Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Γεια σε ολους!!!

Λοιπον εδω και λιγο καιρο εμφανιστηκε ενας ενοχλητικος θορυβος απο πισω δεξια στην περιοχη της πισω πορτας.
Το Fiesta μου ειναι 4θυρο.
Νομιζα ειναι απο κανα μηχανιστο ζωνης...ελυσα τα πλαστικα...μονωσα...τιποτα.
Μετα απο ψαξιμο με το γατονι τον μηχανικο μου...διαπιστωσαμε οτι ειναι η πισω πορτα γενικα.
Δεν κλεινει οσο η αριστερη και στο πανω μερος αν βαλεις δαχτυλα απο τη μεσα μερια υπαρχει ενα λιιιιιιιγο μεγαλυτερο κενο.
Δεν βαζει νερα αλλα στις στρεβλωσεις του πλαιισιου τριζει και ψιλοκοπαναει ενοχλητικα.
Ο μηχανικος μου ανοιξε την πορτα ενω οδηγουσα και δεν ακουγοταν κανενας θορυβος.
Οποτε το ερωτημα ειναι...
Φταιει η κλειδαρια?
Μαζευει με καποιο τροπο ωστε να κλεινει καλυτερα?

Ο γαμπρος μου που πηρα το αμαξι ειπε οτι εχει αλλαξει πισω ποστα γιατι την ειχε κοπανησει καποιος.
Επισης μου ειπε οτι εχει ξανακουσει για αυτο το θεμα απο αλλους και οτι το φτιαχνουν με μαζεμα της πορτας.

Γνωριζει κανεις κατι???
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όταν κλείνει η πόρτα, έρχεται πρόσωπο με το πίσω φτερό του αυτοκινήτου; Ή μήπως βγαίνει πιο έξω;
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Ναι  δεν βλεπω κατι να εξεχει.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εμένα πάντως σε αντίστοιχο θέμα στο ΜΚ6, ακουμπώντας την πόρτα με τα δυο χέρια και πιέζοντας την προς τα μέσα με κάποια δύναμη φαίνονταν να κουνιεται προς τα μέσα λίγο σε σχέση με οποία δεν έκανε θορυβο που δεν έμπαινε καν προς τα μεσα. Δοκίμασε το σε αυτή που κάνει θόρυβο σε σχέση με μία που δεν κάνει.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
εχουν και οι 2 πορτες το ιδιο μποσικο αν σπρωξεις μεσα.
νομιζω οτι η κλειδαρια κανει την ζημια. Θα δοκιμασω να βγαλω ολα τα πλαστικα αν και δεν νομιζω να ειναι απο αυτο
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μην ψαχνεις την κλειδαρια αν η πορτα εχει σωστους αρμους την ωρα που ειναι κλειστη.
Οι θορυβοι σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο τους μεντρεσεδες αναρτησης της στην κολωνα του πλαισιου.Οι μεντρεσεδες λοιπον θελουν λιπανση η αλλαγη πιρρων γιατι υπαρχει το ενδεχομενο εκει που ηταν η πορτα στο προηγουμενο αυτοκινητο να ανοιγοκλινε πολυ συχνα αν ειναι η δεξια.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Πιο πιθανο αυτο που λες φιλε μου λογω οτι απο εκει  ηταν το παιδικο καθισμα οποτε καταλαβαινεις... Ανοιγε συχνα.
Αυτα τα βρισκω ξεχωριστα στη Ford?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread