Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mpakyrasp

Original poster
Newbie
Σεπτ. 4, 2019
6
0
1
32
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Αρχικά να πω ότι το fiestaκι μου το έχω κανένα 2μηνο , με ένα υποτυπώδη  book service.
Αντιμετωπίζω το εξής θέμα:
Στην πρωινή εκκίνηση του αυτοκινήτου το αμάξι αδυνατεί να μου κρατήσει στροφές και σβήνει.
Μόλις δώσω γκαζιές και κρατώντας το για κανένα λεπτό στις 2-3 χιλιάδες στροφές, το αμάξι κρατάει κανονικά ρελαντί.
Επίσης ακούω έναν περίεργο θόρυβο όταν το αμάξι είναι ακόμα κρύο( ένα τσικ,τσικ) από ότι καταλαβαίνω στις αλλαγές ταχύτητας 1η-2α-3η.
Έχω  κάνει μικρό service πριν περίπου 2.000 χλμ (φίλτρα κλπ) και διαγνωστικό έλεγχο και δεν έδειξε κάτι.
Επίσης κάτι που με προβληματίζει είναι οι καταναλώσεις που βλέπω έχω μέσω όρο 9.9 -10 με καθημερινή χρήση περισσότερο στην εθνική ( τρώω αρκετή κίνηση).
Η έκδοση μου είναι το 1.4 96ps

Πριν πάω συνεργείο θα ήθελα μερικές γνώμες!
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Καλησπέρα φίλε μου, αρχικά να πω οτι η κατανάλωση είναι υπερβολική για το 1.4...εγώ με το 1.6ρι και 17ρες ζάντες και κάθε μέρα κίνηση με μποτιλιάρισμα κέντρο Αθήνας είμαι στα 8.0 σταθερά!

Όσον αφορά το άλλο θέμα με το ρελαντί, η πεταλούδα του γκαζιού θέλει καθάρισμα λογικά, μαζεύει μάκα το κλαπέτο και κολλάει. Υπάρχει περίπτωση να μένει και λίγο ανοιχτή και να σου επηρεάζει το μείγμα -εξ ου και η κατανάλωση-. Είσαι τυχερός αφού είναι και η πιο φτηνή λύση (μπορείς και μόνος σου να το κάνεις αν ξέρεις 2-3 πράματα και πιάνουν τα χέρια σου).

Αν δεν λυθεί το θέμα σου, μπορείς να δοκιμάσεις και έναν καθαρισμό κινητήρα με υδρογόνο π.χ carbon-off έχει γύρω στα 50-55 ευρώ.
 

mpakyrasp

Original poster
Newbie
Σεπτ. 4, 2019
6
0
1
32
Αθήνα
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση!
Πάμε πρώτα για έναν καθαρισμό της πεταλούδας και μετά για carbon off.
Αλήθεια το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί οι γνώμες διίστανται.
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, απλά ότι έχω ακούσει. Δεν κάνει θαύματα, ξεμπουκώνει απλά τον κινητήρα και του δίνει μια σπιρτάδα (καθαρίζει λίγο θάλαμο καύσης και καταλύτη). Σε μοτέρ φιέστα δεν ξέρω αν κάνει κάτι, άλλα αυτοκίνητα παρόμοιας τεχνολογίας κινητήρα (π.χ. Suzuki Swift 1.6 sport) σε δυναμομέτρηση είδαν και κανα δυο άλογα διαφορά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread