Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mastixaki

Original poster
Rookie
Apr 19, 2012
34
0
0
Καλημέρα.!! Άλλαξα πρόσφατα λάστιχα στο αυτοκίνητο και μου είπαν ότι όλες μου οι ζάντες θέλουν επισκευή γιατί είναι χτυπημένες από λακούβες κτλ. Θα στοιχίσει περίπου  100 ευρώ αλλά έχουν πέσει τώρα όλα μαζεμένα (σέρβις, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας κτλ) και αδυνατώ να το κάνω αν και ταξιδεύω αθήνα καβάλα ανά 2-3 μήνες. Τι μπορεί να μου δημιουργήσει αυτό πέρα από γρηγορότερη φθορά ελαστικών??
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αν ειναι πολυ στραβες μπορει να χανεις και αερα..... επισεις θα σου φθαρουν τα λαστιχα ποιο γρηγορα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tι ίντσες ζάντες έχεις; Μου κάνει εντύπωση που θέλουν και οι 4 επισκευή.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Kωστα μην σου κανει ΚΑΘΟΛΟΥ εντυπωση...κρινε απο εμενα giggle giggle

Πανο για χασιμο αερα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥΥΥΥ στραβες οι ζαντες για να φτασει σε αυτο το σημειο,τοσο πολυ που πρεπει να εχει και θεμα στο τιμονι...

mastixaki 1)νιωθεις καποιο παιξιμο στο τιμονι σου με την αλλαγη ελαστικων? 2) εσυ την ωρα που τα εβαλε για να τα ζυγοσταθμισει την ειδες την ζαντα να γυρναει?ηταν ορατο με το ματι το παιξιμο που εκανε??
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
για να χανει αερα πρεπει να ειναι θεοστραβη οπως λεει και ο μιχαλης να βαραει 8αρια στη ζυγοσταθμιση εμενα περυσι 2 ειχαν τετραγονιστει   :D  αλλα αερα δεν εχαναν ..το τιμονι μπορει να σου τραβαει λιγο και πολυ πιθανον θα εχει τρεμουλα μετα τα 120 επικυνδινο δεν ειναι αλλα αν το αφησεις καιρο ετσι θα αρχισει να ταλαιπωρει μπαλακια και αλλα πολλα... καποια στιγμη στο μελλον να τις ισιωσεις  προσωπικα εμενα οι 2 ειναι παλι στραβες που να παρει με τους κολοδρομους αλλα θα τις αφησω μεχρι το πασχα να μαζεψουν κανα χτυπημα ακομα   :D και μετα ισιωμα  giggle
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
εμενα ειναι στραβες απο τα 20.000 χλμ και εχω ηδη επανω τωρα 42.000 χλμ και θεμα κανενα...και ειναι στραβες και οι 4 ;) του χρονου που θα αλλαξω λαστιχα θα γινουν ολα μαζι....
 

mastixaki

Original poster
Rookie
Apr 19, 2012
34
0
0
παιδιά το τιμόνι δεν μπορώ να πω ότι μου τραβάει πολύ... και ούτε με τον αέρα έχω τόσο θέμα. δεν θυμαμαι τις ίντσες των ζαντών να σας πω. δεν ήμουν μπροστά να το δω. μου είπε αυτός βέβαια όταν πάω να το φτιάξω θα μου το δείξει ότι είναι στραβές.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1355568725[/time]
με ειρωνεύτικε κιόλας αυτός γτ μου λεει ''εσύ το οδηγας''? και του λεω ναι και απαντάει προσεχουμε λίγο στις λακούβες δεν πεφτουμε μεσα.. ο ανοητος!! λεσ και ειναι αυτοι δρομοι για να κυκλοφορεις...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
pumaspeed said:
μιχαλη το τιμονι σου τραβαει καθολου?

οχι το τιμονι δεν μου τραβαει καθολου και ουτε στην σταθεροτητα του αμαξιου μπορω να πω οτι εχω καποιο θεμα και για αυτο αλλωστε το αφηνω ακομα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείς να δεις τις ίντσες στο λάστιχό σου. Π.χ. 195/45/16 84V, το 16 είναι οι ίντσες της ζάντας...



Αν δεν τρέμει το τιμόνι, άφησέ τες λίγο ακόμη. Αν δεν το αισθάνεσαι και τόσο σόι, τότε φτιάξ' τες. Είναι και θέμα του πόσο σταθερά θα πηγαίνει το αυτοκίνητο στο δρόμο.



Ε, εντάξει, κατά κοινή ομολογία οι δρόμοι της ελλάδος είναι γτπ...
 

mastixaki

Original poster
Rookie
Apr 19, 2012
34
0
0
15 ίντσες είναι τελικα! ευχαριστω παιδια!
 
mastixaki said:
.....
με ειρωνεύτικε κιόλας αυτός γτ μου λεει ''εσύ το οδηγας''? ....

ναι εγώ οδηγώ πες του και τις στραβώνω  γιατί κάτι άντρες σαν εσένα φτιάχνουν τους δρόμους!!



Αν δεν τρέμει ενοχλητικά το τιμόνι δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!  Για να φάει λάστιχο στραβωμένη ζάντα πρέπει να είναι ζάρι. Να κάνεις έλεγχο πίεσης ελαστικών σε πιο τακτά χρονικά διαστήματα και τίποτα άλλο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mastixaki said:
με ειρωνεύτικε κιόλας αυτός γτ μου λεει ''εσύ το οδηγας''? και του λεω ναι και απαντάει προσεχουμε λίγο στις λακούβες δεν πεφτουμε μεσα.. ο ανοητος!! λεσ και ειναι αυτοι δρομοι για να κυκλοφορεις...
βάλε μια τετράζα oz να ησυχάσεις....
έπρεπε να του πεις,hello......αν δεν στραβώνουν οι ζάντες μου...θα μείνεις άνεργος..... giggle giggle giggle
 

mastixaki

Original poster
Rookie
Apr 19, 2012
34
0
0
mk1 Stelios said:
ναι εγώ οδηγώ πες του και τις στραβώνω  γιατί κάτι άντρες σαν εσένα φτιάχνουν τους δρόμους!!

χαχαχα με έπιασε απροετοίμαστη!!


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]15, Δεκέμβριος, 2012, 19:34:36[/time]

scorpion said:
βάλε μια τετράζα oz να ησυχάσεις....
έπρεπε να του πεις,hello......αν δεν στραβώνουν οι ζάντες μου...θα μείνεις άνεργος..... giggle giggle giggle



χαχαχαχαχα
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Απορία: ξέρει κανείς πως επισκευάζονται οι ζάντες αλουμινίου?αν δηλαδή εχω πέσει σε λακούβα κ έχει γδαρθεί το "χείλος" της ζάντας, τι κάνουμε?ξέρει κανεις τη εργασία γίνεται?
 

sophia

Member
Feb 6, 2011
172
0
0
53
ΑΘΗΝΑ
Αν έχει γδαρθεί μόνο και δεν είναι στραβωμένη , ξεμοντάρουν το ελαστικό ,την καθαρίζουν, την στοκάρουν και μετά την βάφουν.
 

theo_panatha

Newbie
Nov 17, 2011
4
0
0
36
fokida
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ 17αρες ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΘ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΑΒΩΣΗ ΛΙΓΟ.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ?

edit:γραφουμε παντα με μικρα ελληνικα
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Μέσες άκρες 20 ευρώ/ζάντα.Bλέπω οτι δηλώνεις Magnet (άλλα λευκό ???),αρα gunmetal χρώμα στις ζάντες και επειδή η επισκευή προϋποθέτει πρέσα και σφυροκόπημα,ετοιμάσου για γρατσουνιές.Οχι πώς θα φαίνονται με το ελαστικό τοποθετημένο...άλλα λέμε τώρα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread