Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

iliasv13

Original poster
Rookie
Jan 6, 2022
28
4
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, έχω ένα ford fiesta mk8 2018 diesel 85hp. Μπήκα στο κρυφό μενού, έβαλα να μου δείχνει θερμοκρασία εν κινήσει. Έκανα μια μισάωρη πορεία και η μεγαλύτερη θερμοκρασία που ανέβασε ήταν 98 βαθμούς το μέγιστο που είδα. Έπαιζε γενικά μόλις ζεστάθηκε από 87 μέχρι 98. Το βεντιλαντερ δεν το άκουγα καθόλου. Σταμάτησα όταν έφτασα στο προορισμό μου και ήταν στους 90 βαθμούς. Άνοιξα καπο και δεν δούλευε.
Είναι φυσιολογικό; σε τι θερμοκρασια πρέπει να ανοίγει το βεντιλαντερ;
Το παγούρι είναι γεμάτο, υποτίθεται είχα αλλάξει πέρυσι όλο το κύκλωμα με ροζ αντί ψυκτικό, g12 αν θυμάμαι καλά.
Το βεντιλαντερ δουλεύει αμα ανοίξω a/c. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

ΥΥπάρχει περίπτωση να έχω κάποια χαλασμένη βαλβίδα ή θερμοστάτη ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ
 

Nastycloud

Newbie
Mar 13, 2015
8
3
3
Είχα αντιμετωπίσει θέμα με τον θερμοστάτη στο ΜΚ7 2008-2012. Ο κάθε θερμοστάτης έχει τα δικά του όρια και στο κρυφό μενού αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και 8 χρόνια απο τότε, λέει σε τι θερμοκρασία ενεργοποιείται. Αν η ενεργή σου θερμοκρασία είναι παραπάνω, τότε ή ο θερμοστάτης έχει χαλάσει και δεν κλείνει την επαφή ή το βεντιλατερ σου έχει χαλάσει ή αν είναι η τυχερή σου μέρα, απλά ξεκούμπορέ το φυσάκι του βεντιλατέρ.

Ξεκίνα απο το 3 που είναι εύκολο και βγάλε/βαλε την φύσα μηπως δεν πατάει καλά. Το επόμενο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις την φύσα του βεντιλατέρ όταν είσαι σε ανεβασμένη θερμοκρασία και με ένα πολύμετρο να δεις λειτουργεί.
Έτσι θα δείς αν φταίει ο θερμοστάτης ή το βεντιλατέρ.


To βεντιλατέρ a/c είναι άλλο απο αυτό που κρυώνει την μηχανη σου μην τα μπερδεύεις. Αυτό της μηχανής είναι μπροστά στο ψυγείο και στις "γρίλιες" ανάμεσα απο τα φώτα σου, αυτό του ac βρίσκεται πιο μέσα στο αυτοκίνητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: iliasv13 and Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε. Βασει περιγραφης δεν φαινεται καποια βλαβη. Για οποιαδηποτε αμφιβολια απευθυνσου στον τεχνικο.
 

iliasv13

Original poster
Rookie
Jan 6, 2022
28
4
3
Μοντέλο
MK8
Είχα αντιμετωπίσει θέμα με τον θερμοστάτη στο ΜΚ7 2008-2012. Ο κάθε θερμοστάτης έχει τα δικά του όρια και στο κρυφό μενού αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και 8 χρόνια απο τότε, λέει σε τι θερμοκρασία ενεργοποιείται. Αν η ενεργή σου θερμοκρασία είναι παραπάνω, τότε ή ο θερμοστάτης έχει χαλάσει και δεν κλείνει την επαφή ή το βεντιλατερ σου έχει χαλάσει ή αν είναι η τυχερή σου μέρα, απλά ξεκούμπορέ το φυσάκι του βεντιλατέρ.

Ξεκίνα απο το 3 που είναι εύκολο και βγάλε/βαλε την φύσα μηπως δεν πατάει καλά. Το επόμενο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις την φύσα του βεντιλατέρ όταν είσαι σε ανεβασμένη θερμοκρασία και με ένα πολύμετρο να δεις λειτουργεί.
Έτσι θα δείς αν φταίει ο θερμοστάτης ή το βεντιλατέρ.


To βεντιλατέρ a/c είναι άλλο απο αυτό που κρυώνει την μηχανη σου μην τα μπερδεύεις. Αυτό της μηχανής είναι μπροστά στο ψυγείο και στις "γρίλιες" ανάμεσα απο τα φώτα σου, αυτό του ac βρίσκεται πιο μέσα στο αυτοκίνητο.
Καλησπέρα, θα το δοκιμάσω αυτό με την φισα αύριο όταν το κινήσω πάλι αύριο να δω τι θα συμβεί.

Νομίζω ότι έχω μόνο ένα βεντιλαντερ, μόλις ανοίξω το καπο φαίνεται κάτω από το άνω κολάρο ένα όπου και εκεί έχει μια φισα.
Δηλαδή βεντιλαντερ και από πίσω του είναι κολλημένα δύο ψυγεία, μηχανής και a/c (δεν ξέρω πιο ψυγείο είναι πιο). Και αυτό το έχω δει να δουλεύει με ανοιχτό a/c.
Παίζει να έχει και άλλο δεύτερο βεντιλαντερ πιο μέσα και να μη φαίνεται;
Απέξω από τις γρίλιες του προφυλακτήρα φαίνεται μόνο το ένα ψυγείο
Post automatically merged:

Έτσι είναι τα ψυγεία και μέσα έχει το βεντιλαντερ
 

Attachments

  • 20220916_125711.jpg
    20220916_125711.jpg
    3.3 MB · Προβολές: 10
Last edited:

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αυτά τα καινούργια πετρέλαια έτσι δουλεύουν, ανοίγει το βεντιλατερ πάνω από 100 βαθμούς, δεν ξέρω γιατί τα έχουν έτσι. Και το polo 6c 1.4 tdi της συζύγου έτσι κάνει βράζει τα νερά και μετά ανοίγουν τα βεντιλατερια

Sent from my X19 using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread