Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Τελείωσε το καλοκαίρι φίλοι μου και διαπίστωσα το εξής...ο κλιματισμός (απλός όχι clima) ενώ τον έχω στο μαξ κρύο, δεν βγάζει πολύ κρύο αέρα...σαν να έχω του σπιτιού στο 26-27...δοκιμασμένο και σε κίνηση-ακινησία και σε ταξίδι...τι να συμβαίνει; Παλιότερα στο Polo της γυναίκας μου ήθελε φρέον αλλά θυμάμαι ήταν ακριβό (σε βαγκ τουλάχιστον).
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Συνεργείο για έλεγχο-συντήρηση κλιματισμού. Κατά πάσα πιθανότητα έχει χάσει φρέον το κύκλωμα.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
dimitridegrecia said:
Τελείωσε το καλοκαίρι φίλοι μου και διαπίστωσα το εξής...ο κλιματισμός (απλός όχι clima) ενώ τον έχω στο μαξ κρύο, δεν βγάζει πολύ κρύο αέρα...σαν να έχω του σπιτιού στο 26-27...δοκιμασμένο και σε κίνηση-ακινησία και σε ταξίδι...τι να συμβαίνει; Παλιότερα στο Polo της γυναίκας μου ήθελε φρέον αλλά θυμάμαι ήταν ακριβό (σε βαγκ τουλάχιστον).

Υπαρχει περιπτωση να εχει χασει τα λαδια ο κομπρεσορας. Πρεπει να πας να στο συνδεσουν..να στο καθαρισει και να δεις αν ειχε λαδια μεσα. θα στα βαλουν αν λειπουν(ιδια περιπτωση με το να σου βαζουν φρεον) και στοιχιζει περιπου 20-30 ευρω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το πιο πιθανό είναι να θέλει συντήρηση/φρέον.
Για να έχει χάσει μόνο λάδια, χλωμό. Θα έχει χάσει φρέον το πιο πιθανό (είναι στο ίδιο κύκλωμα).
Εγώ τελευταία φορά (τον Ιούλιο) έδωσα 50€. Λένε ότι έχει ακριβύνει το φρέον, λόγω σταδιακής αντικατάστασής του από το πιο νέο. Οπότε το 30άρι μάλλον το ξεχνάς ή αν το βρεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου εισάγουν μούφα-φρέον (chinese), σαν αυτό που κατάσχεσαν πριν 3-4 μέρες στο Αιγάλεω.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
kostg said:
Το πιο πιθανό είναι να θέλει συντήρηση/φρέον.
Για να έχει χάσει μόνο λάδια, χλωμό. Θα έχει χάσει φρέον το πιο πιθανό (είναι στο ίδιο κύκλωμα).
Εγώ τελευταία φορά (τον Ιούλιο) έδωσα 50€. Λένε ότι έχει ακριβύνει το φρέον, λόγω σταδιακής αντικατάστασής του από το πιο νέο. Οπότε το 30άρι μάλλον το ξεχνάς ή αν το βρεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου εισάγουν μούφα-φρέον (chinese), σαν αυτό που κατάσχεσαν πριν 3-4 μέρες στο Αιγάλεω.
Μου εκανε τα ιδια και σε μενα...το εβαζα να δουλεψει και δεν κρυωνε..το πηγα για ελεγχο το συνδεσαν στο μηχανημα..και διαπιστωσαν οτι απο φρεον ειμαι κομπλε αλλα λογω οτι δεν το λειτουργω συχνα...εχασε τα λαδια του ο κομπρεσορας. μου τα συμπληρωσαν..το αφησαν τα δουλεψει κανα μισαωρο..οι πιεσεις ολες σωστες.και εδωσα 30 ευρω. φρεον ειχα.και εχω κι εγω το καινουργιο. σε γνωστο καταστημα κλιματισμου αυτοκινητων..με ξερεις..δεν παω οπου και οπου  :D  :D
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
ενημερωτικά το λάδι και το φρέον δεν το συμπληρώνεις.
πρώτα αφαιρείς το φρέον, μετα αφαιρείς το λάδι, μετά αφαιρείς τον αέρα (δημιουργείς κενό αέρος) και αυτό παίρνει το περισσότερο χρόνο, και μετα αφήνεις το σύστημα να ρουφήξει την ποσότητα λαδιου, και μετά την ποσότητα φρεον που θέλεις.
το να συμπληρώσεις με το ζόρι φρέον ή/και λάδι σε σύστημα ήδη υπο πίεση δεν είναι σωστός τρόπος. μερικοι που το κάνουν έτσι, γιατι δεν έχουν το σωστό μηχάνημα, είναι ο,τι χειρότερο. καλύτερα σε ψυκτικό, παρα σε μάστορα που ασχολείτε ΚΑΙ με αυτό.
Το νεο φρεον είναι μικρποτερης απόδοσης και οικολογικό. το "παλιό" και φθηνό δεν ήταν κινέζικο. ήταν καλύτερο, αλλα καρκινογόνο και παράνομο πλέον..
Το να χάνει μια μικρή ποσότητα φρέον είναι λογικό σε παλιο κομπρεσερ. το να χάσει λάδι δεν το έχω ακουσει ποτέ, γιατι το λάδι ειναι πιο βαρυ και κάθεται στο καρτερ. ενω το φρεον ειναι περισσότερο και ελαφρύτερο και κυκλοφορεί παντου. μου κάνει εντύπωση.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
UltiMo_ said:
ενημερωτικά το λάδι και το φρέον δεν το συμπληρώνεις.
πρώτα αφαιρείς το φρέον, μετα αφαιρείς το λάδι, μετά αφαιρείς τον αέρα (δημιουργείς κενό αέρος) και αυτό παίρνει το περισσότερο χρόνο, και μετα αφήνεις το σύστημα να ρουφήξει την ποσότητα λαδιου, και μετά την ποσότητα φρεον που θέλεις.
το να συμπληρώσεις με το ζόρι φρέον ή/και λάδι σε σύστημα ήδη υπο πίεση δεν είναι σωστός τρόπος. μερικοι που το κάνουν έτσι, γιατι δεν έχουν το σωστό μηχάνημα, είναι ο,τι χειρότερο. καλύτερα σε ψυκτικό, παρα σε μάστορα που ασχολείτε ΚΑΙ με αυτό.
Το νεο φρεον είναι μικρποτερης απόδοσης και οικολογικό. το "παλιό" και φθηνό δεν ήταν κινέζικο. ήταν καλύτερο, αλλα καρκινογόνο και παράνομο πλέον..
Το να χάνει μια μικρή ποσότητα φρέον είναι λογικό σε παλιο κομπρεσερ. το να χάσει λάδι δεν το έχω ακουσει ποτέ, γιατι το λάδι ειναι πιο βαρυ και κάθεται στο καρτερ. ενω το φρεον ειναι περισσότερο και ελαφρύτερο και κυκλοφορεί παντου. μου κάνει εντύπωση.
Αυτο που λες εγινε..τα εβγαλε ολα..τα καθαρισε...και ξαναγεμισε.. απλα λογω το οτι δεν του λειτουργουσα για μεγαλο χρονικο διαστημα ..εχασε το λαδακι του.. φυσιολογικο το ανεφερε ο ψυκτικος. διοτι οταν ετοιμαστηκε ξανα και δουλεψε κανα 30λεπτο ουτε διαρροες ειχα και οι πιεσεις ηταν κομπλε. τωρα περαιτερω δεν ξερω να σου πω. σου μεταφερω τα λεγομενα οπως μου τα ειπε. ελειπε και λιγο φρεον. εγω το καταλαβα διοτι οταν στην εθνικη σταματημενος σε κινηση το ενεργοποιησα ..ακουσα κατι σαν σπασιμο απο το μηχανοστασιο..και απο εκει και περα δεν εδινε ψυξη. και το πηγα επι τοπου να δω τι εγινε..και τελικα ειχε ριξει την ασφαλεια να το πω λογω οτι δεν ειχε λαδι μεσα ωστε να μην κολλησει ο κομπρεσσορας. πηγα ..το καθαρισε ..το ξαναγεμισε.θελει καμια ωρα...και πληρωσα 30 ευρω
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Θα το τσεκάρω να δω. Βγάζει κρύο απλά όχι όπως παλιά. Νομίζω οτι θέλει φρέον τα ίδια έκανε και στο πόλο της γυναίκας μου. Ένα 55ρι είχα δώσει τότε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread