Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
shumakos said:
Αυτό που αλλάζει από 1-1-2021 είναι ότι τα τέλη κυκλοφορίας θα υπολογίζονται βάσει νέας κλίμακας εκπομπών CO2 γιατί υιοθετείται το πιο αυστηρό πρότυπο WLTP που δείχνει μεγαλύτερες εκπομπές. Αν λοιπόν κατά WLTP το αυτοκίνητο έχει κάτω από 122 gr CO2, δεν πληρώνει τέλη. Εφόσον ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει τις εκπομπές κατά WLTP, ρώτα απευθείας τη Ford Motor Hellas για να ξέρεις τι σε συμφέρει να κάνεις.

Σε κόστος συντήρησης το titanium και το ST line είναι τα ίδια, εκτός των ελαστικών που το ST line φοράει αρκετά ακριβότερη διάσταση. Θα πρέπει όμως να βρεις να οδηγήσεις ένα Titanium και ένα ST line γιατί το ST line λόγω μεγαλύτερης ζάντας και πιο σφιχτού στησίματος είναι κάπως λιγότερο άνετο. Κάποιοι γουστάρουν, άλλοι ενοχλούνται.

Το desert island blue φοβερή προσθήκη στην παλέτα χρωμάτων. Το χαζεψα σήμερα στην έκθεση της Συγγρού.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Και εγώ εκεί πήγα στην Συγγρού στον Καρανικόλα! Αυτό το χρώμα ήθελα(όπως έχουν πεζο και οπελ στα νεα μοντέλα ) αλλά δεν το είχε στον διαμορφωτή στο ίντερνετ και όταν τον ρώτησα αν το πρόσθεσαν τώρα μου είπε ότι είναι από καιρό. Επίσης έκανα test drive με το st line και από εβδομάδα θα πάω και για το τιτανιουμ . Μ 'άρεσε οδηγικα , έχει το γκαζάκι του. Θεωρώ οτι δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά από μια δεκάλεπτη βόλτα . Από Δευτέρα πάω για τιτανιουμ ένα test drive αν και νομίζω οτι το st line έχει ήδη κερδίσει κατά πολύ τις εντυπώσεις μου !
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Κι εγώ ST line έχω, το 1,5 diesel 120 hp που σταμάτησε πριν ένα χρόνο περίπου να διατίθεται. Το πήρα στα τυφλά και δεν το μετάνιωσα. Είχα οδηγήσει μόνο το Titanium diesel 120 και μου άρεσε στα πάντα εκτός από το λίγο μαλακό στήσιμο, και την απλή εμφάνιση για τα γούστα μου. Το ST line κούμπωσε ακριβώς στα γούστα μου.
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Καλησπέρα σε όλους κ καλή δύναμη
Καινούργιο μέλος κ θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής:
Πέρασα από γνωστή αντιπροσωπεία στην Αττική κ πήρα προσφορά για το fiesta St 5θυρο
Το πρώτο που με χάλασε βέβαια είναι ότι πλέον είναι μόνο με παραγγελία κ θα έρθει σε 3-4 μήνες κ ότι βέβαια δεν υπήρχε κ στην έκθεση να το δω κ από μέσα
Επίσης βασικό για μένα ότι πλέον από τη νέα χρονιά αλλάζουν αρκετά τα τέλη ταξινόμησης,αν κατάλαβα καλα, ανεβαίνει κ αρκετα η τιμή του κοντά στα 23800 πλέον αρχίζει κ μαζί με τα βασικά χρώμα-μαυρο το pack κ συναγερμό φτάσαμε 25400
Όλο αυτό έχει θέμα με τους ρύπους που λέγατε παραπάνω;
ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλή Δευτέρα σε όλους
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα ΑΡΚ .Νομίζω οτι επηρεάζει τα τέλη κυκλοφορίας και όχι το συνολικό κόστος του αμαξιού !
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Καλησπέρα κ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Σε συνομιλία που είχα σήμερα το μεσημέρι το συνολικό κόστος επηρεάζεται στο χρώμα που έχω βάλει το μαύρο κ με το pack έξτρα επίσης αλλάζει κλίμακα φορολόγησης
Ενώ σε λευκό χρώμα ή κόκκινο τότε είμαστε στην πιο κάτω κλίμακα οπότε κ κατεβαίνουμε στα 22900 τιμή για την οποία πιστεύω με αυτά που έχω διαβάσει κ σε εσάς εδώ με την τεράστια βοήθεια που δίνεται είναι πάρα πολύ καλή γι αυτό το αυτοκίνητο

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Κολλάω αρκετά βέβαια να πω την αλήθεια ότι δεν έχω μπει μέσα να το οδηγήσω λίγο να δω πως είναι στη φάση οδήγησης με την έννοια πόσο "σκληρό" είναι σε κοπανηματα καθημερινής χρήσης στους "ευρωπαϊκούς" δρόμους που έχουμε
Στα αντίστοιχα χρήματα βέβαια, γνώμη μου πάντα,δεν νομίζω να υπάρχει αυτοκίνητο όπως το ST
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Το καταλαβαίνω και εγώ θα κόλλαγα στο να το αγοράσω χωρίς να το έχω δοκιμάσει . Σίγουρα θα είναι αρκετά πιο σκληρό . Αν ανοίξεις ένα θέμα σε άλλη κατηγορία ,μήπως σου δώσει παραπάνω πληροφορίες κάποιος ο οποίος το έχει στην κατοχή του ήδη . Από αυτά που έχει δει και έχω ακούσει στην κατηγορία του είναι τοπ ,μετά πάμε στα γούστα και το τι ψάχνει ακριβώς ο καθένας .Εγώ το έκλεισα πάντως 22xxx 22xxx 22xxx . και πάω από αύριο να ξεκινήσω τα διαδικαστικά . 10 μέρες για ετοιμοπαράδοτο είναι καλά ? Εμένα μου φάνηκαν πολλές .
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
10 μέρες;;;
Πως παίχτηκε αυτό;
Μπράβο με το καλό σου εύχομαι!!!
Χρώμα που διάλεξες;

Προστέθηκε μετά από 49 δευτερόλεπτα:
10 μέρες;;;
Πως παίχτηκε αυτό;
Μπράβο με το καλό σου εύχομαι!!!
Χρώμα που διάλεξες;
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
APK said:
10 μέρες;;;
Πως παίχτηκε αυτό;
Μπράβο με το καλό σου εύχομαι!!!
Χρώμα που διάλεξες;

Προστέθηκε μετά από 49 δευτερόλεπτα:
10 μέρες;;;
Πως παίχτηκε αυτό;
Μπράβο με το καλό σου εύχομαι!!!
Χρώμα που διάλεξες;

To st line 5θυρο 125 βενζίνη πήρα εγώ όχι το st ! desert Island blue χρώμα (τούμπανο ,προσωπική μου άποψη ). Σ `ευχαριστώ και εύχομαι και εσύ με την σειρά σου να το αποκτήσεις !
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Ναι το είδα παραπάνω αφού πρώτα είχα στείλει
Πραγματικά πολύ ωραίο το χρώμα που διάλεξες !!!
Πόσο σου βγήκε τελική τιμή ;
Αν θες να πεις βέβαια
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Τελική τιμή με εξάδα φακέλου και επιτόκιο πάει στα στα 18.010. Λογικά με ένα μικρότερο δάνειο να γλυτώσεις και άλλα 100 -200 ευρώ .
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Καλησπέρα κ πάλι παιδιά ...
Επειδή είμαι κατα 90% έτοιμος να κλείσω αύριο το fiesta St 2 mk8 σε λευκό
Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια σε κάτι που θα ήταν καλό να ξέρω, "αρνητικό"κατα προτίμηση , καθώς για τα θετικά τα έχω δει κ διαβάσει κ από εσάς εδω από τα παιδιά που έχουν ήδη το συγκεκριμένο
Καλή συνέχεια σε όλους
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σκέψου την ηλιοροφή αν σε παίρνει οικονομικά... δεν θα το μετανιώσεις ποτέ...
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Σευχαριστω για την απάντηση
Πράγματι η ηλιοροφή τα σπάει !!! απλά είμαι οριακά να μην αλλάξει το ποσό λόγο φορολογίας κ μετά ανεβαίνουν όλα μαζί αρκετά...
Πάντως αξίζει η ηλιοροφή πολύ
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
αξίζει.... πολύ..... θα ειναι εκεί για πάντα.... θα την βλέπεις κάθε μέρα και θα λες τι καλά που την έβαλα τελεαυτία στιγμή !!! χαχα... η διχρωμία βασικά ασπρο μαυρος ουρανος ειναι το απολυτο...
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Έχεις δίκιο η διχρωμία είναι τρομερή πράγματι ...
Άσχετο αλλά μου είπαν κ για μια μεμβράνη που μπαίνει μαύρη στην οροφή κ έχει 250 με 300 ευρώ κ ζωή το πολύ 3 χρόνια
Αν το έχει κάνει κάποιος κ έχει γνώμη ...
Ξέχασα να πως πως για το 5θυρο πάω
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σαν την οροφή δεν έχει και αν πρέπει να την αλλάξεις σε 3 χρόνια το ίδιο κόστος θα σου βγει...
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Πράγματι έτσι είναι αν ισχύει κ πως έχει 850 ευρώ που έγραφε στα έξτρα ότι είναι για να τη βάλω
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ε ναι και δεν ειναι οτι θα εχεις απλά μια μεμβράνη που θα φαίνεται όσο να ναι ότι δεν είναι γυάλινος ουρανός...

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό :
εγώ πλέον σε μεταχειρισμένο fiesta mk8 που ψάχνω ή focus που με ενδιαφέρει επίσης το πρώτο φίλτρο αναζήτησης είναι να έχει γυάλινο ουρανό... ηλιοροφη δηλαδη
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι αν και με ψήνει η τεχνολογία Meh σε καινούργιο βεβαια

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 3 δευτερόλεπτα:
και πάντα αμάξι με ηλιοροφή εκτός ότι έχει καλύτερη αξια μεταπωλησης έχει και πιο πολλες πιθανότητες να το προτιμήσει κάποιος..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread