Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

FiestaMarine

Rookie
Feb 2, 2013
18
0
0
29
Πριν λίγες ώρες έδιωξα επιτέλους το καταραμένο το τάσι και έβαλα μια ζαντούλα της προκοπής. Θα ανεβάσω φωτογραφία άμεσα. Η ζαντούλα είναι αλουμίνιο 10-άκτινη, μεταχείρα σε βουλκανιζατέρ. Το τι μάρκα είναι, κουίζ μαζί με τη φωτό.



382636_641580959190039_15749750_n.jpg


Να τη! Ειναι λίγο βρωμικούλα βέβαια, και το λάστιχο ακόμα πιο πολύ, ενώ λείπει προς το παρόν και η απαραίτητη μεταλική τάπα στη βαλβίδα. Τέλος περιμένω να δείξει λίγο ακόμα με τη δαγκάνα μπλε (my next move)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άλλη μία οπτική γωνία της carbon style λεπτομέρειας. Ας είναι καλά τα παιδιά της dmb graphics uk.

carbon_centre_cap.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κανονικά όχι, μάλλον φταίει η οπτική γωνία με την οποία τραβήχτηκε η φωτογραφία...
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
παιδια καλησπερα καιρο εχω να μπω στην σελιδα λογω δουλειων δν μπορεσα να ρθω και στην συναντηση, τελος παντων,ειναι πλεον καιρος να ομορφυνω την αστραπη μου και αυτες της μερες ειμαι στο ψαξιμο μεχρι στιγμης μια μου κινισε το ενδιαφερον ο κατασκευαστης (Kormetal) και το μοντελο (challenger) 15αρα ειναι ι ζαντα 350 με ειπε ο μαστορας πως σας φενετε εσας βεβαια περιμενω να με δωσετε καλητερες γνωμες και εσεις αν εχετε ευχαριστω !!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1391698372[/time]
http://www.ntalos.gr/index.php?route=product/product&product_id=94

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]06, Φεβρουαρίου, 2014, 09:09:21[/time]
βασικα κιολας πως ανεβαζω φοτο?
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
Σημερα πηρα προσφορα για ζαντολαστιχα για το fiesta μου μιας και τα λαστιχα μου ειναι για πεταμα οποτε κανω την υπερβαση και απο 14'' παω σε 15'' με 195/50/15 λαστιχα. Η ζαντα που μου προταθηκε ειναι η marathon 833 σε συνδυασμο με ελαστικα michelin στα 590 ευρω κομπλε. Ποια η αποψη σας γιατι ψηθηκα να του κανω ενα δωρο να δειξει λιγο καλυτερα!!!

http://www.kiriakopoulos.com/products/marathon/marathon_833
 

Dark knight

Hero Member
Ειναι πολυ ωραια ζαντουλα! ok234 ok234
Να του κανεις το δωρακι σου αφου ειναι και για πεταμα τα λαστιχα του!! giggle giggle

marathon 833


AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing

Υ.Γ.:Μηπως να το σκεφτεις και για 16αρα?
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
Dark knight said:
Υ.Γ.:Μηπως να το σκεφτεις και για 16αρα?

Ανεβαινει αρκετα η τιμη χωρια που τα λιγα αλογα μου θα τα βρουν σκουρα. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μεινω εκει!!!
 

Dark knight

Hero Member
bmw5argolida said:
Υ.Γ.:Μηπως να το σκεφτεις και για 16αρα?


Ανεβαινει αρκετα η τιμη χωρια που τα λιγα αλογα μου θα τα βρουν σκουρα. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μεινω εκει!!!

Οκ!!
Παντως ειναι πολυ ωραια ζαντα!!
Ευχομαι συντομα να την βαλεις και να την χαρεις!! ok234 ok234
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η δική μου άποψη δεν θα είναι καλή επειδή δεν είμαι τόσο πολυάκτινης
Απλά το λάστιχο να το έβαζες σε 185 και όχι 195
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι μεν, αλλά:
1. Ψάχνοντας λιγάκι στο internet δε βρήκα τι offset έχουν οι συγκεκριμένες. Μήπως είναι για peugeot, οπότε δεν κάνουν για ford;
2. Είναι 15", άρα 6.5 πλάτος, άρα μόνο το 195 λάστιχο ταιριάζει καλύτερα, το 185 θα μπαίνει αρκετά μέσα.
3. Μου αρέσουν οι πολυάκτινες, και οι συγκεκριμένες πολύ όμορφες  :)
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
kostg said:
Ναι μεν, αλλά:
1. Ψάχνοντας λιγάκι στο internet δε βρήκα τι offset έχουν οι συγκεκριμένες. Μήπως είναι για peugeot, οπότε δεν κάνουν για ford;
2. Είναι 15", άρα 6.5 πλάτος, άρα μόνο το 195 λάστιχο ταιριάζει καλύτερα, το 185 θα μπαίνει αρκετά μέσα.
3. Μου αρέσουν οι πολυάκτινες, και οι συγκεκριμένες πολύ όμορφες  :)

Με διαβεβαιωσε οτι ειναι το offset μονο για ford και οχι για pug-citroen. Μιλησε μπροστα μου με τον προμηθευτη και το επιβεβαιωσε.

Τέλος για να απαντησω και στον Ιακωβο και ο λαστιχας μου προτεινε να βαλω τα 185/55 αλλα εβγαινε +100 ευρω οποτε εκλεισα τα 195/50. Πιστευω δεν θα εχω προβλημα σε συνδυασμο και με τα ελατηρια απο το s και με τα koni strt (πορτοκαλι).
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
ηρθαν οι ζαντες,πολυ ομορφες και αρκετα ελαφριες.offset εχουν 40!!! Μια χαρα!!!

Περιμένουμε και τα λαστιχα Τρίτη-Τετάρτη και ειμαστε κομπλε!!!!

Θα ειμαι ανανεωμενος στην εκδρομη....και με καινουρια πατουμενα.....
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Πλησιάζει η πληρωμή του μήνα και ήδη έχω αρχίσει να προετοιμάζω το έδαφος για ζάντες!Διαβάζοντας και τα προηγούμενα ποστ είδα ότι προ τρέψατε ένα χρήστη να βάλει 15άρες και όχι 16αρες που ήθελε στο Fiesta του(Νομίζω ήταν 1.200cc) γιατί θα σέρνεται!!Πιστεύετε θα έχω το ίδιο πρόβλημα αν από 15/50/195 πάω σε 16/50/205?Επίσης η κατανάλωση θα αυξηθεί πολύ?Ας πούμε έχω παρατηρήσει με Normal οδήγηση κάθε παύλα μου κρατάει από 85 έως 95 χιλιόμετρα εκτός πόλης, εντός πόλης από 50 μέχρι 70(Το δεξί μου πόδι έχει θεματάκια ώρες ώρες)!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η διαστάσεις που γράφεις για 16" ζάντα είναι λάθος. Θα πας σε 195/45/16 για να είσαι ΟΚ, οπότε θα αυξηθεί λίγο η περιφέρεια των ελαστικών, άρα θα κόψει λίγο στις εκκινήσεις το φιεστα σου αλλά θα "πατάει" καλύτερα στο δρόμο. Και ναι, θα δεις μικρή αύξηση στην κατανάλωση, αλλά όχι κάτι το τραγικό.
 

cabeludo

Newbie
Apr 8, 2014
1
0
0
Καλημέρες σε όλους! Ψάχνω τη ζάντα της φωτό. Είναι από fiesta αγορασμένο το 2005. Είναι 14αρα αλουμινίου. Μου λείπει μία (ή και 2η για ρεζέρβα) κ δεν βρίσκω πουθενά.

i3ig651at

Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσο για να δείτε τη φωτογραφία:
http://postimg.org/image/i3ig651at/

Ευχαρiστώ
Πέτρος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread