Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Pa_Nos_1400cc said:
όμως όπως λέει πρέπει να γίνεται και με ζεστό και με κρύο πολλαπλασιαστή.

Να πουμε οτι με ζεστο πολλαπλασιαστη θα δουμε περισσοτερα Ω και ΚΩ...ειναι φυσιολογικο και δεν ανυσιχουμε  ok234
οσο ζεστενεται εαν συρμα (πηνιο) τοσο μεγαλωνει και η ωμικη του αντισταση...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ναι εντάξει είμαι λίγο down με την όλη κατάσταση αλλά αν σου πω ότι με αυτά που έκανα στην ανάφλεξη του φιέστα έβγαλε 0 Υδρογονάνθρακες (HC) πριν ένα μήνα στο KTEO θα το πίστευε κανένας? και το 2010 απο ότι κοιτάζω στα σκαναρισματά του ΚΤΕΟ έβγαζε 15HC και με κατοστάρα τότε....
εαν ξεκουμπωσω μια πίπα του πολλαπλασιαστή στο ρελαντί βγάζει σπίθες κεραυνούς τουλάχιστον 5,5 cm σε μήκος που σημαίνει περίπου 55kv μη το επιχειρήσει κανείς γιατί θα χαιρετίσει... !!!  >D :mad:

περιμένω να τα δοκιμάσω όλα τα πράγματα που του κάνω αν δουλέψουν όπως πρέπει θα τα γράφω αναλυτικά...
όλα ιδιοκατασκευή
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Έχεις τόσο δυνατό σπινθήρα?? Τα μουζι σου σε κατάσταση είναι (πως φαίνονται από την καύση)? Τι έχεις κάνει? Κάθε πότε αλλάζεις μπουζί? τι μπούζι χρησιμοποιείς?? Κλπ..

Εάν όντος έχεις τόσο δυνατό σπινθήρα έχε το νου σου στα μπιτόνια… ;)
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Έχω δυνατό σπινθήρα ναι, όχι τόσο σε ένταση αλλά σε τάση, και θα ετοιμάσω και ένα βιντεάκι να το παρακολουθήσετε με ενδιαφέρον. Αυτό που έκανα λοιπόν είναι ένα bypass στη συνεχή τάση του πολλαπλασιαστή και τροφοδοσία από 14,4Volt με DC/DC converter στα 22Volt ή 24Volt δε θυμάμαι ακριβώς που σταμάτησε το πολύμετρο. Το έβαλα χωρίς πρόβλημα έχω κάνει 3500km από το καλοκαίρι με τη μετατροπή αυτή και θέλω να δω τι άλλο θα του κάνω τώρα που ζεστάθηκα

VSD-X_ENG.jpg
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό το bypass το έχεις κάνει φαντάζομαι πριν από την είσοδο του πολλαπλασιαστή. Μήπως με αυτόν τον τρόπο μειώνεις κατά πολύ την ζωή του πολλαπλασιαστή?? Μήπως τα παίξει σχετικά νωρίς?

Τα μπουζί τα έχεις βγάλει ποτέ να δεις σε τι κατάσταση είναι??




@Πάντως εάν όλα πάνε καλά με το σύστημα σου τύφλα να έχουν οι πολλαπλασιαστές γνωστών βελτιωτικών οίκων.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
StuparArt said:
Αυτό το bypass το έχεις κάνει φαντάζομαι πριν από την είσοδο του πολλαπλασιαστή. Μήπως με αυτόν τον τρόπο μείνεις κατά πολύ την ζωή του πολλαπλασιαστή?? Μήπως τα παίξει σχετικά νωρίς?
Τα μπουζί τα έχεις βγάλει ποτέ να δεις σε τι κατάσταση είναι??
@Πάντως εάν όλα πάνε καλά με το σύστημα σου τύφλα να έχουν οι πολλαπλασιαστές γνωστών βελτιωτικών οίκων.

Ναι στην είσοδο ή σαν να λέμε στο μεσαίο δοντάκι του στο μπριζάκι με τα τρία καλωδιάκια που είναι τα +14.4 Volt , η αλήθεια είναι οτι θα μειωθεί η ζωή του πολλαπλασιαστή νομίζω στο μισό με μια πρόχειρη εκτίμηση (που ήδη έχει 7 έτη στο αμάξι) αλλά τα οφέλη είναι πολλά περισσότερα όπως οικονομία καυσίμου λόγω τελειότερης καύσης, καθαρός χωρος καύσης, καταλύτης κλπ. χώρια που σαν τιμή ανταλλακτικού έχει γύρω στα 35€ νομίζω οπότε αξίζει να δοκιμάσει κάποιος... τα μπουζί τα έχω τσεκάρει δεν έχει λιώσει το κεντρικό τους ηλεκτρόδιο αφού  η ένταση είναι η ίδια με μαμά, η τάση αυξάνεται. στο δρόμο μια λέξη κυριαρχει ''ροπή'' ανηφόρες απότομες με τρίτες πλέον και το στροφόμετρο στις 2.000 με 2500 που θα κατέβαζε το 14ακι σε 2ρα ταχύτητα .
Μάλλον οι πολλαπλασιαστές Motorcraft είναι πολύ καλοί έμαθα πρόσφατα οτι σε βελτίωση τους βάζουνε και σε peugeot ακόμη και σε BMW. οποιος θέλει τα δοκιμάζει τα παραπάνω με δική του ευθύνη

*υγ φορούσα για 60.000km απροβληματιστα τα Denso iridium itv16 τωρα έχω τα μαμμα motorcraft και τα ελέγχω πιο συχνά
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Λοιπον επανερχομαι ... Το προβλημα μου και σε συμπτωματα και σε λυση ηταν αυτο :
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0

Αλλαξα πολλαπλασιαστη . Beru πηρα χωρις κανενα ψαξιμο γτ τον βιαζομουν. 55 Ευρω απο μαγαζι ανταλλακτικών Ford στη Θεσσ/νικη.

Το αμαξι εστρωσε κι ολα comple.

Επίσης πηρα 25 ευρω μπουζοκαλωδια που δεν τα εβαλα ακομα πανω. Μαρκας Intermotor.

Λυθηκε το θεμα λοιπον.

Αν εχετε καμια γνωμη για τις παραπανω μαρκες ριχτε την ...
 

natalia8

Rookie
May 26, 2018
13
9
3
43
Αθήνα
Αλλάχτηκε πριν λίγες μέρες στα 90.000 και κάτι χιλιόμετρα!Φυσική φθορά απ'ότι διαβάζω και στα προηγούμενα μηνύματα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μάλλον πάω για αλλαγή πολλαπλασιαστή και μπουζοκαλώδια, υπάρχει βλετιωτικός πολλαπλασιαστής ??
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
άλλαξα μόνο μπουζοκαλώδια για αρχή, πρώτη φορά που τα άλλαξα εδώ και 15 χρόνια που έχω το αμάξι στα 125 χιλ χιλ.  Μεγάλη διαφορά το γκάζι πλέον ανταποκρίνετε πολύ καλύτερα !!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σήμερα άλλαξα και πολλαπλασιαστή έβαλα τον BERU (Γερμανικός) το αμάξι πλέον δεν κάνει αυτά τα κοψίματα που έκανε στις χαμηλές στροφές όταν πατούσα γκάζι. όλα καλά !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread