Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τεσπα, ξαναβαζω το link στο εβαυ για καινουργιο απο αγγλια με 50 ευρω:

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FOCUS-1-6-8-98-9-04-EXHAUST-MANIFOLD-FRONT-PIPE-/130461626939?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e601e723b#ht_2190wt_958

επισις αν ηθελα για μεταχειρισμένο απο ελλαδα θα ρωταγα στον γαλακο και στον κυπαρισση

ή θα έβαζα αγγελία αναζήτησης στο car.gr με τιμη 40 ευρω.
για μεταχειρισμένο απο αγγλία υπαρχει και το breakeryard όπου κανεις quote για ότι μεταχειρισμένο ανταλλακτικό ψάχνεις... Πιθανον στο breakeryard να το βρεις και κατω απο 40 ευρω, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων αποστολής.

http://www.breakeryard.com/
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ρε παιδιά όμορφα σας παρακαλώ
Τα μηνύματα θα διαγραφούν για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας όμορφα
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Pa_Nos_1400cc said:
Όχι δεν υπάρχει σπιράλ στο 1,4 Mk6 αλλά ούτε και εγώ έχω βάλει σπιράλ έπειτα. η εξαγωγή απο τη έξοδο του χταποδιού μέχρι και το τελικό καζανάκι είναι εργοστασιακή μαζί και το καζανάκι. νομίζω στο 1,6 mk6 υπάρχει σπιράλ δεν θυμάμαι τώρα αλλά δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση ούτε απο θέμα απόσβεσης κραδασμών.

Πάντως  ένα mk7 1.6 με το ίδιο χταποδοκαταλύτη μου είπε ότι αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με αυτό που γράφω πιο πάνω και επειδή έγινε δεύτερη φορά το κακό σε εμένα είπα να το γράψω ώστε να μείνει η πληροφορία στο forum.
Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ με την φλάντζα που στέλνει ο πωλητής για το συγκεκριμένο χταπόδι που αναφέρεσαι.Σε εμένα παρουσιάστηκε αρκετά νωρίς το πρόβλημα.Το έβγαλα ξανά το χταπόδι(με την ευκαιρία το μόνωσα με την θερμομμνωτική ταινία,χρειάζεται τελικά)
και το ξαναέβαλα με μεταλλική φλάντζα.Το έσφιξα με ροπόκλειδο με σωστή σειρά το κάθε μπουλόνι για να πατήσει σωστά και τώρα είναι έτσι όπως πρέπει.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Οπότε έχουμε 3/3 κατεβάσματα οκ ας είναι κι έτσι. πως το πηρες μυρωδια; και μάλλον γατόνι εξατμισά μυρίζομαι.
Βγάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πως έγινε ντυμένο. μπορείς στο πλάι κοντά στις βασεις ανάρτησης να βαλεις το κινητό ωστε να το απεικονίσει.
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Άλλαξε ο ήχος του αυτοκινήτου αρκετά,το παρατηρούσα κυρίως όποτε το αυτοκίνητο ήτανε κρύο,μετά έστρωνε λίγο.Το πήγα σε μάστορα και το εντόπισε κατευθείαν.Εδώ και 3000χλμ περίπου δεν το ξαναέκανε.
Δεν είχα όμως καμία πτώση της επίδοσης όσο καιρό είχε απώλεια το χταπόδι,εκτός από ένα τσεκ έντζιν που άναψε με κωδικό (P0170 αν θυμάμαι σωστά-too lean) το οποίο το έσβησα με το τόρκ και δεν το ξαναάναψε μετά από την επισκευή.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
guys αυτη ειναι η εξαγωγη για την οποια μιλαγατε 2-3-5 σελιδες πριν;

http://www.ebay.co.uk/itm/171364165798?_trksid=p2059210.m2748.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
βαλτε μια τουρμπινουλα στην θεση του καταλυτη και τον καταλυτη λιγο πιο κατω να δειτε σοβαρη δυναμη  b201
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αντε καλοριζικος...προχτες που ψωνιζα στο ebay για το χαβαλο(το κανω συχνα "χτυπαω" low bits για να περναει η ωρα) χτυπησα το item στις 45λιρες και το πηρα με 41..τωρα μενει να συνενοηθω με τον αρουγκανο, γιατι ειναι ιδιωτης που το αγορασε αλλα ποτε δεν το τοποθετησε, ωστε να μου το στειλει.

billz said:
βαλτε μια τουρμπινουλα στην θεση του καταλυτη και τον καταλυτη λιγο πιο κατω να δειτε σοβαρη δυναμη  b201

μου αρεσει να απολαμβανω την ατμοσφαιρα, αφου καταφεραμε να βγαλουμε αλογα στα Clio και τα megane που ειναι τα πιο "σφιχτα" μοτερ θα τα βγαλει πολυ πιο σιγουρα και αισιοδοξα το zetec.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Ximiki Veltiosi said:
μου αρεσει να απολαμβανω την ατμοσφαιρα, αφου καταφεραμε να βγαλουμε αλογα στα Clio και τα megane που ειναι τα πιο "σφιχτα" μοτερ θα τα βγαλει πολυ πιο σιγουρα και αισιοδοξα το zetec.

αμ μπραβο....κ γω μαζι σου ok234 ατμοσφαιρα εχει αλλη χαρη...πιο clio εχεις?

καλοφορετο να ναι...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σημερα ολοκληρωσα και εγω την εξατμιση μου. φ50 σωληνα απο χταποδι και πισω με τον ιδιο καταλυτη που ειχα πανω (κεραμικος) και αυτο το τελικο https://imageshack.com/i/id705e77j απλα ειναι φαλτσοκομμενο σε φ50. προς το παρων κανει μονο θορυβο και πολυ ενοχλητικο μαλιστα μεχρι να ξαναπαω δυναμομετρο για το προγραμμα. η τιμη πηγε στα 170 ευρω ολα μαζι. λογο δουλειας ομως δεν μπορεσα να ειμαι εκει οταν εκανε την τοποθετηση και επειδη βιαζομουνα πληρωσα και εφυγα. στο σπιτι επαθα το πρωτο εγκεφαλικο. η μπουκα ηταν κολλημενη στο προφυλακτηρα και ελιωσε περιμετρικα και η δουλεια που εκανε απλα ειναι απογοητευτικη. βασικα ειναι για κλαματα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ωραίο και το τελικο Γιάννη καλες φασαριοζικες βόλτες να εχεις... ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το προβλημα ειναι οτι τσιγκουνευτικα τα 80 ευρω που μου ζητησε αλλος εξατμισας και πηγα σε αυτον που μου εφτιαξε την προηγουμενη εξατμιση. και αυτος λογο φορτου εργασιας το εχει κανει να μην πω σα ποιανου την μαπα. κολλημα στο πλακακι που μπαινει στο χταποδι κολλημα στο καταλυτη.μετα το καταλυτη 3cm σωληνα κολλημα στραβο γτ δεν του βγηκε στο κουρμπαδορο οπως το ηθελε μαλλον. σωληνα επελεξα μη ανοξειδωτη γτ σε οσους εξατμισαδες πηγα δεν ειχαν κουρμπαδορο για να κουρμπαρουν ανοξειδωτο.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μην το αφησεις ετσι να του το πας παλι πισω και να του πεις για την δουλειά που εκανε να σου τα διορθώσει.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το θεμα ειναι οτι εγω ειμαι βολο και ο εξατμισας λαρισα. απο σποντα το εφτιαξα γτ η τιμη του ηταν απλα καλη. το αφησα με κλειστα ματια γτ εχω ξανακανει σε αυτον δουλεια και ειχα μεινει ευχαριστημενος και το πηρα με κλειστα ματια. σε λιγες μερες που θα ξαναπαω για μεσαιο θα τα ακουσει και θα τον βαλω να αλλαξει και το κοματι μετα το καταλυτη με τα κολληματα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Με την πρώτη ευκαιρία να του το πας Γιάννη και να τον παρεις ενα τηλ αυριο να του το πεις δεν ξερω τι δουλειες κανει αλλα παντα πρέπει να προσέχει και τον πελάτη και την δουλειά του....και ποτε μην αφήνεις το αυτοκίνητό σου οταν κανεις κατι σε αυτό... :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread