Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά καλησπέρα.
αυτές τις δύο μέρες έβρεχε πολύ και σήμερα παρατήρησα ότι η μοκέτα μου στο πορτμπαγκάζ είναι μούσκεμα.
αφού σήκωσα την μοκέτα παρατήρησα ότι το νερό το  βαζει από το αριστερό μου φανάρι.
το περνά από κάπου έξω από το φανάρι και το φερνή μέσα
είχα νερά πίσω από την μοκέτα που κατεβήκανε κάπου από το φανάρι μουσκεβη την κάτω μοκέτα και καταλιγη στην ρεζέρβα

τι μπορώ να κάνω
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Το προφανές. Βγάζειςτο φεγγάρι (edit lol) το φανάρι εννοώ και βλέπεις για τρύπες (σαπίλες ίσως, αλλά πολύ δύσκολο).

Το πιθανότερο ειναι να παίρνει απο τις τρύπες που "κρατάνε" τις υποδοχές που στερεώνουν το φανάρι. έχει 2 αν θυμάμαι καλά. Σιάξε από πάνω λίγο ειδική στεγάνωση, μάλλον οδεύει το νερό απο εκεί μέσα...
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Φίλε JimClark έτσι και είναι από σαπίσματα με βλέπω με εγκεφαλικό.
αλλά λίγο που κοιτούσα το φανάρι για να δω από που παίρνει νερό
έχεις δίκαιο .
έχει 2 τρύπες και από ότι είδα τα πλαστικά που κουμπωνει το φανάρι αφήνανε ένα μικρο κενό
τα πλαστικά κλιπ σηκωνόντουσαν χιλιοστά προς τα πάνω.
τώρα έχω καμένη λάμπα όπισθεν αν βγάλω το άλλο φανάρι υπάρχει περίπτωση να μου βαλι και από εκεί νερό????
μήπως χρειαζετε να αλλάξω τα κλιπ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν γίνεται είσοδος νερού από τα κλιπς στην εξωτερική πλευρά των φαναριών παιδιά. Είναι διαμπερείς οι υποδοχές, βγαίνουν εκτός του αυτοκινήτου. Από κάπου αλλού μπάζει νερά Φίλιππε. Ίσως από το λάστιχο της φύσας του φαναριού, από το λάστιχο του πορτπαγκάζ ή από κάτι λαστιχένιες τάπες που έχει εκεί. Θέλει ψάξιμο. Βγάλε τα φανάρια για αρχή και βλέπεις.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
kostg. Κυριακή που θα έχω κενό θα δοκιμάσω να βγάλω το φανάρι.
θα δω ότι μου έχεις υποδείξει και θα σας πω τι βρήκα τελικά.
προς το παρών έβαλα εφημερίδες κάτω από την μοκέτα σε περίπτωση πάλι που βρέξη να τραβήξουν αυτές το νερό.
πρέπει να βάζει αρκετό καιρό νερό από εκεί γιατί ο γρύλος και η ρεζέρβα έχουνε σκουριά πάνω
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Οσες φορες εχω βγάλει τα φανάρια εχει απο πισω πολυ βρωμια -λάσπη -φύλλα μπορει να εχει μαζέψει πολυ πραγμα και να λιμνάζουν τα νερά και να μην τα αφήνει να φεύγουν. Απο κλιπ δεν ειναι παντως γιατι δεν ειναι στεγανά.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Aggelos Mpa μακάρι να φταίει αυτό και να είναι βρομιά.
πάντως χτες που έβρεξε για κάποιες ώρες δεν έβαλε νερό.
μου βάζει όταν βρέχει αρκετά και δυνατά.
π.χ  ολι μέρα .
ακόμα λόγο δουλιας δεν πρόλαβα να βγάλω το φανάρι
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
εμενα εβαζε απο την τσιμουχα της κλειδαριας του πορτ μπαγκαζ,οχι ομως τετοια ποσοτητα που λες,
το καταλαβα το χειμωνα αφου το πισω τζαμι ηταν συνεχεια θολο.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
stathis M πως στεγανοποιησες την τσιμούχα
χτες  το βράδυ έβρεχε,όπως και όλη την ημέρα σήμερα .
το πρωί
αν και είχα βάλει εφημερίδες, βρήκα νερό μέσα που λογικά πέρασε κάτω από αυτές.
το πρώτο σημείο που εντόπισα είναι πίσω από την αριστερή  μοκέτα (αυτί που κατεβαίνει κάτω από το φανάρι)
έβαλα το χέρι από πίσω από αυτί και  βρήκα νερό πάνω στην  λαμαρίνα.
ενώ κάτω είχε λίγα νερά τα οποία άλλα έγλειφαν κατευθείαν κάτω μέσα στο χώρο τις ρεζέρβας και άλλα γύρο από την λαμαρίνα και καταλληγανε σε μια τάπα κάτω από την ρεζέρβα.
νερό βρήκα επίσης πάνω στην ρεζέρβα στο καλυμμα τις ρεζέρβας και από εκει στην μοκέτα.
ακόμα βρέχει αρκετά έξω ώστε να βγάλω το φανάρι  να δω τι γίνετε.
το μόνο που έκανα είναι να μαζέψω τα νερά να βγάλω την ρεζέρβα και να απλώσω περισσότερες εφημερίδες ώστε να τραβήξω οσει περισσότεροι υγρασία μπορώ.
άντε από το φανάρι βάζω νερό πάνω στην ρεζέρβα πως βρέθηκε.
η ρεζέρβα εν το μεταξύ έχει αρκετά σημεία σκουργια πάνω τις όπως και ο γρύλος που είναι μέσα σε αυτί
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
Δοκίμασα κάμποσα και αυτό που έπαυσε την εισροή ήτανε η τοποθέτηση αεροστόπ (αυτά που τοποθετούν στα κουφώματα παραθύρων) στο άνω μέρος της θύρας πόρτ παγάζ (επάνω από το προστατευτικό ελαστικό), παρότι αισθητικώς δεν ήτανε πολύ καλά.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
φίλε κεραυνέ πολύ ωραία πατέντα.
εγώ αύριο θα το πάω σε λαμαρίνα.
μίλησα με το μαντρα που το αγόρασα και θα μου το φτιάξουνε δωρεάν μου είπε.
αν όλα πάνε καλά αύριο θα σας πω τι μου βρήκανε
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
filippos said:
φίλε κεραυνέ πολύ ωραία πατέντα.
εγώ αύριο θα το πάω σε λαμαρίνα.
μίλησα με το μαντρα που το αγόρασα και θα μου το φτιάξουνε δωρεάν μου είπε.
αν όλα πάνε καλά αύριο θα σας πω τι μου βρήκανε
Τί έπαθε ακριβώς;
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
όταν βρέχει.
βάζει νερό μέσα.
μπαίνει πίσω από την μοκέτα αριστερά κάνει μια μικρή λίμνη.
μου βρέχει την μοκέτα αυτό που σκεπάζει την ρόδα και μετά βρίσκω νερό πάνω στην ρόδα
η οπια έχει αρχίσει και σκουριάζει σε μερικά σημεία.
γλυφη νερό γύρο από τα ψηλά σημεία που μπαίνει η ρεζέρβα μέσα και βρίσκω νερό και μέσα στον χώρο τις ρεζέρβας.
επίσης έχω σκουργία και εκεί που βιδώνει η βίδα για να κραταιή την ρόδα σταθερή
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
Αν σκούριασαν αν είναι τρίψτα με υαλόχαρτο για να μην καταστραφούν. Αυτό με το αεροστόπ έφερε αποτέλεσμα, αλλά αισθητικώς δεν είναι ούτε κομψό ούτε όμορφο και είναι πολύ δύσκολο έπειτα να αποκολληθεί αν θελήσεις κάποτε να το αποκολλήσεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι βέβαιο ότι θα επιτύχει. Αν θέλεις δοκίμασε με επιφύλαξη να ρίξεις νερό από πάνω καθώς είναι κλειστό το πόρτ μπαγάζ για να δείς από που μπαίνει, αλλά να μην χυθεί πολύ και ανεξέλεγκτα και πάθει καμμιά βλάβη.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
φίλε κεραυνός πήγα το πρωί και άφησα το αυτοκίνητο στο λαμαρίνα.
το αυτοκίνητο έβαζε από πολλά σημεία νερό και όχι από ένα.
το πρώτο ειτανε ένα μικρο χτύπημα  στην πόρτα του πορτμπαγκάζ από μέσα με αποτέλεσμα όταν έκλεινε το πορτμπαγκάζ να αφήνει κενό μετάξι τις λαμαρίνας και του λάστιχου και να περνάει το νερό από εκεί.
το δεύτερο έβαζε από δυο σημεία στο φανάρι το νερό περνούσε μέσα από το φανάρι και από εκεί μέσα στο αυτοκίνητο.
το τρίτο σημείο πάνω από το τρίτο στοπ είχε ξεραθεί ο αρμός το επερνε από εκεί το κατέβαζε μέσα
από το πλαστικό στην κλειδαριά και από εκεί πάνω στην ρεζέρβα.
τα παιδιά στο συνεργείο μου μαζέψανε και την πόρτα.
η πόρτα μου έπαιζε και με ρωτησανε αν μου έδειχνε που και που την ένδειξη τις ανοιχτής πόρτας
μαζί με το βούλιαγμα στην πόρτα μου έβαψαν και όλα τα σειμια που είχανε ελαφρός σκουργια
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
ακόμα δεν ξέρω προς το παρών ρίχνει πολύ βροχεί έξω αύριο που θα σηκωθώ το πρωί για να βάλω την ρεζέρβα μέσα θα δω το αποτέλεσμα.
ελπίζω όλα να πάνε καλά
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά δυστυχώς πάλι βάζει νερό.
κάθισα τώρα και έλυσα τα πλαστικά και την μοκέτα.
το αυτοκίνητο πίσω από την μοκέτα έχει μια τρύπα. έβαλα το κινητό μέσα και τράβηξα φωτογραφία μέσα στην τρύπα έχει έναν θόλο και λογικά ποιο πανό μπαίνει το φανάρι.
από εκεί μέσα τώρα που βρέχει πολύ στάζει νερό.
μισή ορά είχα μέσα στο πορτμπαγκάζ μέχρι που το είδα να σταζει.
η λογική λέει ότι παίρνει νερό από το φανάρι.
έβαλα μια παλιά μπλούζα μέσα και το άφησα.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
Με επιφύλαξη απεγκατέστησε και επανεγκατέστησε σταθερά τον φανό που νομίζεις ότι μπάζει. Θα συμβούλευα να μην αφήσεις μπλούζα ή πανί, διότι θα μαζέψει υγρό και υγρασία δεν θα αποκαταστήσει την βλάβη και πιθανόν να πάθει και τίποτε άλλο (φερ ειπείν να βλάψει το φανάρι).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread