Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Δυστυχώς όπως έχουν διαπιστώσει όλοι οι κάτοχοι των Fiesta που έχουν την πρώτη έκδοση του Sync εγκατεστημένη, η Ford δεν έχει βγάλει ποτέ επίσημη αναβάθμιση. Υπάρχει όμως ένας τρόπος για μια μικρή αναβάθμιση, με την προϋπόθεση να αλλάξει κάποιος το Sync Module V1.0 με ένα V1.1
Μιας και τα sync modules, τα βρίσκει κάποιος πολύ φτηνά στο ebay, είπα να δοκιμάσω να αλλάξω το δικό μου με ένα νεώτερο.
Το sync module είναι εγκατεστημένο στο κάτω μέρος από το ντουλαπάκι του συνοδηγού:

IMG_1210s.jpg


Εδώ φαίνονται και τα 2 modules μαζί. Η βασική εξωτερική τους διαφορά είναι η ύπαρξη 2 USB στην παλιά έκδοση:

IMG_1211s.jpg


Έκανα και μια αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση που είναι η 5.9:

IMG_1216s.jpg


Οι βασικές διαφορές της τελευταίας έκδοσης, είναι η υποστήριξη εφαρμογών στο ios/android και επίσης οι περισσότερες φωνητικές εντολές.

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο ios που συνεργάζονται με το sync:

IMG_1221s.jpg


IMG_1219s.jpg


Εκτός από τις κλασσικές Spotify, Glympse, έκανα εγκατάσταση το Accuweather, Cityseeker, Letspark και θα δοκιμάσω και το sygic που επίσης υποστηρίζεται. Όλες οι εφαρμογές υποστηρίζουν πλήρως φωνητικές εντολές.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το sync 1.1 με την τελευταία αναβάθμιση είναι σίγουρα πιο βελτιωμένο από το sync 1.0 που είχα μέχρι τώρα.

Να προσθέσω ότι τα sync modules 1.1 έχουν κωδικό του τύπου : D1BT-14D212-CC. Τα τελευταία 2 γράμματα δεν παίζουν ρόλο, αλλά είναι σημαντικό να ξεκινάει από D1BT ο κωδικός. Τα v1.0 ξεκινάνε από ΑΜ5Τ.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Πως ξερουμε ποιο sync εχουμε; και πως κανουμε εγκατασταση εφαρμογων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εγώ μάλλον έχω το 1.1, αλλά δεν μπορώ να βρω πως και γιατί το AccuWeather και το Sygic είναι συμβατά, δεν μου τα βγάζει στη λίστα στο site της Ford. Έχεις κάποιο link από που το βρήκες ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για να δει κάποιος την έκδοση του module και του firmware θα πρέπει να πάει στα sync settings και να επιλέξει το system info. Το sync 1.1 άρχισε να τοποθετείται σε αμάξια παραγωγής απρ14 και μετά.
Για πλήρη υποστήριξη του iphone/android θέλει επίσης να έχει το firmware 5.9.
Η εγκατάσταση εφαρμογών, τουλάχιστον σε iphone που δοκίμασα, γίνεται με την σύνδεση του κινητού μέσω του καλωδίου usb. Με το που συνδέσεις το κινητό, αμέσως σε πάει στο apple store και σου εμφανίζει όλες τις συμβατές εφαρμογές. Όταν στην συνέχεια τρέξεις κάποια συμβατή εφαρμογή στο κινητό, αυτόματα περνάει και στο μενού του sync.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Εμενα δεν θελει να το κανει αυτο. Και εχω iphone. Δννξερω ομως τι sync εχω.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εσύ έχεις σίγουρα v1.1, αλλά πιθανόν να μην έχεις την τελευταία αναβάθμιση στο software σε 5.9.
Μπορείς να την κάνεις μόνος σου κατεβάζοντας τα αρχεία από το ιντερνετ και χρησιμοποιόντας ένα usb φλασάκι. Μπορείς να κατεβάσεις τα αρχεία από εδώ http://www.fordownersclub.com/forums/topic/56334-ford-sync-updates/?do=findComment&comment=580015
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Μπραβο ρε φιλε. Βοηθατε τους χαζους αχαχα. Παω να το κανω γιατί μονο το Spotify μου εβγαζε.

Τα κατεβαζω και μετα απλα βαζω φλασακι στην θυρα;
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, και μετά πας στην επιλογή sync applications και στο install on sync. Ξεκινάει μετά μόνο του την εγκατάσταση, η οποία θα διαρκέσει 20 λεπτά. Θα πρέπει να έχεις τον κινητηρα αναμένο, και να μην διακόψεις με τίποτε την διαδικασία.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1485984657[/time]
Πριν ξεκινήσεις με το update, μπορείς να δεις λίγο πoια έκδοση έχεις τώρα? Θα περίμενα το δικό σου να έχει ήδη την τελευταία!
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
ναι ναι τα ίδια είχε και το κλιο να μην σβήσουμε το μοτερ και όταν έκανε αναβάθμιση στους χάρτες έκανα ταξίδι Αθήνα Ναύπλιο και ήθελε και 10 λεπτά ακόμα αχααχ.. απορία sync3 υπάρχει περίπτωση να μπει?


πάω τώρα να δω δώσε μου 2λεπτά
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν έχεις 5.10 τότε έχεις ακόμη πιο καινούργια έκδοση άρα δεν χρειάζεται αναβάθμιση. Είχα την εντύπωση όμως ότι η τελευταία version ήταν η 5.9
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Και ομως εγραφε V5.10. Αλλά δεν εχω αυτα τα καλουσια με εφαρμογες. Μονο το spotify που δεν το χρησιμοποιω κιολας. Θα δουμε αν γραψει κανας αλλος με stline τι εκδοση εχει
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις μια χάρη? Μπορείς να βάλεις σε αυτό το site το vin σου και να μου πεις τι δεδομένα σου βγάζει για το as built σου : https://www.motorcraftservice.com/AsBuilt
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Πολλες αγνωστες λεξεις αχαχα. Το βιν πως το βρισκω

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1485984679[/time]
πες μου οτι εννοεις τον αριθμο πλαισιου
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Θα το έχεις στην άδεια κυκλοφορίας. Μπορείς επίσης να το δεις στο παρμπριζ, κοιτώντας απο έξω στην μεριά του οδηγού.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Παω και ερχομαι

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1485984686[/time]
Μου εβγαλε να κατεβασω ενα αρχειο
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Πήγαινε στο https://www.motorcraftservice.com/AsBuilt και δώστου τον αριθμό να δούμε λίγο τι κωδικοποίηση έχεις στο sync. Αυτο το site είναι επίσημο της ford, και είναι ουσιαστικά μια μεγάλη βάση δεδομένων για όλα τα ford.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
nexus said:
Πήγαινε στο https://www.motorcraftservice.com/AsBuilt και δώστου τον αριθμό να δούμε λίγο τι κωδικοποίηση έχεις στο sync. Αυτο το site είναι επίσημο της ford, και είναι ουσιαστικά μια μεγάλη βάση δεδομένων για όλα τα ford.

i did it και μου λέει when prompted be sure to save or copy the file to the following IDS directory
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Pakwel said:
Μου εβγαλε να κατεβασω ενα αρχειο

Αυτό καλό είναι να το κρατήσεις σαν backup. Μπορείς μήπως να κάνεις copy paste εδώ τους κωδικούς του apim? είναι αυτοί που ξεκινουν με 7d0
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread