Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχοντας 161.000 χμ σε 5 ανησυχα χρονια το fiesta μου τσιμπαει λιγο λαδακι. σκεφτηκα να ριξω αντιτριβικο της motorkote..
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
βάλε δε εχεις τίποτα να χάσεις.
άλλος που έβαλε είδε βελτίωση.
 
yannis_s said:
εχοντας 161.000 χμ σε 5 ανησυχα χρονια το fiesta μου τσιμπαει λιγο λαδακι. σκεφτηκα να ριξω αντιτριβικο της motorkote..
δεν θα σου κανει κατι.

...εχουν κολλησει μοτερ απο αντιτριβικα για αυτο προσεχε!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
το σουπερ νταιναμικ το δουλευω εδω και 12 χρονια σε ολα μου τα μηχανοκινητα... σκεψου οτι το σμαρτ που εχω εχει γραψει 83000 κ δεν καιει σταγωνα λαδι και ολα τα σμαρτ στα 70000 πανε για μοτερ!! εμενα ουτε καν επισκευη!!! με κλειστα τα ματια λοιπον για μενα δουλεψε το!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Andreas19 said:
το σουπερ νταιναμικ το δουλευω εδω και 12 χρονια σε ολα μου τα μηχανοκινητα... σκεψου οτι το σμαρτ που εχω εχει γραψει 83000 κ δεν καιει σταγωνα λαδι και ολα τα σμαρτ στα 70000 πανε για μοτερ!! εμενα ουτε καν επισκευη!!! με κλειστα τα ματια λοιπον για μενα δουλεψε το!!

το motorkote, κάνει μέν τρελή δουλειά για την μειωση των τριβων και την μακροζωϊα (το χρησιμοποιώ και εγω παντου), αλλα δεν νομίζω να κανει κατι για το τσίμπημα του λαδιού. Εκει πρεπει να βάλεις κάτι επώνυμο για να σταματαει τις διαρροές λαδιού και σε ποσότητα ΑΚΡΙΒΩΣ όση λέει ο κατασκευαστής για τον όγκο λαδιού του κινητήρα σου. Αλλα μην περιμένεις και θαυματα... Πρόσεξε μην βαλεις παραπάνω γιατι θα παθεις αυτό που λεει ο mk1stelios (pritanis).
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Και εγω που εχω βαλει μεχρι στιγμης ολα δειχνουν οτι ειναι μια χαρα! Η μηχανη ακουγεται καλυτερα παντως 
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Eχοντας δοκιμασει motorkote σε αυτοκινητα νορμαλ σαραβαλα κ γρηγορα καθως κ σε μηχανακια που ειχα κ εχω (παπια) , οντως νομιζω πως κανει καλη δουλεια (στροφαρισμα ,ηχος μηχανης κ οι ταχυτητες μπεναν σαν λουκουμι οπου βεβαια λαδι κ βαλβολινες ηταν ενα).Αυτο ομως που δεν νομιζω ειναι για την διαρκεια του , γιατι μετα απο καποια χλμ χανει τις ιδιοτητες του.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
xr said:
Eχοντας δοκιμασει motorkote σε αυτοκινητα νορμαλ σαραβαλα κ γρηγορα καθως κ σε μηχανακια που ειχα κ εχω (παπια) , οντως νομιζω πως κανει καλη δουλεια (στροφαρισμα ,ηχος μηχανης κ οι ταχυτητες μπεναν σαν λουκουμι οπου βεβαια λαδι κ βαλβολινες ηταν ενα).Αυτο ομως που δεν νομιζω ειναι για την διαρκεια του , γιατι μετα απο καποια χλμ χανει τις ιδιοτητες του.



πεσ τα χρυσοστομε!!! γιατι και σε άλλους το χω πει οτι κραταει μόνο για 2-3 χιλ χιλίομετρα και με δουλεύουνε!!
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Ναι αυτο εχω καταλαβει. Εχω δοκιμασει κ αντιτριβικα τα οποια αναμειγνυονται με το λιπαντικο κ αλαζουν την μοριακη τους δομη κ το ιξωδες τους (tufoil -mpz-moς2) τα οποια χρειαζονται να μπαινουν σε καθε αλαγη , και αντιτριβικα που ειναι ενισχυτες μεταλων (motorkote - limitec -XR1) τα οποια υποτειθεται παραμενουν στην μηχανη κ μετα την αλαγη λαδιων.
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Το motokote ειναι το αυθεντικο αμερικανικο . Το παλιο επονωμαζομενο motorkote .τωρα λεγεται super dynamic κ συσκευαζεται εδω . Φαινεται τους αναγκασε η αμερικανικη εταιρεια να αλαξουν το ονομα .
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
xr said:
Το motokote ειναι το αυθεντικο αμερικανικο . Το παλιο επονωμαζομενο motorkote .τωρα λεγεται super dynamic κ συσκευαζεται εδω . Φαινεται τους αναγκασε η αμερικανικη εταιρεια να αλαξουν το ονομα .

συμφωνω, υπαρχει και το γνησιο το αμερικάνικο στην αγορα, το οποίο νομίζω κραταει περισσότερο!
 

Geo

New member
May 28, 2010
92
0
6
Athens
Το βαλα και γω το super dynamic οταν αλλαξα λαδια.Για ψυχολογικους λογους.. :)
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Στην τελευταια αλαγη λαδιων ,εβαλα κ motor cote ,για πρωτη φορα στο fiesta. Aφου το δουλεψα λιγο ηρεμα (σε κινηση ) , και μετα το αφησα να κρυωσει ,ωστε να του δοθει η ευκαιρια να  πιασει φιλμ κ να γινει ενα με τα μεταλα , παιδια η διαφορα στο στροφαρισμα ηταν εμφανη. Παταγα γκαζι κ επιταχυνε λες κ ειχε ελαφρυνει η μηχανη.
Οπως ειχα γραψει ομως κ πριν,δεν εχει την διαρκεια που υποσχεται. Για να δω τωρα στο fiesta πως θα παει.
Παντως κατα την γνωμη μου αξιζει να το δικιμασει κανεις. Ειδικα τα δυνατα κ βαρια ποδια AR15firing.
Οπως κ να το κανεις ειναι μια εξτρα προστασια.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Ποσο εχει φτασει τωρα η τιμη του!! εγω το ειχα αφησει στα 25 ευρω!!
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Ειχε 3 μεγεθη αποτι θυμαμαι. Εγω  ειχα παρει πριν το καλοκαιρι το μεγαλο,40 Ε η 45 Ε δεν θυμαμαι ακριβως.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
παιδια το γνησιο motorcote να παίρνετε, έχει μεγαλή διάρκεια απο το super dynamic, την απομίμα του.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread