Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Αμα βαλω 17αρες πρωτα θα πηγαινει η ζαντα και μετα το αμαξι....3,000 στροφες θα χρειαζομαι μονο για εκινηση.... :p
 

RooT

Rookie
May 17, 2010
48
0
0
SalonikA ®
ανάλογα τι ζάντα το μέγεθος πας στην αντιπροσωπεία στο φισαρουνε και του δηλώνουνε το μέγεθος τις ζάντας ..... το μονο που κάνει είναι να ψεκάζει λίγο παραπάνω βενζίνη για να κουνιέται το αμάξι κάπως καλύτερα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
LinuX said:
..... το μονο που κάνει είναι να ψεκάζει λίγο παραπάνω βενζίνη για να κουνιέται το αμάξι κάπως καλύτερα

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Αν είναι έτσι να το προγραμματίσω ότι έχω 18άρα μήπως και καταφέρω και περάσω τον southern_sun :p

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι δεν πειράζει τη διαχείριση του καύσιμου αυτή η ρύθμιση. Το μόνο που κάνει είναι ότι προσαρμόζει το ταχύμετρο στη νέα διάμετρο ζάντας/λάστιχου, ώστε να υπολογίζει καλύτερα τα χιλιόμετρα/ώρα και τη διανυθείσα απόσταση στο κοντέρ.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
kostg said:
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Αν είναι έτσι να το προγραμματίσω ότι έχω 18άρα μήπως και καταφέρω να περάσω τον southern_sun :p

οτι και να κανεις παλι πισω μου θα εισαι .... :p
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Αν είναι έτσι να το προγραμματίσω ότι έχω 18άρα μήπως και καταφέρω να περάσω τον southern_sun :p

οχι οχι, απλά επαναπρογραμματιζεται το κοντερ για να μην έχει μεγάλη απόκλιση λόγω της αλλαγής της διαμέτρου του τροχού.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
southern said:
οτι και να κανεις παλι πισω μου θα εισαι .... :p

Μπορώ να κάνω πραγματάκια που θα σε αφήσουν πολυυυυυύ πίσω :D

Tέλος των offtopic...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
LinuX said:
ανάλογα τι ζάντα το μέγεθος πας στην αντιπροσωπεία στο φισαρουνε και του δηλώνουνε το μέγεθος τις ζάντας ..... το μονο που κάνει είναι να ψεκάζει λίγο παραπάνω βενζίνη για να κουνιέται το αμάξι κάπως καλύτερα

Ποιος σου το ειπε αυτο? Το σημα του κοντερ αλλαζει απλα.. Αλλωστε ποιος σου ειπε οτι με το να στελνεις ποιο πολυ βενζινη σε ενα μοτερ παει καλυτερα?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
+1 οταν γινεται πολυ πλουσιο,πνιγεται στο καυσιμο και παει χειροτερα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
+1 οταν γινεται πολυ πλουσιο,πνιγεται στο καυσιμο και παει χειροτερα

Ναι αλλα σπαει δύσκολα... Εκτος αν κανει υδραυλική απο το πολυ καυσιμο... Αλλα εκεί πρεπει να σαι κάτω απο 9:1
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Ναι αλλα σπαει δύσκολα... Εκτος αν κανει υδραυλική απο το πολυ καυσιμο... Αλλα εκεί πρεπει να σαι κάτω απο 9:1

Αλλο αυτο ρε συ, το παμε μακρυα, απο τα λαστιχα ξεκινησαμε.. ;D ;D
 

RooT

Rookie
May 17, 2010
48
0
0
SalonikA ®
kostg said:
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Αν είναι έτσι να το προγραμματίσω ότι έχω 18άρα μήπως και καταφέρω και περάσω τον southern_sun :p

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι δεν πειράζει τη διαχείριση του καύσιμου αυτή η ρύθμιση. Το μόνο που κάνει είναι ότι προσαρμόζει το ταχύμετρο στη νέα διάμετρο ζάντας/λάστιχου, ώστε να υπολογίζει καλύτερα τα χιλιόμετρα/ώρα και τη διανυθείσα απόσταση στο κοντέρ.


σίγουρος είμαι ψεκάζει πιο πολύ . για να πηγαίνει ελάχιστα πιο καλά

Nitroking δεν μου το είπε κανεις... αυτό έκανα όταν είχα αντιπροσωπεία ford .

φύγαμε λίγο από το θέμα ... sorry
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Αρα ας πουμε και στα ST που με μια χοανη πανε 10.6 θα εβαζες κι αλλο καυσιμο και θα πηγαιναν καλυτερα.. Μαλιστα.. ::)

Οπως ειπωθηκε και παραπανω το οτι τους ριχνεις παραπανω καυσιμο δε σημαινει οτι θα πανε και καλυτερα, συνηθως αφαιρεση καυσιμου θελουν γιατι απο το εργοστασιο ειναι πολυ πλουσια για να μη σπανε.. Μου κανει εντυπωση να ειχες αντιπροσωπεια Ford και να μην το ξερεις αυτο..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Αρα ας πουμε και στα ST που με μια χοανη πανε 10.6 θα εβαζες κι αλλο καυσιμο και θα πηγαιναν καλυτερα.. Μαλιστα.. ::)

Οπως ειπωθηκε και παραπανω το οτι τους ριχνεις παραπανω καυσιμο δε σημαινει οτι θα πανε και καλυτερα, συνηθως αφαιρεση καυσιμου θελουν γιατι απο το εργοστασιο ειναι πολυ πλουσια για να μη σπανε.. Μου κανει εντυπωση να ειχες αντιπροσωπεια Ford και να μην το ξερεις αυτο..


Και καλά λόγω περισσότερου φορτίου απο τις ζάντες χρειάζεται πιό πολυ καυσιμο...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Μα το οτι θα εχει περισσοτερο φορτιο δε σημαινει οτι χρειαζεται περισσοτερο καυσιμο! Η ροπη σε ενδιαφερει.. Για να ανεβασεις τη ροπη αν ειναι ηδη πολυ πλουσιο τοτε πρεπει να ΚΟΨΕΙΣ καυσιμο.. Κι ας εχεις πιο πολυ φορτιο, τι σχεση εχει αυτο, η αποδοση σε νοιαζει..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Μα το οτι θα εχει περισσοτερο φορτιο δε σημαινει οτι χρειαζεται περισσοτερο καυσιμο! Η ροπη σε ενδιαφερει.. Για να ανεβασεις τη ροπη αν ειναι ηδη πολυ πλουσιο τοτε πρεπει να ΚΟΨΕΙΣ καυσιμο.. Κι ας εχεις πιο πολυ φορτιο, τι σχεση εχει αυτο, η αποδοση σε νοιαζει..

Εγω πιστευω οτι σε τόσο λιγες διαφορες δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα γιατι ψιλο διορθώνει μόνος του ο εγκέφαλος. Το πόσο μπορεί να διορθώσει όμως γενικά είναι πολύ καλό θεμα για τόπικ...
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
εγώ απο 14 πήγα σε 16 κ χωρίς να ρυθμίσω τίποτα όσο έχανε το κοντέρ συνεχίζει να χάνει συγκριτικά με το gps,και καταρχήν τα όργανα του φίεστα είναι ηλεκτρικά κ όχι μηχανικά δεν χρειάζεται calibration εκτός κ αν στέλνει λάθος πληροφορία στον εγκέφαλο,εγώ πάντως δεν είδα αλλαγή ούτε στο κοντέρ ούτε στο abs,απλά το τίμονι έγινε λίγο πιο βαρύ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread