Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά sos.
κάθισα σήμερα και σύνδεσα ένα αφτερ μάρκετ κεντρικό κλείδωμα με φίλο ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων.
δούλεψε μια χαρά.
Στην άρχει είχαμε όλα τα καλώδια αμωνοτα γιατί κάναμε δοκιμές μέχρι να το βρούμε τα σωστά καλώδια.
τα μονώνουμε όλα κανονικά και με το που φτάνουμε στο να μονώσουμε το ρεύμα κάνει έναν σπινθυρα και από εκεί και πέρα δεν  δουλεύει το εργοστασιακό κλείδωμα
με τον τηλεχειρισμο μόνο κλιδονουν ολλες η πόρτες αλλά δεν ξεκλειδώνει. χάρις τηλεχειρισμό δεν δουλεύει τίποτα.
έχει κάνεις ηδέα τι έγινε.
πόλη φοβάμαι ότι κάψαμε καμεια πλακέτα
η ασφαλια για το κεντρικό κλείδωμα δεν κάηκε
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
τελικά κάναμε ζημία στην πλακέτα.
κάψαμε την εντολή που δίνη ρεύμα να κλειδώσουν η πόρτες του αυτοκινήτου του
μετά από πολύ ψάξιμο ο φίλος μου κατάφερε να το κάνει να κλειδώσει κανονικά με τηλεχειρισμό και παράγγειλα και μια  καινούργια πλακέτα κεντρικού κλειδώματος από ebay.
αν παραγγείλω και κλειδί με τηλεχειρισμό τις ford υπάρχει περίπτωση να το  προγραμματισω για να δούλεψη με την κεντρική πλακέτα που περιμένω τώρα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλημέρα, πρέπει να πάρεις την πλακέτα (gem) που να υποστηρίζει κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμό και όχι την απλή που δουλεύει μόνο με το κλειδί. Άχρηστο κατά τη γνώμη μου, αφού έχεις τη λειτουργία αυτή με άλλη πλακέτα.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
φιλε Kostg αυτό δεν το γνώρισα.
παράγγειλα την πλακέτα με τα ακριβώς στοιχεία που είχε η δική μου.
4S6T-15K600-BB
5WK4 8967A
και αυτί περιμένω να έρθει
FORD FIESTA V 5 FUSION BJ05 KOMFORTSTEUERGERÄT ZV STEUERGERÄT MODUL 4S6T15K600BB
να ειποθεσο είναι η απλή ??
πως μπορώ να παραγγείλω και αυτί με το κλειδί.
θα προτιμούσα να έχω τον τηλεχειρισμο πάνω στο κλειδί
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υποψιάζομαι ότι το πρώτο γράμμα από τα δύο τελευταία, είναι το επίπεδο εξοπλισμού του gem. Κι εσύ έχεις το δεύτερο επίπεδο (B). Φτάνει μέχρι D άρα 4ο επίπεδο εξοπλισμού.

Διάβασε λίγο εδώ.

Αγοράζοντας gem που το part number τελειώνει σε Cx, αποκτάς αυτόματα ντιμάρισμα στην πλαφονιέρα και κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμό.
Αγοράζοντας gem με part number που τελειώνει σε Dx, έχεις όλα τα προηγούμενα + διπλοκλείδωμα + συναγερμό, αλλά αυτά για να λειτουργήσουν θέλουν και περισσότερα περιφερειακά modules.

Άρα δοκίμασε να παραγγείλεις π.χ. gem με part number: 4S6T-15K600-CB

Aν δεις στο αυτοκολλητάκι του gem, γράφει επιπλέον RF 433 που είναι η συχνότητα του τηλεχειρισμού. Εννοείται ότι θα χρειαστείς επιπλέον κλειδί με τηλεχειρισμό, προγραμματισμό του immobilizer κλπ. Έχει κάποια διαδικασία. Δεν είναι plug & play.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
κατάλαβα θα το αφήσω ως έχει προς το παρών με την πλακέτα που παράγγειλα από  ebay..
φίλε Kostg σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνω σου.
Μήπως η πλακέτα που χρειάζομαι είναι με αυτό τον κωδικό 4S6T-15K600-DB. έχει και το RF 433
και μήπως γνωρίζεις αν με το που αλλάξω πλακέτα διορθωθεί και η ενδείξεις στο καντράν ανοιχτής πόρτας που μου ανάβει που και που.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά άλλη μια ίσος χαζή ερώτηση.
ξέρη κανίς τον κωδικό από τις μάστερ κλειδαργιες του αυτοκίνητου του για να τις παραγγείλω και αυτές  να τα αλαξω μια και καλει ολλα μαζί.
η που μπορώ να βρω τους κωδικούς
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Παιδια τελικα εκαψα της κλιδαργιες.απλα δεν ξερουμε αν ειναι ολλες.
Για αρχει θα αλαξουμε την μαστερ του οδυγου.
Ξερει κανεις με ποσα πινακια ειναι αυτι για να διν παραγγειλο απο ebay.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να τη βγάλεις και να δεις. Έχει πολλούς διαφορετικούς κωδικούς και καλό θα ήταν να δεις τι έχεις πριν παραγγείλεις.
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
kostg σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
με αριθμό πλεσιου υπάρχει περίπτωση να βρω ποια κλειδαριά φοράω
μπορώ να βγάλω τον καπλαμά της πόρτας
αλλά από εκεί και πέρα φοβάμαι μην προκαλέσω καμιά μεγαλύτερη ζημιά στην ήδη υπάρχων.
το μοναδικό που βρήκα πανό στο πλαστικό τις κλειδαριάς χτυπημένο είναι αυτί εδώ η κωδική
BU4TA
X5G21-ACK
αλλά στο ebay που κοίταξα δεν βρήκα κάτι ???
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά μου είπε σήμερα κάποιος πως έχουμε Ρελέ, σύστ. κεντρ. κλειδώματος.
γνωρίζει κανίς που είναι αυτό.
στην ασφαλιοθεικι που κειταξα δεν βρήκα κάτι????
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
κατάλαβα που εφόσον σε εμένα λειτουργι η ζημιά είναι τελικά στις κλειδαργιες.
καλές γιορτές να εχουμε παιδιά
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά τελικά είχα κάψει μόνο την κλειδαριά του οδηγού την αλαξα σήμερα και ολλα οκ.
ξέρει κανίς που μπορώ να βρω τα πλαστικά κλιπ από τις πόρτες πίσω μαζί με τα ουπα που κουμπώνουν μέσα η πως  να τα αναζητήσω.
αλαξα και τον πίσω γρύλο του παραθύρου γιατί  είχε χαλάσει και μου λυπούν από την πίσω πόρτα
2 κλιπ για την ακριβηα δεν υπάρχουν καθόλου
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά όποιος χριαστι στο μελων κλιπ πόρτας αυτός είναι ο κωδικός που μπορείς να τα βρεις στο ebay
W708621-S300
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά μια ερώτηση αν γνοριζει κάποιος
αγόρασε η κοπέλα μου ένα ford mk5 1400.
έχει απλό κεντρικό κλείδωμα χωρίς τηλεχειρισμό και δεν δουλεύει καθόλου.
το παιδί από όπου το πίρε τις έδωσε και την μονάδα κεντρικού κλειδώματος GEM και τις είπε όποτε έχει χρόνο να πέραση από το μαγαζί που δουλεύει  να τις το αλαξει και να το προγραματισει.
και θα δουλεύψει μια χαρά.
προγραματιζετε η GEM ???? στο youtube που το κοιτάξαμε
https://www.youtube.com/watch?v=BX3-PD6Q8O4
κάτι βρήκα αλλά δεν ξέρω αν γίνετε στο δικό τις αυτοκίνητο.
γνωρίζει κάνεις κάτι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το video στο youtube αναφέρεται σε focus mk1.
Θεωρητικά γνωρίζω ότι πρέπει να προγραμματιστεί το gem. Στην πράξη δεν το έχω ψάξει ποτέ...
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά το πήγα σήμερα το άφησα και το παλικάρι σε δέκα λεπτά το είχε έτυμο.
το μόνο που με προβληματιζει είναι ότι στο ξεκλείδωμα το κλειδί δεν έχει επαναφορά μενι πλάγια και γυρίζει σφιχτά σαν να μαγκώνει
έχει κάνεις καμιά ιδέα τι φταίει???
το παλικάρι που ρώτησα  μου είπε πως η κλειδαριά αυτί πάντα έτσι του μάγκωνε και πότε δεν ασχολήθηκε.

τις έριξα αντισκουριακο αλλά δεν είδα διαφορά
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά μου έδωσε ένας φίλος μια κλειδαριά από ford fusion άλλα με σπασμένη βάση επιδει είχε ένα τροχαίο.
κάθισα σήμερα έλυσα την παλιά καμένη κλειδαριά που είχα και αυτί που μου έδωσε και έκανα μια. σαν κλειδαριά είχε μόνο μια μικρή διάφορα.
ένα διακοπτακι μέσα που υπήρχε και στης δυο αλλά σε διαφορετικές θέσεις  άλλα με λίγη καλή θέληση δεν δημιουργεί θέμα στο κλείσιμο τον πλαστικών τις κλειδαργιας σας ανεβάζω φώτο για να πάρετε μια μικρή ιδέα το  μόνο που μένει είναι να την δοκιμάσω.
https://www.flickr.com/photos/146139686@N04/?
 

filippos

Original poster
Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά καλησπέρα πριν από μερικές μέρες ξήλωσα μια GEM από ένα τρακαρισμένο  ford fusion η κωδική που έχει πάνω τεργιαζουν με τους κωδικούς που φοράω εγώ 4S6T-15K600- με την μόνη διαφορά ότι εμένα είναι 4S6T-15K600-BB ενώ αυτί που ξήλωσα έχει στο τελειομα CB  συν το RF 433 που είναι για κεντρικό κλείδωμα για τηλεχειρισμό.
έχω  παράγγειλη και ένα κλειδί με τηλεχειρισμό οπότε όταν έρθει.
αν βάλω την GEM από το Fusion πάνω και προγραμματισω τον τηλεχειρισμό στο κενουργιο κλειδί η GEM θα δουλέψει κανονικά η θέλει να κάνω κάτι άλλο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread