Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nastycloud

Original poster
Newbie
Mar 13, 2015
8
3
3
Καλησπέρα παιδια,
έχω ένα 1.6 diesel του 2014 αγορασμένο αντιπροσωπία. Είναι πλέον στα 95.000 περίπου και έχω τα εξής προβλήματα.

1. Έχει περίπου 2000 χλμ (αλλίως κανένα 5μηνο) που ακούγεται ένα κροτάλισμα απο τον χώρο της μηχανή και σαν να μην τραβάει πολύ σύμγωνα με τα λεγόμετα του πατέρα μου που τοπ οδηγεί. Σήμερα το πήρα να το κάνω μία βόλτα και όντως κάπως έτσι το αιστάνθηκα και εγώ. Ίσως ήταν ιδέα μου γιατί δεν το οδηγώ εδώ και καιρό, αλλά όλο το αυτοκίνητο ήταν λίγο "ξερό". Διάβασα μέσα στο φόρουμ μας σε ένα θέμα ότι παίζει να έχουν βάλει περισσότερα λάδια κάτι που το έλεγξα και είναι σε νορμαλ επίπεδο. Καμιά ιδέα ή παρόμοια εμπειρία κάποιος?

2. Έχω ένα θέμα και με το a/c δυστυχώς. Φαίνεται να λειτουργεί σωστά μέσα στην πόλη και ειδικότερα όταν είσαι με ταχύτητες κάτω των 120χλμ/ώρα. Όταν περάσεις τα 120, ακούγεται ένας θόρυβος σαν να κλείνει ένα κλαπέ και βγάζει ζεστό αέρα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ασχέτος αν το a/c είναι ανοιχτό στο κρύο. Για να λειτουργήσει ξανά πρέπει να ακινητοποιήσεις το αυτοκίνητο (χωρίς να σβήσεις την μηχανή), να υποθέσω για να σταματήσει η αντίσταση στο κλαπέ που έχει κλείσει και να ανοίξει ξανά, και μετά λειτουργεί και πάλι.... εκτός αν ξαναπεράσεις τα 120 :). Καμιά ιδέα πάνω σ'αυτό το ρημάδι κλαπέ, που βρίσκεται, πως θα το αποτρέψω απο το να κλείνει?

Βοηθήστε πζιλ αν μπορείτε ώστε να μην ακούω γκρίνια απο τον γηραιότερο και τον έχω και αδυναμία :love:
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε. Εχει εκτονωθει το αμαξι; τρεχει; ή μονο χαμηλες ταχυτητες;
 

Nastycloud

Original poster
Newbie
Mar 13, 2015
8
3
3
Συνήθως το πάει 120-140 και πριν 3 μέρες έκανε 500 χιλιόμετρα σε ταξίδι. Εγω το δοκίμασα σήμερα και δεν το άκουσα καλα. Ήθελα να το πατήσω αλλά ο θόρυβος με απέτρεψε λίγο.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Ενδειξη βλαβης εδειξε (λαμπακι);
Δοκιμασε με δευτερα και τριτη ταχυτητα να τρεξει πολυ το αμαξι , σε υψηλες στροφες (οχι κοφτη). Πιθανως να μπουκωσε.
 

Nastycloud

Original poster
Newbie
Mar 13, 2015
8
3
3
Ενδειξη βλαβης εδειξε (λαμπακι);
Δοκιμασε με δευτερα και τριτη ταχυτητα να τρεξει πολυ το αμαξι , σε υψηλες στροφες (οχι κοφτη). Πιθανως να μπουκωσε.
Όχι δεν βγάζει καμία ένδειξη. Είχα κάνει και εγώ ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο περίπου 500χλμ επίσης πριν ένα μήνα και το πήγαινα 170 σε όλη την διαδρομή. Μπορεί να μπούκωσε τόσο σύντομα με σχεδόν μηδαμινή χρήση?
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,046
156
63
Μοντέλο
MK6
Ναι πρεπει να τρεξει σε υψηλες στροφες με δευτερα-τριτη-τεταρτη ταχυτητα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread