι διατομες για το χταποδι...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τα γραναζια που φεραμε απο αγγλια για το στ150 που ναι ίδια με του μκ6 τα πηραμε 50 δολαρια με τα εξοδα αποστολής.

δεν ειναι μονο ένα αλογο το χρόνισμα, εξαρταται απο το χρονισμα. μεχρι και 10 άλογα μπορεις να παρεις. αλλιως κανενα αμαξι εργοστασιακο δεν θα είχε μεταβλητο χρονισμο.
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
μονο για φορντ εχει η γενικα για διαφορα αυτοκίνητα?
ο μηχανικος που εφτιαξα εγω το αυτοκινητο μου ειχε πει ότι δεν αξιζουν τα ρυθμιζόμενα γιατι η διαοφρα είναι μικρη.δεν εχω προσωπικη εμπειρια στηρίζομαι σε ότι μου εχει πει ο Σεβνταλής.
παντως τα επωνυμα τα πιο φθηνα τοτε που εψαχνα εγω ηταν του μπιλα με 200 ευρω,λιγο πιο ακριβα της cams και από ότι βλεπω της piper ξεφευγουν...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
turbomaniac said:
τα γραναζια που φεραμε απο αγγλια για το στ150 που ναι ίδια με του μκ6 τα πηραμε 50 δολαρια με τα εξοδα αποστολής.

δεν ειναι μονο ένα αλογο το χρόνισμα, εξαρταται απο το χρονισμα. μεχρι και 10 άλογα μπορεις να παρεις. αλλιως κανενα αμαξι εργοστασιακο δεν θα είχε μεταβλητο χρονισμο.


Για φερτο οταν τελειωσει με το καλο να το δυναμομετρησω με το mr200... AR15firing tease
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpoukou22 said:
μονο για φορντ εχει η γενικα για διαφορα αυτοκίνητα?
ο μηχανικος που εφτιαξα εγω το αυτοκινητο μου ειχε πει ότι δεν αξιζουν τα ρυθμιζόμενα γιατι η διαφορα είναι μικρη.δεν εχω προσωπικη εμπειρια στηρίζομαι σε ότι μου εχει πει ο Σεβνταλής.
παντως τα επωνυμα τα πιο φθηνα τοτε που εψαχνα εγω ηταν του μπιλα με 200 ευρω,λιγο πιο ακριβα της cams και από ότι βλεπω της piper ξεφευγουν...

o σεβνταλης ειναι απο τους πιο γνωστες και καλούς μηχανικούς στην Αθηνα, αλλα δεν τον κοβω να εχει και πολύ όρεξη να ρυθμίζει γραναζια, εκτος αν έχει αλλαξει και τους εκκεντροφορους και έχει βαλει πολύ αγριους  και παει να κανει ρεκορ βελτιωσης. Γενικώς νευριάζει και βαριεται ευκολα, άσε που κανει και δυο χρονια μεχρι να τελειωσει μια δουλεια, αμα σε ξερει.
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
αν ξεκινησω να λεω για τον Σεβνταλή θα τελειώσουμε αυριο...γενικα πολύ καλος μηχανικος με αρκετες γνωσεις αλλα μεχρι εκει.
δηλαδή που το στηρίζεις ότι με aftermarket γρανάζια θα κερδισει το κατι παραπανω?και μιλοντας για κατι παραπανω εννοω για σημαντικη διαφορα στο δρομο
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
μηπως και καλα με αυτα τα εκκεντρα τα αλογα που θα βγαλει δε επαρκουν τα μαμα μπεκ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οχι, εννοει οτι πρεπει να αναπροσαρμοστει το προγραμμα.

μπουκου δεν το στηριζω καπου, απλα αυτο που είπα οτι αμα δεν επαιρνε, δεν θα βγαζανε μεταβλητό χρόνισμα. πχ το μκ7 1.6 αν δεν είχε το μεταβλητο θα βγαζε 110 άλογα το πολύ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
μπαινει η πολλαπλη εισαγωγης απο μκ1 focus στα δικα μας 1.4-1.6? το εχει δοκιμασει κανενας?

μπαινει, αλλα δεν υπαρχει λογος, είναι τα ιδια χαλια με του μκ6 και θελει σιγουρα πλακακι στην πεταλουδα και πολυ πατεντα στις υποπιεσεις.

αμα βαλεις κατι θα βαλεις πουμα 1.7. στην αγγλία την πουλανε 80 λιρες. ψαξτη στο breakeryard

http://www.breakeryard.com/
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος ενος fiesta mk6 1.6 το οποιο εχει εκκεντροφορους piper cams πολλαπλη εισαγωγης πουμα που πιστεψτε με μετα απο πολυ ψαξιμο ειναι η μονη που αξιζει καθε της ευρω καθως με την πολλαπλη αυτη ειδα αυξηση ιπποδυναμης εως και 10 ps.to αυτοκινητο ειναι βελτιωμενο στη ford plessas και τελος εχω προγραμμα απο την τατ (chiptronic) το αποτελεσμα 140  ps.θα σας παραθεσω και δυναμομετρηση.το κατσαρωμα χαμηλα οφειλεται στην πολλαπλη χανεις χαμηλα και κερδιζεις ψηλα.εγω προσωπικα χρησιμοποιω sprint booster και δεν νιωθω την υστερηση στο δρομο.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1394118437[/time]
η δυναμομετρηση
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
δε ξερω πως ανεβαζεις φωτο μαλλον.προσπαθησα αρκετες φορες αλλα δεν αναιβενει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread