Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikos_By_Tntt

Original poster
Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
Γειά σας
Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα χρειαστεί να κάνω το μεγαλο service στο αυτοκίνητο μέχρι στιγμής έχω αλλάξει λάδια φίλτρα μπουζι( το μκ7 έχει φίλτρο βενζίνης και αν ναι καθε ποτέ θέλει αλλαγή?)
Εχω 45.000χλμ και είναι μοντέλο του 2010
Πρέπει να αλλάξω ιμάντες στα 7 χρόνια αν όχι στις 120.000χλμ?
Ευχαριστώ !!
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
Καλησπέρα παιδιά...Προς ενημέρωση σας παραθέτω τιμές ανταλλακτικών που αγόρασα για σέρβις στα 80.000χλμ

Λάδι Ford Formula 5w-30 5L  25 euro
Φ.Λαδιού γνήσιο Ford              5 euro
Φ.Καμπίνας after market          10 euro
Μπουζί γνήσια Ford                15 euro
Σύνολο                                55 euro με απόδειξη..

Η αγορά έγινε από τον Ιακωβίδη στη μοναστηρίου (Θεσσαλονίκη)..

Τον ρώτησα για συνεργαζόμενα συνεργεία και με πρότεινε 2...Πήγα στον ένα μόνο ο οποίος με ζήτησε για να μου τα περάσει αυτά τα ανταλλακτικά 60 ευρώ !!!!!!!!!!! χαχαχαχα ήμαρτον...Τελικά έδωσα 20 ευρώ σε έναν γνωστό μου και μου τα πέρασε σε ένα 20λεπτο..Κάναμε κι έναν γενικό έλεγχο το όχημα και όλα καλά...
 

theoadon

Newbie
Jun 21, 2014
1
0
0
Καλησπέρα,

αγόρασα και εγώ σήμερα

λάδια (φορντόλαδα)
μπουζί φορντ
φίλτρα (αέρος - καμπίνας - λαδιού)
τακάκια μπροστά φορντ

και πλήρωσα 123 ευρώ. μου τον έπιασε κανονικά αν κατάλαβα καλά.... :mad: :mad:

εκτός αυτού τα μπουζί είναι άλλο νούμερο από τα προπηγούμενα. για την ακρίβεια τα προηγούμενα ήταν με μπλες γραμμές και νούμερο 8 , ενώ τα νέα είναι νούμερα 7. Δεν τα έβαλα....

εκτός αυτού το φίλτρο λαδιού δεν είναι φορντ αλλά είναι ένα μακρύτερο μαύρο. αυτό που έχει τώρα είναι φορντ και είναι πιο κοντό.

Το κατάστημα είναι στην Παναγούλη στη Νέα Ιωνια (από τη μεριά του καρεφουρ) όχι το απέναντι... AR15firing
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
6o Σερβις( Στο χρονο γινονται σε εμενα και γυρω στα 12.000) για την φιεσταρα και αλλαχτηκαν
Ολα τα φιλτρα ,αλλαξαμε λαδια ,μπουζι,υγρα φρενων,καθαρισαν την πεταλούδα γκαζιου και επαναπρογραμματισαν του εγκεφαλο ,καθαρισμος και απολυμανση κλιματισμου.Ολα μαζι 160€. Το συν σε ολα τα παραπνω ειναο οτι αλλαχτηκε και " κοντρα βαση " που στοιχισε μαζι με εκπτωσεις κτλ περι 35€.
 

PanosGlyf

Newbie
Oct 5, 2016
1
0
0
Αν επιτρέπεται που πήγες με τέτοια τιμή? Εμένα Ford μου ζήτησε 200 ευρώ για φιλτρα λάδια και μπουζί..
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
προχθες νεος ιδιοκτητης ford fiesta mk7 του 2010 αλλαξα στα 25.000
-ΜΠΟΥΖΙ BOSCH 13€
-ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΝ(ΛΑΔΙΟΥ-ΑΕΡΟΣ-ΚΑΜΠΙΝΑΣ). 38€
-ΛΑΔΙΑ CASTROL MAGNATEC 5W30 26€ 5lt
-ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ CASTROL 75W-90. 12€ το lt
-ΙΜΑΝΤΑΣ ΤΗΣ FORD+ΤΡΟΜΠΑ ΝΕΡΟΥ+ΕΞ ΙΜΑΝΤΕΣ ΤΗΣ DAYCO+ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΣΤΡΦ CORTECO 155€
-ΜΠΑΤΑΡΙΑ BOSCH S4 55€
-ΥΑΛΟΚΑΘ 17€
-ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ MOTUL INUGEL -37  5lt+1lt 36€
-ΕΡΓΑΣΙΑ 140€
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
ilias86 said:
Αν επιτέπεται που βρήκες τα λάδια στα 26 ευρώ?
απο ενα μαγαζι στην αλεξανδρουπολη λεγεται speed 2 race.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Οι τιμές που τα αγόρασες είναι όλες πολύ καλές, αλλα τα λάδια είναι πάαααρα πολύ φθηνά.  Πρόσεξε το αυτό το θέμα γιατί έχω μάθει από εισαγωγέα ότι υπάρχουν "συσκευαστήρια " στις γειτονικές μας χώρες. Εκτός αν η τιμή αφορά στο δοχείο 4 lit.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Έγινε σήμερα το καθιερωμένο service στον 8ο πλέον χρόνο...Αλλάχτηκαν:λάδια και φίλτρο λαδιού,φίλτρο καμπίνας,υγρά φρένων έγινε ρύθμιση στις πιτσιλίθρες μπροστά και καθαρισμός της μίας γιατί δεν πετούσε νερό,λάστιχα μπρός-πίσω, έβαλα ένα σετ υαλοκαθαριστήρες εμπρός και έγινε και ο απαραίτητος έλεγχος και οι λυπάνσεις..Κόστος 129 ευρώ...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiesta77 said:
Οι τιμές που τα αγόρασες είναι όλες πολύ καλές, αλλα τα λάδια είναι πάαααρα πολύ φθηνά.  Πρόσεξε το αυτό το θέμα γιατί έχω μάθει από εισαγωγέα ότι υπάρχουν "συσκευαστήρια " στις γειτονικές μας χώρες. Εκτός αν η τιμή αφορά στο δοχείο 4 lit.
4λτ ειναι τα λαδια και ειναι γνησια αφου εχει πανω την ταινια γνησιοτητας μου το ειπαν και στο συνεργειο οτι ειναι γνησια εχω ξαναγορασει απο το συγκεκριμενο μαγαζι για το mk6 2 φορες λαδια και βαλβολινες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread