Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos

Newbie
Feb 6, 2017
7
0
0
27
Χαχαχα έγινε ξάδερφε  στα καλύτερα χέρια ειναη !!  Και επίσης  εγω πλέον το ονομάζω "τίγρη "☺...
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Αυτα ειναι τα ωραια να ξερεις οτι το αμαξι  σου καταληγει σε ενα ατομο με την αναλογη τρελα και οχι σε καποιον που θα το δει σαν οχημα μετακινησης. Καλως ηρθες στην παρεα μας :)
 

ted

Newbie
Mar 18, 2017
6
0
0
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο Θοδωρής απ' την Αθήνα, 26ετών. Τελειόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός στο Πολυτεχνείο της Πάτρας.
Καθημερινός αναγνώστης του Γιάννη Κωνσταντόπουλου (4drivers η σελίδα στο Facebook), παλιός δημοσιογράφος από CAR, TOPGEAR που πλέον δεν υπάρχουν.
Δεν μπήκα για να προμοτάρω τον Γιάννη, απλά βλέπω πάρα πολλούς Fiestάκηδες να τον διαβάζουν.
Δεν έχω αγοράσει ποτέ μου περιοδικό αυτοκινήτου, αλλά έχω βγάλει τα μάτια μου πολλές φορές σε ανοιχτά φόρουμ διαβάζοντας σελίδες επί σελίδων από τεχνικά άρθρα περί αναρτήσεων και λιπαντικών μέχρι γνώμες για ελαστικά και αμορτισέρ, δοκιμές συγκριτικές ή μή στο 4troxoi library και στο Drive κυρίως αλλά και ποικίλα thread για βλάβες ή οπαδικές απόψεις στο φόρουμ των 4τροχών, petrolheads.gr και γενικότερα ό,τι μου τραβάει την προσοχή και αφορά αμάξια που με ενδιαφέρουν συνήθως αλλά και μή.

Εγγεγραμμένος βέβαια είμαι μόνο σε ένα φόρουμ, σε αυτό της toyota, στα άλλα διαβάζω περιστασιακά όποτε πέσω πάνω τους.
Προσέχω τα αμάξια που περνάνε απ' τα χέρια μου, δεν είμαι σιδεροφάγος, δεν είμαι κάγκουρας/κοντράκιας, δεν θα με δείτε στα Ribas, ούτε στις πλατείες της Ηλιούπολης να κάνω κύκλους, ούτε μπροστά στο laptop να κάνω παραγγελία για led με σκοπό να τα βάλω στα πιτσιλιστήρια για να χαζεύουν οι κορασίδες.
Απολαμβάνω την οδήγηση, ακούγοντας/νιώθοντας το αμάξι, πολλές φορές με κλειστό το ραδιόφωνο, οπότε τα ποιοτικά υλικά και η σωστή συναρμογή είναι πάντα ζητούμενο ώστε να μην διαταράσσεται η ψυχική μου ηρεμία.

Ανέκαθεν εκτιμούσα την Ford αν και ποτέ δεν είχαμε κάποιο στην οικογένεια.
Μεγαλώσαμε η αδελφή μου και εγώ μέσα σε Renault R11 1.1 1984-2009 και αργότερα προστέθηκε ένα Avensis 1.6 το οποίο εκτελεί χρέη οικογενειάκης μπερλίνας εώς και σήμερα.
Από το 2009 οδηγώ αποκλειστικά ένα Yaris 1.3 του 2007. Το μοναδικό μεταχειρισμένο όχημα της οικογένειας.
Η αδελφή μου αγόρασε καινούργιο ένα Getz 1.4 το 2008, το οποίο έφτασε η στιγμή να αντικατασταθεί και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το Fiesta mk7 με το παλιό και δοκιμασμένο μοτέρ των 1.250cc.

Φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι με ST και με πειραγμένα ή εργοστασιακά 1000άρια ecoboost, αλλά ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και τα θέλω του, επιλέγει αυτό που θα τον ικανοποιήσει περισσότερο.

Στο άμεσο μέλλον ελπίζω να καταφέρω τον πατέρα να δώσει το Avensis για ένα μεταχειρισμένο Volvo S40 1.8 facelift (also known as ford focus mk2).

Αυτά για αρχή. Ας μην τραβήξω άλλο το σεντόνι.

Να 'μαστε καλά!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλώς ήρθες και καλή διαμονή. Αν περιηγηθεις περισσότερο στο φόρουμ μας θα διαπιστώσεις ότι διατηρεί περισότερο ένα παρειστικο στυλ και συμμετέχουν και γυναίκες και δεν είναι όλοι με st και πειραγμενα ecoboost. Από όλα εχει ο μπαξες :)
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας Θοδωρή και καλά ψαξιματα να έχεις μέσα στο forum μας.Σιγουρα θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα θέματα εδώ μέσα.καλη διαμονή να έχεις.
 

ted

Newbie
Mar 18, 2017
6
0
0
ilias86 said:
Καλώς ήρθες και καλή διαμονή. Αν περιηγηθεις περισσότερο στο φόρουμ μας θα διαπιστώσεις ότι διατηρεί περισότερο ένα παρειστικο στυλ και συμμετέχουν και γυναίκες και δεν είναι όλοι με st και πειραγμενα ecoboost. Από όλα εχει ο μπαξες :)

Καλημέρα Ηλία!

Δεν το έγραψα με επικριτκή διάθεση, απλά για να προλάβω όσους τυχόν μου πούνε να κοιτάξω για κάποιο δυνατότερο μοτέρ.


JimClark said:
Ο σύνδεσμος high-milers του fiestamaniacs σε καλοσωρίζει  biggrin AR15firing giggle

:D

Ποιοί είστε οι high-milers Δημήτρη; (αν μαντεύω σωστά το όνομα)
Αυτοί που κρατάνε για καιρό τα αμάξια τους; Μα γιατί το λες αυτό;!;!;! :p
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ξενοφών στο όνομα ;)

Νομίζω οι οδηγοί που κάνουν >100 χλμ / ημέρα δικαιούνται τον τίτλο αυτό (και έχουν γερά εξαψήφιο αριθμό χιλιομέτρων )
 

ted

Newbie
Mar 18, 2017
6
0
0
Φυσικά τον δικαιούνται !

Ένα απ' τα bookmarks μου στον φάκελο με τα "Ταξίδια".
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?t=386

Σε ευχαριστούμε Ξενοφώντα !  ;) ;)
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
Γεια σας φιεστακιδες

Με λενε Χρηστο , ειμαι 24 ετων ειμαι ελληνας μενω πατρα γεννηθηκα πατρα ειμαι μαγειρας απο τα 20 μου, λατρευω το φαγητο λατρευω να προσφερω τον καλυτερο μ εαυτο για τον αν8ρωπο που 8α μαγειρεψω (πελατη , συγγενη, οικογενεια, φιλους, γνωστους) ειμαι λατρεις του μηχανοκινητου αθλητισμου εως αηδιας ειτε σε κυριλατα ειτε σε βρωμικα , επισης ειμαι φανατικος και λατρεις απο τα 12 μου με την γνωστη Ferrari  μου αρεσουνε ολα τα αμαξια τησ που εχει βγαλει απο την αρχη εως σημερα κατι που για μενα ειναι ονειρο και προσπα8ω να το εκπληροσω να αποκτησω ενα ειτε παλιο ειτε καινουργιο μοντελο της κατι που θα με χαροποιουσε υπερβολικα μεχρι που δεν 8α μπορουσα να κλεισω ματι ουτε για 1 ωρα υπνου , επισης μου αρεσει το φιεστα απ το 2009 ποθ αρχησε να βγαινει το μκ7 το εβλεπα και ελεγα ειναι τελειο ωσπου το 2011 αγορασα το corsaki του 11 και δεν καταφερα να παρω το φιεστα για οικογενειακους λογους και καποια στιγμη ηρ8ε απο α8ηνα η αδερφη μου με αποτελεσμα τα 2 αμαξια για 3 οδηγους να μην βολευουν την αναγκη του κα8ενος και επειδη μου αρεσε υπεβολικα το φιεστα μκ7.5 τριπορτο ασπρο εδωσα στην αδερφη μου το corsaki και αγορασα το μκ7.5 (το τελευταιο που ηρ8ε για ελλαδα) και πλεον πραγματικα χαιρομαι την οδηγηση ακομα και μαμα το αμαξι αυτο εχει πολλες προοπτικες και ηδη στο εχουν "στημενο" ..... Εγω μπηκα στην ομαδα γιατι παντα ηθελα να ειμαι σε μια ομαδα που να συναντιομαστε σε εκδρομες συναντησεις και να ανταλαζουμε αποψεις ...

Αυτα για μενα :)

Ευχαριστω για την αποδοχη καλη αρχη , ολο και να μεγαλωνει η ομαδα με καινουργια μελη ...
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
xrhstos fiestakis said:
Γεια σας φιεστακιδες

Με λενε Χρηστο , ειμαι 24 ετων ειμαι ελληνας μενω πατρα γεννηθηκα πατρα ειμαι μαγειρας απο τα 20 μου, λατρευω το φαγητο λατρευω να προσφερω τον καλυτερο μ εαυτο για τον αν8ρωπο που 8α μαγειρεψω (πελατη , συγγενη, οικογενεια, φιλους, γνωστους) ειμαι λατρεις του μηχανοκινητου αθλητισμου εως αηδιας ειτε σε κυριλατα ειτε σε βρωμικα , επισης ειμαι φανατικος και λατρεις απο τα 12 μου με την γνωστη Ferrari  μου αρεσουνε ολα τα αμαξια τησ που εχει βγαλει απο την αρχη εως σημερα κατι που για μενα ειναι ονειρο και προσπα8ω να το εκπληροσω να αποκτησω ενα ειτε παλιο ειτε καινουργιο μοντελο της κατι που θα με χαροποιουσε υπερβολικα μεχρι που δεν 8α μπορουσα να κλεισω ματι ουτε για 1 ωρα υπνου , επισης μου αρεσει το φιεστα απ το 2009 ποθ αρχησε να βγαινει το μκ7 το εβλεπα και ελεγα ειναι τελειο ωσπου το 2011 αγορασα το corsaki του 11 και δεν καταφερα να παρω το φιεστα για οικογενειακους λογους και καποια στιγμη ηρ8ε απο α8ηνα η αδερφη μου με αποτελεσμα τα 2 αμαξια για 3 οδηγους να μην βολευουν την αναγκη του κα8ενος και επειδη μου αρεσε υπεβολικα το φιεστα μκ7.5 τριπορτο ασπρο εδωσα στην αδερφη μου το corsaki και αγορασα το μκ7.5 (το τελευταιο που ηρ8ε για ελλαδα) και πλεον πραγματικα χαιρομαι την οδηγηση ακομα και μαμα το αμαξι αυτο εχει πολλες προοπτικες και ηδη στο εχουν "στημενο" ..... Εγω μπηκα στην ομαδα γιατι παντα ηθελα να ειμαι σε μια ομαδα που να συναντιομαστε σε εκδρομες συναντησεις και να ανταλαζουμε αποψεις ...

Αυτα για μενα :)

Ευχαριστω για την αποδοχη καλη αρχη , ολο και να μεγαλωνει η ομαδα με καινουργια μελη ...
καλός ήρθες Χρήστο.. :) καλά post και καλά χιλιόμετρα...
 

RULES!!

Member
Nov 6, 2015
152
0
0
34
Πάτρα
ted said:
Καλησπέρα σε όλους!


Αυτά για αρχή. Ας μην τραβήξω άλλο το σεντόνι.

Να 'μαστε καλά!
Καλημέρα Θοδωρή! Απ'όλα αυτά που έγραψες, (Κωνσταντόπουλος, Toyota, R11, Yaris, οδήγηση κλπ κλπ), πιστεύω θα δέσουμε! ;)

Ελπίζω να σε δούμε στο meeting της Πάτρας!

ΥΓ: Μη νομίζεις οτι ειμαστε όλοι με τερατάκια! χαχα

xrhstos fiestakis said:
Γεια σας φιεστακιδες


Αυτα για μενα :)

Ευχαριστω για την αποδοχη καλη αρχη , ολο και να μεγαλωνει η ομαδα με καινουργια μελη ...

Καλώς το το παιδί και απο'δω!!
 

ChrisPanos

Newbie
Mar 31, 2017
1
0
0
33
Αθήνα-Ίλιον
Καλησπέρα....νέο μέλος.....Χρήστος.......γουστάρω που υπάρχει forum για τους fiestaκιδες  biggrin,εδω και 7 μέρες το έχω πάρει τις 5 τις έχω βγάλει μέσα στο αμάξι  ;D ;D ;D,αν  γίνονται μαζώξεις θα γούσταρα πολύ να βρίσκομαι εκεί και ειδικά αν υπάρχει βάση  :mad:,θα παρακαλούσα αν μπορούσε να υπάρξει και ενημέρωση,βεβαίως θα κοιτάω και εγώ Το form για ενημερώσεις...AYTA KAI ST LINE ΒΑΒΥ! AR15firing AR15firing AR15firing 
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Kαλησπερα Χρηστο!!!!καλως ηρθες στην παρεα μας και καλοταξιδο να ειναι το ST-line σου!!!
Βαση δυστυχως δεν υπαρχει...οσο για τις μαζωξεις θα πρεπει να κοιτας το forum και θα χαρουμε και εμεις να σε δουμε απο κοντα!
 

makis_ioa

Newbie
Apr 8, 2017
1
0
0
43
Καλημέρα σε όλους ,νέος το forum από Ιωάννινα . Ιδιοκτήτης ενός renault που ευχαρίστως το έκαιγα γιατί τρελάθηκα από τα πολλά προβλήματα και τα λεφτά που έχω δώσει. Έχω βρεί​ ένα fiesta diesel του 2009 ελληνικό σε αντιπροσωπεία και θα ήθελα να με βοηθήσετε τι να προσέξω , βλάβες , συντήρηση που θέλει

Ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread