Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

giwrgos775

Original poster
Newbie
Jan 6, 2015
8
0
1
Καλησπέρα αλάνια.αποφάσισα χθες μεσα στο καύσωνα να ταξιδέψω με το μκ7 μου.στα μεσα της διαδρομής φορτωμένος και με a/c αναμένο ειδα θερμοκρασία 108 βαθμούς.αφού πήγε η ψυχή μου στη Κουλουρη σταμάτησα για λίγο.αφού συνέχισα είχα το νου μου συνεχεια στη θερμοκρασία.η διακύμανση σ όλο τ ταξίδι ήταν 95-105...έχει μετρήσει κάποιος άλλος θερμοκρασίες;;για κάποιο λόγο ακούγονται πολύ υψηλές στα αυτιά μου..
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Ετρεξε με υψηλη ταχυτητα το αμαξι;
Ας ελεγθει το συστημα ψυξεως.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Και το δικο μου ζεματαει καποιες φορες (χιλιαρη εκομπουστ φοκους), αλλα η θερμοκρασια μενει σταθερη.
Ας γινει καποιος ελεγχος, ιδιως στο συστημα ψυξεως και στο λιπαντικο (λαδι μηχανης).
 

Nikosx83

MK7
Newbie
Nov 1, 2022
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα αλάνια.αποφάσισα χθες μεσα στο καύσωνα να ταξιδέψω με το μκ7 μου.στα μεσα της διαδρομής φορτωμένος και με a/c αναμένο ειδα θερμοκρασία 108 βαθμούς.αφού πήγε η ψυχή μου στη Κουλουρη σταμάτησα για λίγο.αφού συνέχισα είχα το νου μου συνεχεια στη θερμοκρασία.η διακύμανση σ όλο τ ταξίδι ήταν 95-105...έχει μετρήσει κάποιος άλλος θερμοκρασίες;;για κάποιο λόγο ακούγονται πολύ υψηλές στα αυτιά μου..
Καλησπέρα φίλε μου. Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου 1.400 '10. Μήπως βρήκες λύση;
Post automatically merged:

Καλησπέρα σας όλους. Στην δική μου περίπτωση, έσκασε το κολλάρο του καλοριφέρ και έμεινε το αυτοκίνητο απο νερά. Βρισκόμουν σε εθνική οδό και μόλις ένοιωσα κάποια μπερδέματα βγήκα σε έξοδο αλλά δεν πρόλαβα. Το αμάξι έσβησε μόνο του, μπήκε σε ασφαλή λειτουργία. Έγινε αντικατάσταση κολλάρου, τοποθέτησα και ένα διαγνωστικό μόνιμα για να ελέγχω και την θερμοκρασία του κινητήρα και παρατηρώ ότι σε διαδρομή με σταθερή ταχύτητα 80-100km/h υπάρχουν διακυμάνσεις στην θερμοκρασία απο 85oC έως 107oC, ακόμα και με χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος που υπάρχουν τώρα 10-15oC. Διαρροή ψυκτικού υγρού δεν υπάρχει, μιας και έχει ελεγχθεί όλο το σύστημα. Γενικότερα με έχει ταλαιπωρήσει ιδιαίτερα το σύστημα ψύξης. Το αμάξι έχει 173000km και το έχω στην κατοχή μου 1,5 χρόνο.
 
Last edited:

vagmak

MK7
Newbie
Dec 7, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα....να ρωτησω κ εγω γτ το εχω απορία. Ειναι φυσιολογικό η θερμοκρασία στην καμπίνα οδηγου-συνοδηγού να ειναι κάπος ανεβασμένη απο την λειτουργία του μοτέρ ; Ειναι ντίζελ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread