Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα σε όλους παιδιά...σήμερα μπήκα στο "φιεστακι" μου και βάζοντας το κλειδί στην δεύτερη θέση ανάβουν όλα τα λαμπάκια όπως πρέπει και όταν σβήνουν μένει το κόκκινο λαμπάκι λαδιού μέχρι να το βάλω μπροστά το αμάξι...γιατί συμβαίνει αυτό ? δεν μου το έκανε μέχρι τώρα....να υπενθυμίσω ότι το αμάξι το έχω 25 μέρες ...αγορά καινούριο από παζαρόπουλο και έχει 510 χιλιόμετρα.είναι το 1.6 sport.
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
1)δες τη σταθμη του λαδιου με το αμαξι σε οριζοντιο δαπεδο και τουλαχιστον ενα 15 λεπτα σβηστο.
2)οταν το βαζεις μπροστα σβηνει το λαμπακι?
 

glen

Rookie
Feb 14, 2011
19
0
0
κι εμενα ετσι κανει, με το που το βαλω μπρος σβηνει το λαμπακι :)
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
την στάθμη του λαδιού δεν την έχω κοιτάξει ποτε...αλλα το αμάξι είναι ακόμα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...ναι όταν το βάζω μπροστά σβήνει...αλλα γιατί ανάβει  πριν το βάλω μπροστά ενώ δεν το έκανε ? θα κοιτάξω την στάθμη σε κανένα 20 "αλεπτο" και θα σας πω πάλι.
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
εμενα ετσι εκανε απο ανεκαθεν!αν και εχω το προηγουμενο!δλδ εσβηνε αφοτου το βαλω μπροστα!  ::)
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
PanosWhite said:
την στάθμη του λαδιού δεν την έχω κοιτάξει ποτε...αλλα το αμάξι είναι ακόμα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...
τη σταθμη καλο ειναι να τη κοιτας μια φορα τη βδομαδα ασχετως καινουργιο-παλιο,να τη κοιτας προληπτικα για να χεις το κεφαλι σου ησυχο
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
κοίταξα την στάθμη λαδιού και επειδή είμαι άσχετος για πείτε μου μέχρι που πρέπει να είναι η στάθμη? γιατί δεν γραφει κάπου ΜiΝ η MAX στην βέργα λαδιού....μονο κάτω κάτω δεν είναι ισχίο έχει 2-3 καμπύλες.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το λαμπάκι σβήνει αφού βάλεις μπρος. Σε όλα τα αυτοκίνητα έτσι γίνεται. Η στάθμη πρέπει να είναι ανάμεσα στις δύο καμπύλες. Διάβασε το manual του αυτοκινήτου σου για περισσότερες λεπτομέρειες. Φιλικά πάντα ;)
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
ορίστε και μια photo ,μου ανάβει το κόκκινο λαμπάκι με το λάδι και ένα πορτοκαλι λαμπάκι ( που δεν ξέρω τι είναι ) πίσω από τον δείκτη στις στροφές .

http://imageshack.us/photo/my-images/717/p1107111505.jpg/
 

glen

Rookie
Feb 14, 2011
19
0
0
δες εδω το δικομου  ;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yNZr9Q1fAYY[/youtube]
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
PanosWhite said:
ορίστε και μια photo ,μου ανάβει το κόκκινο λαμπάκι με το λάδι και ένα πορτοκαλι λαμπάκι ( που δεν ξέρω τι είναι ) πίσω από τον δείκτη στις στροφές .

http://imageshack.us/photo/my-images/717/p1107111505.jpg/
αυτο το πορτοκαλι ειναι το check engine
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Πάνο απλά δεν θα το είχες προσέξει!! εγώ σκέψου το πρόσεξα ένα τρίμηνο αφού είχα το αυτοκίνητο.
 

teoe

Rookie
Mar 20, 2011
30
0
6
37
Κομοτηνη
ναι μαλλον δεν το ειχες προσεξει σε ολα τα αμαξια ετσι ειναι οταν γυρνας τον διακοπτη και αναβουν τα λαμπακια καπια σβηνουν και καπια παραμενου αναμενα και οταν το βαλεις μπρος σβηνουν στον fiestaromas αυτα που μενουν αναμενα ειναι η ενδηξη λαδιου το check engine που ειναι το πορτοκαλη η μπαταρια που και αυτη ειναι κοκκινη και το τημονι που και αυτο ειναι πορτοκαλη  .....γενικα οταν αγοραζουμε αμαξι καλο ειναι να βλεπουμε το manual  του αμαξιου για να ξερουμε τι μας γινεται και γενικα να μην μας κοροιδευουν στα συνεργεια που παμε
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Και στο δικο μου αυτα ακριβως αναβουν ανεκαθεν... Εκτος απο εκεινο που ειναι πανω ψηλα το κοκκινο, της πορτας!!!!! :p :p :p :p :p :p :p
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
τι να πω δεν ξέρω...ίσος να μην το είχα προσέξει.....πάντως το είδα εχθές και αγχώθηκα :p
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
PanosWhite said:
τι να πω δεν ξέρω...ίσος να μην το είχα προσέξει.....πάντως το είδα εχθές και αγχώθηκα :p
Δεν πειραζει, καλα εκανες και το ανεφερες, γι αυτο αλλωστε ειμαστε εμεις εδω...  ;) ;) ;)
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
σημερα μου αναψε στο ταμπλο ενα πορτοκαλι λαμπακι λαδιου,και στην οθονη εγραφε
engine oil due next service!ξερει κανεις τι σημαινει αυτο¨?χαλασε κατι,με προειδοποιει
για service η του τα εβγαλα τα ματια?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
την στάθμη λαδιών την είδες?

μήπως σου άναψε ένδειξη για service?
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
τα κοιταξα τα λαδια,μια χαρα ολα!και λαδια και νερα και v power diesel και δεν αλλαξε συμπεριφορα το αμαξι! στο καντραν αναψε πορτοκαλι λαμπακι λαδιου με μια διατριτη γραμμη απο κατω (οχι κοκκινο!!) και η οθονη εγραφε engine oil due next service!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread