Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

teoe

Rookie
Mar 20, 2011
30
0
6
37
Κομοτηνη
όντως ρε παιδιά ας μας πει κάποιος που έχει βάλει τι αποτέλεσμα έχει φρενάρει καλύτερα από πριν? ωραίο μεν αλλα άμα φρενάρει χειρότερα το αμάξι εννοείτε δεν άξιζε γιατί είναι επικίνδυνο και με τα ταμπουρά το αμάξι έχει ήδη παρα πολύ καλά φρένα και σε πολύ μεγάλες ταχύτητες που το έχω δοκιμάσει
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα συνεχίσει να έχει πολύ καλά φρένα (και πίσω) και επιπλέον δε θα "κουράζονται" όσο εύκολα κουράζονται τα ταμπούρα στη συνεχή χρήση. Όσον αφορά το χειρόφρενο, όταν παρκάρεις και θέλεις να ακινητοποιήσεις το όχημα, λειτουργεί και πάλι το ίδιο καλά. Σε ταρζανιές και πατιλίκια κλπ είναι χειρότερο το χειρόφρενο, βασικά όπως έγραψε και ο marios παραπάνω θέλει περισσότερη δύναμη, οπότε αν θέλετε τέτοια, καλύτερα να μην αποχωριστείτε τα ταμπούρα σας.
 

Mormagor

New member
Mar 28, 2011
53
0
0
Παιδιά κατ'αρχάς για να μην παρεξηγηθώ, μάλλον και εγώ μέσα στον επόμενο μήνα θα βάλω δισκόφρενα πίσω γιατί απλά δέν αντέχω να βλέπω τα drum brakes πίσω απο την ανοιχτότατη ζάντα μου. Αλλά μπορώ να αντιληφθώ το εξής. Ο λόγος που έχουμε πίσω ταμπούρα είναι απλά για πτώση τιμής. Όμως πάντα στην πέδηση τα μπροστά φρένα κάνουν πολύ μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς σε σχέση με τα πίσω για προφανείς λόγους. Άρα αν είναι να σου κλειδώσει κάποιος τροχός θα είναι ο μπροστά. Άρα είτε βάλεις δισκόφρενο πίσω είται όχι δεν έχει καμία σχέση με το ABS το οποίο θα σπεύσει να αποτρέψει το κλείδωμα τον μπροστινών τροχών που είναι οι πρώτοι που λοκάρουν.
Συνεπώς αν όντως για κάποιο λόγο το πίσω δισκόφρενο φρενάρει περισότερο τους πίσω τροχους απ'ότι τα ταμπούρα τότε μάλλον κακό είναι γιατί μειώνεται το φρενάρισμα στους μπροστά και δεν κατεβαίνει το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου όσο θα έπρεπε και εν τέλει δεν έχεις τόσο αποδοτικό φρενάρισμα ...:s
Ένα αμάξι μεγέθους subcompact μαζί με EBD λοιπόν δεν νομίζω οτι έχει ανάγκη απο πίσω δισκόφρενα, αν είχαμε τώρα κανένα sedan είναι αλλιως τα πράγματα, σίγουρα θα ήταν απαραίτητα πίσω δισκόφρενα. Αυτή ήταν η άποψη μου cheers ;)
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Συμφωνώ απόλυτα Κώστα!
Mormagor  θα σου πω ακριβώς τι μου είχε πει ο μηχανικός που μου τα έβαλε! όταν τα ταμπούρα κουράζονταν το αποτέλεσμα ήταν να πέφτει ακόμα περισσότερο 'βάρος' στα μπροστά φρένα με αποτέλεσμα να έμπαινε τo abs πιο συχνά και σε περιπτώσεις όπου δε χρειαζόταν κιόλας ενώ τώρα με πίσω δισκόφρενα που  δε κουράζονται όσο τα ταμπούρα το αποτέλεσμα είναι να σταματάει το αυτοκίνητο όπως σταμάταγε δηλαδή να μην φορτώνονται τόσο πολύ τα μπροστά!
και το abs φυσικά να επεμβαίνει εκεί που χρειάζεται και όχι κατευθείαν!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μου ειπαν στην αντιπροσωπεια,οτι με 200ευρω, μπορουν να μου βαλουν δισκοφρενα πισω(μεταχειρα). ταιριαζουν μου ειπε απο το focus το προηγουμενο!επίσης μου είπε οτι μπαινουν "κουτι" και οτι το μονο που αλλάζει επειτα ειναι η ντιζα του χειροφρενου με μια μακρυτερη...!οταν του κανω τις μοντες που θελω του αυτοκινητου(φιμε,μεσαιο-τελικο,χοανα) θα το σκεφτω...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
όχι απλά ξέρω τα παιδιά που δουλεύουν μέσα,γνωρίζω και τον αντιπρόσωπο... Άλλωστε,απο αυτόν το φιέστα μου, είναι το 3ο αμάξι που έχει πάρει η οικογένεια μου απο εκεί! το '00 είχε κάνει τράμπα ο πατέρας ένα nissan almera 1300cc με το mondeo το 18αρι. το 2003 πήρε η μάνα μου ένα φιεστα 14αρι και επειδή αποδείχθηκε σκυλί το mk6(γιατι πιστεψέ με πέρασε πολύ πολύ πολύ δύσκολα στα χέρια του αδερφού μου πρωτίστως και μετά στα δικά μου), μιας και άξιζε κιόλας πήρα και γω το sportaki μου!!!
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
όχι απλά ξέρω τα παιδιά που δουλεύουν μέσα,γνωρίζω και τον αντιπρόσωπο... Άλλωστε,απο αυτόν το φιέστα μου, είναι το 3ο αμάξι που έχει πάρει η οικογένεια μου απο εκεί! το '00 είχε κάνει τράμπα ο πατέρας ένα nissan almera 1300cc με το mondeo το 18αρι. το 2003 πήρε η μάνα μου ένα φιεστα 14αρι και επειδή αποδείχθηκε σκυλί το mk6(γιατι πιστεψέ με πέρασε πολύ πολύ πολύ δύσκολα στα χέρια του αδερφού μου πρωτίστως και μετά στα δικά μου), μιας και άξιζε κιόλας πήρα και γω το sportaki μου!!!

για αυτό τον λόγο σου είπε μόνο 200e,πάντως δεν θέλει μόνο να φτιάξεις την ντίζα άλλα θέλει και πλακάκι για να πατήσουν πάνω τα άκρα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
...και πατέντα με τον αισθητήρα του ABS και άλλο πλακάκι για να κάτσει η δαγκάνα στο σωστό offset και τακάκια και δίσκους και καινούρια σωληνάκια γιατί των ταμπούρων είναι διαφορετικά και δεν ξέρω τι άλλο ξεχνάω. Tα ανταλλακτικά μόνο κοστίζουν υπερδιπλάσια από τα 200 ευρώ. Εργασία; Μηχανουργείο;
Αν αποφασίσεις να κάνεις αυτή τη μετατροπή, να είσαι σίγουρος για τα λεφτά.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε moican αν ανατρέξεις στα προηγούμενα ποστ θα δεις τι ακριβός χρειάζεσαι για μια τέτοια μετατροπή. Τα 200e είναι πολύ λίγα.. δεν φτάνουν αν πεις ότι τα  φτιάχνεις και μόνος σου.

 
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Με 200 ευρω δεν τα βαζεις με τιποτα... Εγω που ειχα ψαχτει βρηκα τα ακρα απο τροπετο ST 200 ευρω μονο.. βαλε τωρα τακακια, εργασια, ευθυγραμμιση κλπ το λιγοτερο για αυτη την μετατροπη ειναι ενα 500αρι... Μην προχωρησεις σε τετοια διαδικασια αν δεν εχεις βρει το τελικο κοστος...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τα έχω διαβάσει και τα προηγούμενα ποστ και είχα δει πόσο είχε πάει και του παιδιού που έβαλε!δεν διαφωνώ μαζί σας,απλά σας είπα τι μου είπαν!η αλήθεια ειναι πως και μένα λίγα μου φάνηκαν τα λ7.... βέβαια αν βάλω καποια στιγμη φρένα, θα προτιμησω να βάλω καινουργια πραγματα πάνω,και ας μου παει λιγο παραπανω,παρα να βάλω μεταχείρα!
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
moican said:
τα έχω διαβάσει και τα προηγούμενα ποστ και είχα δει πόσο είχε πάει και του παιδιού που έβαλε!δεν διαφωνώ μαζί σας,απλά σας είπα τι μου είπαν!η αλήθεια ειναι πως και μένα λίγα μου φάνηκαν τα λ7.... βέβαια αν βάλω καποια στιγμη φρένα, θα προτιμησω να βάλω καινουργια πραγματα πάνω,και ας μου παει λιγο παραπανω,παρα να βάλω μεταχείρα!
+1
ετσι θα χεις και το κεφαλι σου ησυχο..
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
βέβαια αν βάλω καποια στιγμη φρένα, θα προτιμησω να βάλω καινουργια πραγματα πάνω,και ας μου παει λιγο παραπανω,παρα να βάλω μεταχείρα!
μόλις όμως ακούσεις τις τιμές,σίγουρα θα πας για μεταχειρισμένα,τα βασικά που πρέπει να πάρεις είναι η δαγκάνες με τις βάσεις του,τα υπόλοιπα τα βρίσκεις έξω σε πιο φυσιολογικές τιμές μιας και είναι αναλώσιμα
μπορεί να βρει κάποιος άκρα με 200e όπου οι δισκόπλακες-τακάκια να είναι σε άριστη κατάσταση(όπως ήταν σε εμένα,δεν τα άλλαξα)
μπορεί όμως πάλι να βρεις άκρα με 200e και να είναι χάλια και να θέλουν επειγόντος αλλαγή οι δίσκοι με τα τακάκια
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
το θέμα με τα πίσω δισκόφρενα για το συγκεκριμένο αμάξι-για μένα-είναι καθαρά θέμα εμφάνισης και όχι τόσο απόδοσης :).δεν πάω και στην πίστα κάθε βδομάδα :mad:!! Άλλωστε και αυτοί που έφτιαξαν τ'αμάξι ξέρουν πολλά παραπάνω απο εμένα!Σίγουρα ένας απο τους λόγους που δεν μπήκαν απο τη φορντ ήταν και η συγκράτηση του κόστους(μ@λ@κι@ τους βεβαία AR15firing :mad:)....
Πάραυτα, απο θέμα απόδοσης, ίσως αξίζει περισσότερο να μπουν μπροστά καλές δαγκάνες(απο τις κόκκινες πάντα!!!!) και δίσκοι που να ψύχονται καλύτερα...  ok234
 

takis fiesta

New member
Apr 17, 2011
60
0
0
καλησπερα παιδια  με 200 ε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις δαγκανες μονο μεταχειρισμενες  και να φτιαξεις 2 βασεις τιποτε αλλο δν κανεις..σου το λεω γιατι απο αυριο το δικο μου fiestaki θα εχει και δευτερη δαγκανα απο κατω λογου υδραυλικου χειροφρενου.:::)))))
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
takis fiesta said:
καλησπερα παιδια  με 200 ε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις δαγκανες μονο μεταχειρισμενες  και να φτιαξεις 2 βασεις τιποτε αλλο δν κανεις..σου το λεω γιατι απο αυριο το δικο μου fiestaki θα εχει και δευτερη δαγκανα απο κατω λογου υδραυλικου χειροφρενου.:::)))))

εγω με 200 γιουργια πηρα 2 ακρα απο φοκους και τα πεταξα επανω κουτι!!!!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1319739387[/time]
Εμενα τωρα καμια δυο βδομαδες, ωρες ωρες μου κανει ενα βουητο στο ξαφνικο και σταματαει!!!λεω κι εγω μηπως αλλαξω τις πισω δισκοπλακες και βαλω κανονικες!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To ξαφνικό βουητό που σταματάει δεν πρέπει να είναι από τις χαραγμένες δισκόπλακες... Θα το έκανε συνέχεια αν ήταν έτσι... Και εκτός αυτού, ο θόρυβος που ακούγεται από εκεί δεν είναι βουητό, αλλά ένα "χρρρρρρ..." κάπως έτσι...
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
Andreas19 said:
Εμενα τωρα καμια δυο βδομαδες, ωρες ωρες μου κανει ενα βουητο στο ξαφνικο και σταματαει!!!λεω κι εγω μηπως αλλαξω τις πισω δισκοπλακες και βαλω κανονικες!!
Αντρικο στο κανει οταν φρεναρεις αποτομα κ μετα (ακομα κ στο παρκαρισμα ή ενκηνηση σε σταδιακο φρεναρισμα??οταν πατας το πενταλ ή χωρις ?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εν κινηση μου το κανει που κ που και οταν πηγαινω με λιγα χλμ. αλλα οχι συνεχεια!! οποτε του την βαρεσει!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread