Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θοδωρης Gian.

Original poster
Newbie
Apr 21, 2018
7
0
1
Γειά χαρά σε όλους. Εδώ και καιρό ακούω ένα ενοχλητικό για μένα θόρυβο κυρίως όταν περνάω σαμαρακια μικρά ή λακκούβες μικρές σαν να χτυπάει κάτι πλαστικό κάπου στο ντουλαπακι χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω από που. Έχω διαβάσει τα ανάλογα ποστ στο φόρουμ και τα δοκίμασα όλα όπως πχ να στερεωσω το συναγερμό κτλπ. Καμία άλλη ιδέα;;  ::)
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Μια άλλη περίπτωση είναι να σου χτυπάει η βάση μηχανής δεξιά και να νομίζεις ότι είναι το ντουλαπάκι..
 

Θοδωρης Gian.

Original poster
Newbie
Apr 21, 2018
7
0
1
Astral said:
Μια άλλη περίπτωση είναι να σου χτυπάει η βάση μηχανής δεξιά και να νομίζεις ότι είναι το ντουλαπάκι..
Ακούγετε μέσα από την καμπίνα και μου φένεται δύσκολο σε 1.5 χρόνων αμάξι να είναι βάση..
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησπερα φιλε σου ακουγεται σαν να ειναι "τριζονι" σορρυ για την περιγραφη αλλα αυτο μου ερχεται πιο κοντα. και εγω το ακουω στην δεξια πλευρα εκει στο ντουλαπακι απο πισω το πηγα να δω μηπως ειναι η βαση της μηχανης αλλα δεν ηταν αυτο. Αχετο σου ακοθγεται παρα πολυ λιγο στα σαμαρακια η και οταν μαρσαρεις λιγο οταν εισαι σε σταση?

Αν τυχον το βρω πρωτος θα σου πω τι να κοιταξεις..
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Βγαζεις το πορτακι απο το ντουλαπακι,ειναι πολυ ευκολο ,και ανακλυπτεις πισω του ολη τη μακαροναδα απο καλωδια και εξαρτηματα ενδεχομενως απο τον συναγερμο.
Εκει ολα κτυπανε αν δεν ειναι στερεωμενα.Αν δεν ΣΚΑΣΕΙ τοτε το πλαστικο που ειναι στο κεντρο του ταμπλο και καλυπτει το ηχοσυστημα βγαζει αρκετους θορυβους γιατι αλλοιωνεται απο την ζεστη.Και τελος η φυσαρμονικα στο σημειο που ρυθμιζεται το υψος του τιμονιου και η αποσταση απο το ταμπλο,εχει μια πλαστικη οριζοντια βαση που κουμπονει με πολυ προχειρο τροπο.
Αυτη λοιπον βγαζει πολλους τριγμους και δεν ΣΚΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ  ακομα και να την αλλαξεις.
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Σε ευχαριστω φιλε.. επειδη εβαλα συναγερμο και αλλαξα και τα μπροστα ηχεια και τον τριγμο τυπου τριζονακι τον ακουω μπροστα δεξια καπου στο ντουλαπακι .. παιζει πολυ αυτο που λες με τις μακαροναδες χαχαχχα θα το δω!!
 

spirossmy

Rookie
May 25, 2023
10
4
3
Μοντέλο
MK8
Αντιμετοπιζω το ιδιο θεμα σε fiesta του 23...αν βγαλατε ακρη πειτε...ευχαριστω
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Δυστιχως πλεον το κανει και το δικο μου
 

spirossmy

Rookie
May 25, 2023
10
4
3
Μοντέλο
MK8
Δυστιχως πλεον το κανει και το δικο μο
Post automatically merged:

Το πηγα ford σημερα δρ βγαλανε ακρη και το αφησα εκει να δουμε αυριο αν εντοπισουν απο που προερχεται...τι να πω
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Post automatically merged:

Το πηγα ford σημερα δρ βγαλανε ακρη και το αφησα εκει να δουμε αυριο αν εντοπισουν απο που προερχεται...τι να πω
ενημερωσε μας για οποιαδηποτε εξεληξη αν και χλωμο να ασχοληθουνε γιαυτο δεν το παω και γω
σημερα το πρωι καθως ερχομουν στη δουλεια σαν να ηταν απο αλλου ο θορυβος, απο το καθισμα του συνοδηγου? απο την πορτα του συνοδηγου? δεν εχω καταλαβει δεν μπορω να τον εντοπισω και εχει αρχισει να με νευριαζει, πολυ πλαστικουρα ρε παιδι μου
ανοιξα το ντουλαπακι και ειδα απο πισω τα καλωδια και ειναι ολα κομπλε στηριγμενα και δεν κουνιεται τιποτα
αποτι εχω καταλαβει οσο πιο χαμηλη θερμοκρασια εχει τοσο πιο εντονα το κανει, δλδ λιγο πριν φτασω στη δουλεια σταματαει τελειως, δεν ξερω αν εχει σιμασια που εχει ζεσταθει το αμαξι, δε ξερω τι αλλο να σκεφτω
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Post automatically merged:

Το πηγα ford σημερα δρ βγαλανε ακρη και το αφησα εκει να δουμε αυριο αν εντοπισουν απο που προερχεται...τι να πω
ειχες κανενα νεο φιλε μου?
εμενα σταματησε μονο του τωρα που εφτιαξε ο καιρος, εχω δει οτι το κανει μονο οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο 6
 

spirossmy

Rookie
May 25, 2023
10
4
3
Μοντέλο
MK8
ειχες κανενα νεο φιλε μου?
εμενα σταματησε μονο του τωρα που εφτιαξε ο καιρος, εχω δει οτι το κανει μονο οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο 6
Μ αλλαξανε τη βαση μηχανης αλλα παλι τα ιδια....θα δουνε μηπως η ford πει κατι για να μπει καποιο υγρο δεν ξερουν την τυφλα τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Μ αλλαξανε τη βαση μηχανης αλλα παλι τα ιδια....θα δουνε μηπως η ford πει κατι για να μπει καποιο υγρο δεν ξερουν την τυφλα τους
βελμαρ?
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Παιδια απλα πληροφοριακα,επειδη ειχα το ιδιο θεμα σε ενα mazda 6αρι παιζει να ειναι το μπαρμπριζ.μου εκανε τον χειμωνα τριξιμο με χαμηλες θερμοκρασιες, λογω αυτου το γραφω.Απο την μανα του σε καποιο σημειο ειχε λιγη μπαρμπιζοκολα και με την συστολη λογω χαμηλων θερμοκρασιων ετριζε.κατα τυχη το βρηκα .Το ξανατοποθετησα και λυθηκε.
 

spirossmy

Rookie
May 25, 2023
10
4
3
Μοντέλο
MK8
Παιδια απλα πληροφοριακα,επειδη ειχα το ιδιο θεμα σε ενα mazda 6αρι παιζει να ειναι το μπαρμπριζ.μου εκανε τον χειμωνα τριξιμο με χαμηλες θερμοκρασιες, λογω αυτου το γραφω.Απο την μανα του σε καποιο σημειο ειχε λιγη μπαρμπιζοκολα και με την συστολη λογω χαμηλων θερμοκρασιων ετριζε.κατα τυχη το βρηκα .Το ξανατοποθετησα και λυθηκε.
Τι να πω ρε φιλε δε ξερω...εμενα παντως οταν πεφτω σε βαθια λακουβα η κατι παρομοιο ακους κατι σαν να μην ειναι καλα βιδωμενο κ να παιζει κ τον ακουω μπροστα δεξια σαν να ειναι πισω απτο ντουλαπακι
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,040
156
63
Μοντέλο
MK6
Τι να πω ρε φιλε δε ξερω...εμενα παντως οταν πεφτω σε βαθια λακουβα η κατι παρομοιο ακους κατι σαν να μην ειναι καλα βιδωμενο κ να παιζει κ τον ακουω μπροστα δεξια σαν να ειναι πισω απτο ντουλαπακι
Αν θελεις εντοπισε που ειναι.
Ειναι πιθανον σχεδον το οτιδηποτε.
 

spirossmy

Rookie
May 25, 2023
10
4
3
Μοντέλο
MK8
Αν θελεις εντοπισε που ειναι.
Ειναι πιθανον σχεδον το οτιδηποτε.
Το θεμα ειναι οτι κ οι μηχανικοι εντοπισαν τον θορυβο αλλα δεν ξερουν τι ειναι...και ειναι αρκετα σπαστικο να ακους κατι τετοιο λες και ειναι κατι ξερχαβαλωτο και κουνιεται
Post automatically merged:

Αν θελεις εντοπισε που ειναι.
Ειναι πιθανον σχεδον το οτιδηποτε.
Το θεμα ειναι οτι κ οι μηχανικοι εντοπισαν τον θορυβο αλλα δεν ξερουν τι ειναι...και ειναι αρκετα σπαστικο να ακους κατι τετοιο λες και ειναι κατι ξερχαβαλωτο και κουνιεται
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,040
156
63
Μοντέλο
MK6
Ειναι μηχανικο; Ειναι βιδα; Ειναι πλαστικο;

Αν ακουγεται απο μεσα απο την καμπινα ειναι καποιο ξεχαρβαλωμενο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread